Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pimco: Kapitalismus bude testován ve chvíli, kdy se dostaví zpomalení růstu populace

Pimco: Kapitalismus bude testován ve chvíli, kdy se dostaví zpomalení růstu populace

30.8.2010 7:57
Autor: Redakce, Patria Online

Naše teorie „nového normálu“ je založena na očekávaném oddlužení a zvýšení regulace v rozvinutých ekonomikách, což se odrazí v jejich pomalejším růstu a nižší inflaci. Mohamed El-Erian k tomu v posledních měsících přidal nedostatečnou adekvátní reakci ze strany vlád zaměřenou na to, co není cyklickým, ale strukturálním problémem. Cestu zpět ještě ztíží demografické trendy, které jsou podobně jako gravitace těžko viditelné, ale přesto velice silné.

Produkce závisí na lidech, nejen co se týče vlastního procesu, ale protože jen konečná poptávka ospravedlňuje její existenci. V moderní době kapitalismu jsme nezažili období, kdy by populace klesala či by rostla o méně než 1 % za rok. Kapitalismu velice prospívá, když je „více a více“, ale nedaří se mu tak dobře, když je „méně a méně“. Tento nejvýkonnější systém na světě bude testován ve chvíli, kdy se dostaví zpomalení růstu populace, protože závisí na konečné poptávce.

Růst globální populace zpomaluje již od roku 1970 (viz. graf) a nedostavily se žádné negativní důsledky. To platí, ale jen do roku 2008. Nedostatečný růst populace byl pravděpodobně jedním z významných faktorů přispívajících k nárůstu dluhu v rozvinutých ekonomikách, protože financoval růst spotřeby, která nebyla podporována růstem populace.

demographic doo-doo

Dnes je oproti dřívějšímu období oddlužení rozdíl právě v tom, že probíhá strukturální demografická změna namísto toho, aby populace rychle rostla. Jako příklad toho, jak se v takové situaci ekonomika chová, lze uvést Japonsko. A doposud nebylo ani náznakem zmíněno to, že zpomalující růst je doprovázen stárnutím populace, což platí v Japonsku, Německu, Itálii, USA, ale i Číně. Znamená to méně spotřebitelů a rostoucí počet těch, kteří tolik neutrácejí.

Současné utrácení financované deficity, které se snaží udržet uměle vysokou spotřebu, je ve světle uvedeného jen splachováním peněz do ekonomického záchodu.

Uvedené je výtahem z investičního výhledu pro srpen, jehož autorem je Bill Gross ze společnosti Pimco.


(Zdroj: Pimco)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • A je to
    30.8.2010 13:12

    A je to venku! Letadlo doletělo a pan Ponzi opět shrábne všechnu slávu. Zvláštní na tom je, že v soukromém sektoru je to trestný čin, ale ve veřejných financích naprostý standart. No a na makro úrovni si s námi příroda nakonec vytře zadeček! Ještěže ji máme.
    Charón
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data