Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nová strategie pro přijetí eura: Hlavní překážkou jsou stále veřejné finance

Nová strategie pro přijetí eura: Hlavní překážkou jsou stále veřejné finance

27.8.2007 17:29
Autor: ČTK

Praha 27. srpna (ČTK) - Hlavní překážkou ke splnění kritérií pro přijetí jednotné evropské měny zůstává špatný stav veřejných financí. Vyplývá to z aktualizované strategie České republiky pro vstup do eurozóny. Dokument, který ve středu projedná vláda, proto ani neobsahuje datum předpokládaného přijetí eura, i když jeho stanovení na rok 2012 prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle materiálu, který má ČTK k dispozici, jsou tak veřejné finance spolu s nízkou pružností ekonomiky, zejména trhu práce, rizikem pro fungování české ekonomiky v eurozóně. "Datum přijetí eura se proto odvine od vyřešení těchto problematických míst v rámci zásadní reformy veřejných financí a posílení pružnosti české ekonomiky," uvádí strategie.

Premiér Mirek Topolánek minulý týden uvedl, že Česká republika by letos neměla stanovovat cílový termín pro přijetí eura, protože vláda není schopna zajistit, že bude splněn.

Aktualizovaná strategie ovšem počítá do roku 2012 se snížením deficitu veřejných financí až k jednomu procentu hrubého domácího produktu. V letošním roce se bude schodek pohybovat kolem čtyř procent, přitom maastrichtská kritéria pro přijetí eura požadují maximálně tříprocentní deficit. Schválená reforma veřejných financí by měla příští rok deficit snížit pod tři procenta.

Ostatní maastrichtská kritéria ČR podle strategie plní. Veřejný dluh se pohybuje kolem 30 procent HDP, zatímco EU povoluje 60 procent. Inflace se dlouhodobě pohybuje na nízké úrovni a kritérium dlouhodobých úrokových sazeb země rovněž plní. Do kurzového systému ERM II, kde se kurz koruny musí pohybovat ve stanoveném pásmu, hodlá ČR podle plánu vstoupit pouze na nezbytně nutnou dobu dvou let před přijetím eura.

Vedle strategie pro vstup do eurozóny má již ČR vypracován rovněž Národní plán zavedení eura. Ten obsahuje soubor převážně technických úkolů, které bude třeba splnit pro přijetí jednotné evropské měny. "Úkoly řazené do časové posloupnosti dokládají, že z logistického hlediska je nezbytné počítat alespoň s tříletým obdobím technických příprav," uvádí strategie.

Podle ní náklady spojené se zavedením eura nebudou hrazeny z veřejných peněz, ale každý je zaplatí sám. Z tohoto důvodu strategie považuje za nezbytné stanovit cílový termín tak, aby byl "dostatečně důvěryhodný a všichni zúčastnění měli možnost naplánovat vynaložení těchto nákladů efektivním způsobem".

Česká republika chtěla původně do eurozóny vstoupit v roce 2010, plán ale zrušila. I když strategie přesný termín neobsahuje, ministr financí Kalousek chce zemi na přijetí eura v roce 2012 připravit.


Váš názor
 • binec ve výdajích
  28.8.2007 12:55

  josé - ale jak tedy ten binec v těch státních výdajích odstranit , když žádná vláda evidentně tu netransparentnost odstranit nechce, protože to vlastně vyhovuje? nebo se s tím lze už pouze smířit?
 • Inflace
  27.8.2007 17:50

  Zatim je nejvetsi prekazkou deficit verejnych financi. Je sice pravda, ze reforma ma snizit deficit VF, jejim dusledkem bude inflace jako na Slovensku v roce 2003 az 2005. A az se inflace rozbehne, bude problem ji zastavit jako je to ted na Slovensku. Takze vysledek je, ze driv nez v roce 2014 se v CR s Eurem platit nebude.
  Smaki
  • Re: Inflace
   27.8.2007 19:01

   Je to fraška - ve veřejných financích takový problém (který by bránil vstupu) není. Je to jen mediální bublina, kterou nikdo neanalyzuje a všichni jen dokolečka opakují ten nesmysl o nutnosti reformy. Loni jsme tříprocentní Maastrichtské fiskální kritérium (jako už poněkolikáté) splnili a letos to vypadá tak, že po 7 měsících je státní rozpočet v přebytku + 20 mld. Kč... veřejné rozpočty se při slušně rozjeté ekonomice dají snadno stabilizovat třeba nevalorizací výdajů. Stávající kurz vlády je ale takový, že se soustředuje výhradně na redistribuci, škrtá příjmy státu (z přímých daní) a zvedá inflaci nepřímými daněmi. Výsledek bude, že spíš brzo přestaneme plnit to inflační kritérium, než že bychom dali do pořádku veřejné rozpočty (hlavně ten bordel ve výdajích).
   Jose
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů