Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB neprodlouží zvláštní úvěrový program za 442 mld. EUR, rozdmýchala tak obavy o financování bank

ECB neprodlouží zvláštní úvěrový program za 442 mld. EUR, rozdmýchala tak obavy o financování bank

29.6.2010 12:59

(Aktualizováno - 13:22)

Evropská centrální banka loni v létě ve snaze rozhýbat zamrzlé trhy peněžních prostředků půjčila komerčním bankám v eurozóně rekordních 442 miliard eur se splatností na jeden rok. Neobvyklé na tehdejším kroku byla nejen výše, ale právě splatnost úvěrové linky, protože centrální banky většinou poskytují krátkodobé úvěry se splatností v týdnech nebo měsících. O půjčky s úrokem jednoho procenta měly tehdy banky velký zájem, ve čtvrtek však dobíhá jejich splatnost a ECB se rozhodla tento výjimečný program pro dodání likvidity neprodloužit.

Rozhodnutí ECB o neprodloužení půjček s roční splatností, které centrální banka eurozóny zdůvodnila snahou o zamezení distorzí na trhu a zabránění omezení pole působnosti měnové politiky, obnovilo obavy bank v Evropě – zvláště pak ve Španělsku, že budou mít problémy se zajišťováním potřebné likvidity. Mezibankovní trh peněz ve Španělsku podle dnešních informací deníku Financial Times „v podstatě neexistuje“, a tak tamní bankéři vnímají krok ECB za vytržený ze současné reality.

„Centrální banka musí mít povinnost dodávat likviditu, ale tohle není politikou ECB. Každý den s nimi kvůli tomu bojujeme. Je to absurdní,“ vyjádřil své rozčarování pro FT vysoce postavený bankéř, který si nepřál být jmenován. Náklady na půjčení eur na mezibankovním trhu včera vzrostly v očekávání možných komplikací až na svá 8měsíční maxima.

"ECB udělá vše nezbytné pro to, aby zajistila dostatek likvidity," slíbil dnes člen bankovní rady ECB Christian Noyer. "Nemělo by se to přehánět a vyvolávat zbytečné obavy," dodal. Noyer, který je zároveň guvernérem francouzské centrální banky dále uvedl, že francouzské banky by neměly mít problémy se splácením úvěrů od ECB, ale některé jiné banky by podle něho mohly "trpět".

Evropská centrální banka se domnívá, že bankám kvůli návratu k dřívějšímu schématu financování bankovního systému skrze kratší půjčky bezprostřední problémy nehrozí. Do příštího týdne jim nabízí zvláštní 6denní půjčku, pak naváže pravidelnými týdenními úvěry. Ve středu navíc banka nabídne neomezený 3měsíční úvěr, s jehož pravidelnou pomocí hodlá bankám poskytovat likviditu minimálně do konce roku.

Právě krátkodobost likviditních operací ECB však bankám nevyhovuje.“ Politika ECB tkví v tom, že banka nechce nabízet delší splatnost než tři měsíce, ale bude se muset přizpůsobit,“ nechal se pro FT anonymně slyšet jiný vysoce postavený bankéř.

“Ten systém prostě nefunguje,“ soudí Simon Samuels, analytik bankovního sektoru Barclays Capital v Londýně a dodává, že se blíží třetí rok běhu zvláštních operací ECB pro dodávání likvidity a „přesto trh stále není schopen přežít bez pomoci". Samuels očekává, že z 442 miliard eur úvěrů, které pozítří dobíhají, nebudou prodlouženy přesunem na tříměsíční schéma financování půjčky za více než 150 miliard eur, což banky donutí omezit půjčování peněz dále do ekonomiky.

Specialista na úrokové sazby francouzské banky BNP Paribas Patrick Jacq uvedl, že očekává, že se diky 3měsíčnímu a 6denní tendru ECB dostane na trh 250 – 300 miliard eur nových prostředků, což by mělo zabránit výraznějším pnutím na trzích. Jacq navíc soudí, že v případě úvěrové tísně ECB jistě zváží kromě prodloužení poskytování 3měsíčních úvěrů také opětovné zavedení půlročních půjček.

(Zdroj: FT, čtk, Bloomberg, Barclays Capital, WSJ)


Váš názor
 • " banky omezí půjčování "
  29.6.2010 14:16

  Kdy si nás banky přestanou brát jako rukojmí ?
  /eye/
 • Nefunguje to a nebude
  29.6.2010 12:47

  to fungovat, dokud nebude shnilé ovoce odděleno a separováno do odděleného košíčku s nápisem likvidace. Alternativou je pouze ztracená dekáda, možná dvě. Třeba to ECB postupně dochází.
  Skeptik
  • Jinými slovy
   29.6.2010 12:53

   Jestliže si někdo nedokázal za rok sehnat cash, tak nemá problém s likviditou, ale se solventností.
   Skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university