Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Megatrendy v rozvíjejících se ekonomikách

Megatrendy v rozvíjejících se ekonomikách

26.08.2010 18:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst rozvíjejících se ekonomik bude možná hlavní silou, která bude v následujících letech ovlivňovat globální ekonomiku. V nich samotných probíhají dva hlavní socioekonomické trendy. Prvním z nich je pokles míry porodnosti kombinovaný s růstem velikosti pracovní síly. To se projeví tím, že poroste disponibilní příjem obyvatel. Druhým je největší migrace do měst v historii, kdy se do měst přesune každý týden téměř 1,5 milionů obyvatel, z čehož většina je právě v rozvíjejících se ekonomikách. To vyvolá dramatický nárůst produktu na hlavu vlivem rostoucí produktivity, protože tradičně zemědělské země se budou měnit ve velmoci průmyslu a služeb.

Rozvíjející se ekonomiky se budou v následujících deseti letech zbavovat role dodavatelů levného zboží a služeb. Namísto továrny světa se z nich stanou poskytovatelé talentu, kapitálu a inovací. Nejde přitom jen o Indii a Čínu, ale i o Latinskou Ameriku či východní Evropu, Střední Východ a severní Afriku. Více než 70 milionů lidí každý rok vstupuje do střední třídy, v podstatě všichni jsou z rozvíjejících se ekonomik.

Pro společnosti z rozvinutých ekonomik to znamená nutnost změny jejich strategie. Poslední zveřejňování zisků globálních společností jako Kraft či Nestlé ukázalo růst zisků, který je primárně tažen vývojem v rozvíjejících se ekonomikách. Využití této příležitosti ale nebude lehké. Noví spotřebitelé pocházejí ze širokého spektra etnik a kultur. Nejsou věrni globálním značkám a často si jich ani nejsou vědomi. Jejich chutě a preference se budou rychle vyvíjet a budu požadovat stejnou kvalitu jako spotřebitelé v západních ekonomikách. Ale v průměru bude jejich kupní síla dosahovat v reálném vyjádření jen asi 15 % kupní síly jejich protějšků v rozvinutých ekonomikách. Společnosti, které mohou snížit náklady o 20 – 30 % z úrovně běžné v těchto ekonomikách, budou moci využít rostoucí vlnu neuspokojené poptávky. Ale nepočítejme s tím, že rozvíjející se trhy jsou jen o nízkých nákladech. Stále větší roli budou hrát inovace a již nyní jsou společnosti z těchto ekonomik významné v odvětví elektroniky, počítačů nebo čisté energie.

Pro zaběhnuté mezinárodní společnosti bude největší dilema představovat nutnost operovat na velice rozdílných trzích. Jen málo z inovativních firem začalo dobře. Jednou z nich je společnost GE, která pro trh v Indii vyvinula elektrokardiograf, který může být se ziskem prodán za 1500 dolarů, což je pětina ceny běžné v Evropě a USA. GE nyní vyvíjí více než 25 % zdravotnických produktů v Indii s cílem dodávat je jak do rozvíjejících se ekonomik, tak do rozvinutých zemí.

Společnosti ze západu se ale musí naučit vítězit v zemích, kde rozhodují nízké náklady a vysoký růst, aby zvítězily i jinde. Firmy z rozvíjejících se ekonomik se silnými rozvahami budou stále častěji kupovat své rivaly ze západu.

Uvedené je výtahem z „The great rebalancing“.

(Zdroj: mckinseyquarterly)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m