Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Vše se pohybuje správným směrem… ale korekce by zase tak nepřekvapila

Perly týdne: Vše se pohybuje správným směrem… ale korekce by zase tak nepřekvapila

29.11.2024 11:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Ed Yardeni z Yardeni Research se domnívá, že investoři by měli i přes vysoké valuace zůstat zainvestovaní. Hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi míní, že v ekonomice jde vše správným směrem, ale trhy jsou svými valuacemi velmi vysoko. Nebyl by tak překvapen, kdyby přišla i větší korekce.

Francouzské riziko: The Daily Shot poukazuje na X na rozdílné chování německého a francouzského akciového trhu. Rozšiřují se i spready ve výnosech německých a francouzských vládních dluhopisů a The Daily Shot v této souvislosti zmiňuje rostoucí politické riziko ve Francii.

oo
Zdroj: X

Vše jde správným směrem: Hlavní ekonom Moody’s Analytics Mark Zandi na Yahoo Finance uvedl, že americká ekonomika má nyní pevné základy, „vše se tak nějak pohybuje správným směrem.“ Poukázal i na růst produktivity, který podle něj souvisí s investicemi firem a také se vznikem společností nových. Pozitivně ekonom nehodnotí plošné zavádění cel, ta mohou mít podle něj smysl v selektivních případech. Obecně cla představují negativní nabídkový šok.

Zandi si myslí, že nyní se bude hovořit zejména o nové ekonomické politice americké vlády. Tedy o tématech souvisejících se zdaněním, cly, fiskální politikou i imigrací. Na tato témata bude reagovat i centrální banka, bude podle nich „kalibrovat monetární politiku“. Současné sazby leží „stále hodně vysoko, ať už to posuzujeme jakkoliv.“ Normalizace sazeb by tak měla pokračovat, i když Fed může na uvedené změny v politice vlády reagovat tím, že si dá s poklesem sazeb pauzu a bude monitorovat situaci.

Valuace amerických akcií se podle ekonoma přesunuly z oblasti „vysoko“ do „předražené“. Podobné to může být s korporátními dluhopisy, protože jejich rizikové spready se nachází mimořádně nízko. Investoři jsou tak jen minimálně kompenzováni za riziko, které podstupují. Podle ekonoma je to pozoruhodný vývoj i v souvislosti s tím, že výnosy dlouhodobějších vládních dluhopisů rostou. K tomu Zandi dodal, že jako ekonom se obvykle valuacím akcií a dalších aktiv nevěnuje, výjimkou je doba, kdy se na trzích objeví extrémy. A k tomu dochází právě nyní.

Zandi by tedy podle svých slov nebyl překvapen, kdyby na trhy dorazila korekce. A to nejen „minikorekce“, ale pokles cen v rozsahu 20 %, který by přetrvával několik měsíců. Pak by šlo i o makroekonomické téma. „Není to ale něco, co čekám, co by bylo mým základním scénářem,“ dodal expert.

Raná fáze boomu: Ed Yardeni z Yardeni Research se domnívá, že investoři by i ve světle současného růstu trhu a vysokých valuací měli zůstat zainvestovaní. I když je těžké někomu říkat, že by se při současných valuacích měl přesouvat z hotovosti na akciový trh. Podle experta to někteří investoři řeší nákupem akciím menších firem, jejichž poměry cen k ziskům nejsou tak vysoko. A podobné je to s trhem mimo sedmičku největších technologických společností.

„Celkově bych zůstal zainvestovaný, výhled se zlepšil, i když rizika existují. Ekonomika je stále silná a sazby se normalizovaly. Nemyslím si, že by je Fed musel dál snižovat,“ shrnul Yardeni svůj pohled. Ziskům obchodovaných firem by pak podle něj mělo pomáhat snižování daní a deregulace. Na CNBC k tomu dodali, že doposud trh táhlo nahoru přesvědčení, že „s Fedem se nebojuje“, nyní může tuto roli přebírat očekávání pozitivního vlivu nové vlády a její politiky.

Yardeni s uvedeným pohledem souhlasí a k tomu se domnívá, že americké hospodářství se nachází „v rané fázi boomu produktivity“. Připomněl, že kolem roku 2015 byl růst produktivity velmi nízký, nyní ale dosahuje asi 2 % a podle ekonoma by se mohl zvednout až na 3 – 4 %. Takový vývoj se může nyní zdát jako nepravděpodobný, ale k něčemu podobnému došlo třeba v šedesátých a devadesátých letech. Jeho základem jsou nové technologie a jejich praktické využívání ve firemním sektoru. Yardeni má tak za to, že by se v určitém smyslu mohl opakovat boom z dvacátých let minulého století.

Ze sektorového hlediska Yardeni stále vidí selektivní příležitosti ve financích a sektoru dlouhodobé spotřeby. Naopak materiály a energetika budou „čelit výzvám v souvislosti s fundamentální slabostí čínské a evropské ekonomiky“:´. Na CNBC k jeho pohledu dodali, že o investicích mimo sedmičku velkých technologických firem hovoří i další ekonomové. Goldman Sachs v následujícím grafu ukazuje roční návratnost této skupiny a porovnává ji se zbytkem trhu:

pp
Zdroj: X

Celkem technologické firmy tedy za poslední rok generují návratnost dosahující téměř 150 %, což je vysoko nad zbytkem trhu. Ve druhém grafu Goldman Sachs porovnává vývoj ISM výrobního sektoru a relativní návratnosti cyklických a defenzivních sektorů na americkém akciovém trhu. Obvykle je růst ISM doprovázen sílícími cyklickými sektory, pokles ISM naopak koresponduje s lepšícími se výkony sektorů defenzivních. Korelace ale mizí od druhé poloviny roku 2023. Cyklické sektory totiž od té doby zvyšují svůj náskok před defenzivou, ale ISM se odpovídajícím způsobem nevyvíjí:

cc
Zdroj: X

 
 

Čtěte více:

Technická analýza: Vonovia po zlomení trendu míří k letošnímu maximu
29.11.2024 6:02
Cena akcií společnosti Vonovia prolomila krátkodobý klesající trend a ...
Historie odražená v korporátních gigantech
28.11.2024 17:20
Na počátku osmdesátých let byla desítka největších světových firem pod...
Rozbřesk: Americké povolební překvapení - výnosy nepovyrostly. Je v pozadí Elon?
29.11.2024 9:06
Přestávka na amerických trzích v souvislosti se svátkem Díkůvzdání dáv...
Citi zvyšuje cílovou cenu na Erste, politická nejistota ve Francii ohrožuje dluhopisový trh a futures jsou v červeném
29.11.2024 8:47
Citi zvýšila cílovou cenu u Erste Group. Spread mezi francouzskými a n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.12.2024
14:04"Velký den pro kryptoměny". Sněmovnou prošel zákon o digitalizaci finančního trhu
13:42Perly týdne: Přehnané úvahy o americké výjimečnosti
13:01Jan Bureš: Maloobchod ukazuje na další zrychlení spotřeby
11:01Náznak korekce na indexu S&P500?  
10:44Maloobchodní tržby v říjnu opět vzrostly, tahounem jsou e-shopy
10:40ASML – dlouhodobý tip, který se právě technicky odráží vzhůru  
10:16Průmyslová výroba v Německu nečekaně klesla pod vlivem energií i autoprůmyslu
9:03Rozbřesk: Ceny potravin potáhnou inflaci v nejbližších měsících směrem vzhůru
8:27Macron hodlá setrvat v úřadu po celé funkční období, Volkswagen se připravuje na další protesty. V USA nás dnes čekají klíčová makrodata z trhu práce  
6:56Klesnou v příštím roce vysoké valuace amerických akcií?
05.12.2024
18:12Rozdíl mezi novým a starým akciovým normálem
17:30Dnešní trhy: Evropský akciový růst a americká stagnace  
15:44Akcie, u kterých analytici věří v silný obrat v příštím roce  
13:35Akcie v roce 2025 podle Invesco  
12:42Zpráva UBS: Majetek miliardářů vzrostl o 17 procent. USA kompenzují pokles v Číně
12:06Evropské akcie navazují na růst. Francouzská aktiva ani euro se pádem vlády nenechaly rozházet  
11:37Moody's už reaguje: Pád francouzské vlády zhoršuje výhled veřejných financí
10:01ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - EIB poskytne skupině ČEZ úvěr
9:21Rozbřesk: Mzdy lehce nad očekáváním, zvyšují pravděpodobnost prosincové pauzy v ČNB
8:56Futures předpovídají úvodní ztráty, bitcoin nad 100 tisíc dolary  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university