Eurozóna a Spojené státy - dvě klíčové ekonomiky západní polokoule budou dnes reportovat výsledky HDP za třetí kvartál. Podle všech indicií to bude dost odlišné čtení, které opět poukáže na rozevírající se nůžky v hospodářském výkonu. Co tedy čekat?
Začněme eurozónou, jejíž růst se v uplynulém čtvrtletí ustálil na nízké letové hladině a to přesto, že dvěma velkým ekonomikám měnové unie - Španělsku a Francii se dařilo. Nicméně, zatímco v případě španělské ekonomiky je silný růst již delší dobu trvalým jevem, tak v případě zrychleného francouzského růstu (0,4% mezikvartálně) lze spíš spekulovat o tom, že jde jen o dočasné vzedmutí se, které mohlo souviset s pořádáním letní olympiády.
Celkově mdlý výkon ekonomiky eurozóny však podtrhuje její hlavní brzda, kterou je bohužel Německo. O problému našeho největšího obchodního partnera jsme na tomto místě několikrát psali, ale zopakujme si, že negativní demografický trend spolu s částečně uměle přirozenými strukturálními problémy způsobil, že Německo se zřejmě již nachází v technické recesi (dva velmi decentní mezikvartální poklesy za sebou).
Jestliže Německo trápí pomalu rostoucí produktivita a pracovní síla, tak Spojené státy se vezou na přesně opačné vlně. Objev a implementace umělé inteligence a silná migrace jsou pozitivní strukturální příběhy, které spolu s relativně uvolněnou fiskální politikou, resp. silným pro-exportním know-how v exportu zbraní zajistily, že se růst i v uplynulém kvartále pohyboval na úrovni 3 % (hovoříme zde o mezikvartálním anualizovaném růstu). Jsme sami zvědaví, zdali tříprocentní úroveň bude znovu překonána, neboť náš nowcast pro růst HDP až do včerejšího odpoledne ukazoval na růst 3,8 %, avšak velmi slabá data týkající se zahraničního obchodu za měsíc září srazila náš běžící odhad o jeden procentní bod níže.
Čísla týkající se HDP patří k těm nejdůležitějším, jež tvůrci hospodářské politiky v čele s centrálními bankéři z Fedu a ECB sledují. Přesto jde o poněkud zastaralý údaj, který si v podstatě nese informace staré i čtyři měsíce, takže jejich dopad na trhy a zejména pak na výnosové křivky může být relativně krátkodobý, resp. rychle zastíněný jinými důležitými a čerstvějšími daty. V případě eurozóny by takovými mohly být údaje o říjnové inflaci, v USA pak čísla z trhu práce.
*** TRHY ***
Koruna
Vedle forintu a dolarových úrokových sazeb bude dnes koruna analyzovat i výsledek českého HDP za třetí kvartál. Čísla z maloobchodu i z průmyslu za letní měsíce červenec a srpen překvapila vesměs pozitivně, a proto předpokládáme pozitivní výsledek prvního odhadu HDP. Náš odhad +0,4 % mezikvartálně a 1,4 % meziročně by byl ještě lepší, pokud by v září ekonomiku dočasně lehce nepřibrzdily povodně.
Eurodolar
Dolar byl včera povzbuzen růstem amerických výnosů, který se však v průběhu seance zastavil a dokonce otočil. Na vině byla mimo jiné americká statistika volných pracovních míst JOLTS. Srpnový údaj volných pracovních míst byl revidován směrem dolů z 8,04 mil. na 7,86 mil. a počet volných pracovních míst se v září dále snížil na 7,44 mil. a byl tak daleko od hranice 8 mil. Byl to nejnižší údaj od začátku roku 2021 a poprvé v tomto cyklu klesl pod předpandemické maximum (7,6 mil.). Vzhledem k citlivosti Fedu vůči trhu práce a zaměstnanosti vymazaly americké výnosy (téměř) všechny intradenní zisky (5-7 bps).
Dnes nás čeká plejáda důležitých dat, která začala již po ránu překvapivě dobrým výsledkem francouzského HDP. Ve hře budou však nejen další výsledky HDP (viz úvodník), ale i např. německá inflace a další data z amerického trhu práce (ADP). V součtu se domníváme, že americká data budou vypadat podstatně lépe než ta evropská, takže na výraznější zisky eura nevěříme.