Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazby nahoru, aneb co dál

Sazby nahoru, aneb co dál

21.12.2009 9:23

Doba vánoční nám věnuje trochu klidu na přemýšlení. Přestože víme, že nás trhy v příštím roce dozajista překvapí a zachovají se jako vždy „trošku jinak“, než jsme vymysleli, měli bychom si vytvořit strategii, podle níž se budeme řídit při investování. Rok 2010 nebude na finančních a komoditních trzích jistě méně zajímavý, než byl ten letošní. Takže hurá na to!

Shrňme si co víme. Je jisté, že se ekonomika USA nachází v jakés takés fázi zlepšování svého výkonu. Jak je tato pozice silná nedovedeme od computeru v Praze adekvátně odhadnout. Je však pravděpodobně dostatečně robustní na to, aby přiměla členy boardu Fed ke krokům směřujícím k utažení monetární politiky. Podpůrné programy budou zavírány v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Zdali tento fakt negativně ovlivní fungování bankovního systému nebo bude neutrální, uvidíme přesvědčivě až za několik měsíců po jejich úplném ukončení. Lepšící se ekonomické indikátory, díky přirozené setrvačnosti, vyvolají počátkem roku spekulace směrem ke zvyšování úrokových sazeb. Jestli neumíme kompetentně odhadnout situaci v USA, platí to dvojnásob o situaci v Číně. Sporadické informace pronikající do médií hovoří o rostoucím riziku úvěrové bubliny nafouknuté v průběhu letošního roku díky bezprecedentní státní pomocí finančnímu sektoru. V poslední době však na trh nepřicházejí pouze výkřiky do tmy z úst analytických guru, ale také konkrétní negativní informace. Za nejvarovnější z nich považuji zjištění auditorských firem, že čínské banky ve větším než obvyklém měřítku využívají derivátových transakcí k umělému vylepšování ukazatelů kapitálové přiměřenosti. Zvyšování amerických sazeb by mohlo tuto situaci jen zhoršit.

Rok 2008 byl výjimečný nejenom svým bouřlivým průběhem, ale také revoluční změnou v investorském univerzu. Můžeme s čistým svědomím prohlásit, že se v tomto roce etablovala jako jeho plnohodnotná členka vedle dluhopisů a akcií také komodita. Kapitál se poprvé masově přeléval z rizikových aktiv nejenom do státních papírů, jak tomu bývalo zvykem dříve, ale také do „tangible goods“. S opakováním tohoto jevu budeme muset nadále počítat.

Vzhledem k výše popsanému by příští rok mohl být komoditám ještě více nakloněn, než byl rok letošní, kdy se velmi dobře vedlo „vlajkovým lodím“ jednotlivých sektorů. Utahování měnové politiky v USA a možné problémy s východoasijským růstovým motorem by mohly nastartovat vlnu přesouvání peněz z nestabilních finančních aktiv do tangible assets. Tento transfer by už nemusel být tak panický jako v roce 2008. O to by mohl být trvalejší. Pokud k žádnému překvapivému vývoji ani v Číně ani v USA nedojde, komodity by měly v poklidu pokračovat ve stoupajícím trendu, který byl nastolen letos.

Ať tak nebo onak, komodity jsou dobrou investicí a je pouze otázkou, zdali porostou nebo zdali porostou rychle.


Váš názor
  •  
    21.12.2009 11:51

    S autorom článku súhlasím, no naskytá sa tu otázka: "Je svet pripravený na bum komodít bez toho, aby vznikla bublina, ktorá skôr, alebo neskôr opäť praskne?“
    • boom komodit
      21.12.2009 16:00

      Velmi hezký článek. Při pohled na americkou ekonomiku bych se momentálně obával, že stimulace růstu vládními výdaji byla značná a ekonomika stále chřadne. Keynesiánství tak může být již mnohokrát zavržené v akademických vodách, ale v politické sféře je stále velmi živé a aktuální. To jestli byly tyto stimuly ekonomického růstu příliš malé nebo velké samozřejmě během dalších let zcela jistě uvidíme a budeme tak moci zrevidovat slova J.B. Saye o vyčišťování trhu. Byli jsme letos svědky eskalující nerovnováhy na měnových trzích, rostoucí nezaměstnanosti a značné politické podpory monetizace dluhů, nicméně jsme si také mohli povšimnout růstu cen komodit v důsledku přelévání kapitálu, značná volatilita komodit nebyla pro investory evidentně příliš vysokou překážkou a "price range" nebyl při pohledu na letošní rok také zrovna úzký . V případě "černé skříňky" v podobě čínské ekonomiky, která i přes globální hospodářský útlum roste, bych rovněž byl opatrný. Čína rovněž napumpovala ekonomiku především pomocí úvěrů a vykázala tak ekonomický růst i přes výrazný pokles exportu (téměř o 1/4). Významná proexportní opatření spojená s podhodnocenou měnou a obrovským objemem devizových rezerv Bank of China nemusí tedy fungovat věčně. Nafukování bublin je při pohledu na Index Shanghai Composite rovněž zřejmé a ekonomická síla čínských investorů bude vířit komoditní trhy pravděpodobně i nadále. Pokud se kormidla ujmou potlačované vedlejší negativní efekty vycházející z obrovských devizových rezerv, zcela jistě uvidíme zda není čínská ekonomika hnána také příliš "synteticky" a ve spojení s nedostatečnou institucionální podporou mohou být důsledky značně negativní. Bubliny na komoditních trzích můžeme zcela jistě očekávat i v následujících letech, jelikož velká část obchodovaných objemů není ve fyzické podobě, ale jedná se o spekulativní pozice finančních komoditních derivátů u obchodujících subjektů. V případě kvalitního řízení rizik tyto hráči však většinou nedovolí, aby se v důsledku vysoké cenové volatility a výskytu cenových bublin opět hroutila jejich bonita. Troufám si závěrem říci, že je stále velmi značný podíl tržních subjektů, které na tento boom komoditních trhů právě nejsou dostatečně připraveny a budou tak muset zvážit co chtějí za rizika s obchodem spojená obětovat.
      Pav.Pav.
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university