Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V EU rostou požadavky na zpřísnění kontroly nad vrcholovým managementem společností

V EU rostou požadavky na zpřísnění kontroly nad vrcholovým managementem společností

3.9.2003 12:48
Autor: 

Po vzoru změn v americkém korporačním právu rostou i v EU hlasy požadující zavádění přísnějších pravidel kontroly a rozšíření odpovědnosti vrcholového managementu obchodních společností. Nejnovějším hlasem v tomto směru je otevřený dopis Evropské federace účetních (Fédération des Experts Comptables Européens – FEE), adresovaný orgánům Evropské Komise, zabývajícím se reformou práva společností na evropské úrovni.

Dopis je reakcí na připravovanou modernizaci pravidel týkajících se práva společností, jejichž nástin předložila Evropská Komise 21. května letošního roku k veřejné diskusi. Pravidla, jejichž postupné přijetí je plánováno v několika nejbližších letech, zahrnují mimo jiné unifikaci požadavků pro výroční zprávu o řízení společnosti (Annual Corporate Governance Statement), kterou by měly povinně předkládat veřejně obchodovatelné společnosti, změny úpravy hlasovacích práv akcionářů a posílení pozice nezávislých tzv. nevýkonných (non-executive) členů nejvyššího vedení společnosti, tj primárně členů dozorčí rady.

FEE, která sdružuje národní organizace účetních a auditorů všech stávajících členských zemí EU, jakož i několika kandidátských zemí (včetně ČR), otevřeně kritizuje zejména dvě oblasti obsažené ve výše uvedených návrzích Evropské Komise. První je načasování plánované podstatné revize pravidel o uchování kapitálu (capital maintenance), které jsou obsaženy v tzv. Druhé Směrnici práva společností. Revize této Směrnice je totiž plánována až na období po roku 2009, což dle názoru FEE koliduje s povinným přechodem na mezinárodní účetní standardy (IAS) od roku 2005.

Hlavní výhradou FEE je ovšem návrh Evropské Komise, aby navrhování kandidátů do představenstva společnosti bylo především v rukou výkonných manažerů (ředitelů). Dle názoru FEE je tento návrh v přímém rozporu s existující mezinárodní praxí, jakož i v rozporu s doporučeními obsáhlé zprávy zvláštní skupiny expertů na právo společností z listopadu 2002. FEE proto požaduje, aby sestavování výkonných (řídících) orgánů ve veřejně obchodovatelných společnostech bylo výlučně v pravomoci nezávislých ředitelů - členů dozorčí rady. Vlastní pracovní materiál FEE týkající se řízení společností navíc požaduje, aby ve vedení každé společnosti byl zřízen nezávislý auditový výbor (audit committee) sestávající rovněž z nezávislých členů dozorčí rady (ředitelů).

I když od probíhající veřejné diskuse na úrovni EU k praktické implementaci nových pravidel řízení společností je ještě hodně daleko, lze očekávat, že po vstupu České republiky do EU se diskuse na toto téma rozvine i u nás, jelikož stávající podoba české legislativy týkající se práva společností výše nastíněnou problematiku řeší pouze okrajově.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů