Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecká vláda hlasitě vábí trhy: rozpočet se lepší, banky jsou stabilní, dluhopisy atraktivní. Norsko je v tichosti nakupuje…

Řecká vláda hlasitě vábí trhy: rozpočet se lepší, banky jsou stabilní, dluhopisy atraktivní. Norsko je v tichosti nakupuje…

09.09.2010 17:58
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Několik hlasitých vyjádření s cílem nalákat pozornost investorů k Řecku dnes vypustili ministr financí Papaconstantinu a šéf agentury pro správu dluhu Christodoulu. Řecké dluhopisy nejsou ničím, čeho by se investoři měli obávat, když země je na dobré cestě naplnit dohodnutý cíl rozpočtového schodku, což zemi pomáhá k úspěšnému návratu na finanční trhy, aniž by tak činit musela a vzhledem k této disciplinovanosti jsou řecké vládní dluhopisy spíše atraktivní investicí vzhledem k požadovaným úrokům, než zdrojem obav, nechal se slyšet řecký ministr financí Papaconstantinu. Slova jsou však bezesporu také snahou klidnit trhy poté, co včera prémie řeckých vůči desetiletým německým dluhopisům znovu vystoupala na 957 bazických bodů, 17 bps na dosah dosavadního maxima ze 7. května. Rozpočtové příjmy podle Papaconstantina sice mírně zaostávají proti plánu, ale lepší se, rok 2011 má být pro rozpočtovou zátěž příznivější. Země oznámila zrušení plánu na emisi 52týdenních poukázek, místo kterých nově plánuje tříměsíční a šestiměsíční emise. Jeho slova podpořil šéf agentury pro řízení vládního dluhu Petros Christodoulu, který pro Bloomberg uvedl, že „investice do dluhopisů země jsou atraktivní vůči úrovni za ně placených úroků“.

To, o co se řecká vláda snaží hlasitě, činí Norský vládní investiční fond, který je po obdobném fondu Abú Dhabí druhý největší na světě, potichu a vytrvale. Nordic Government Pension Fund Global, který spravuje přes 450 miliard dolarů zdrojů, navyšuje investice do řeckých dluhopisů, stejně jako do španělských, italských a portugalských. Strategii fondu určuje z majoritní části vláda a ministr financí Sigbjoern Johnsen za těmito investice stojí, přestože fondu přispěly ve druhém čtvrtletí ke ztrátě 3,4 % v porovnání s růstem investic v Asii a Americe. „Je to jednoduše o sázce na řecký bankrot. A Norsko ho nečeká. Investice a tím výnosy jsou o to atraktivnější, že část trhu ano,“ říká stratég banky RBS Harvinder Sian. „Ano, někdo může říci, že investujeme do nekonečného očekávání. Ale je důležité se dívat na investiční horizont fondu a řízení jeho portfolia podle toho. Dlouhodobá perspektiva země je dobrá a navrátí potenciální krátkodobé ztráty,“ míní ministr. Vládní fond, který spravuje především výnosy z norské těžby ropy a plynu, investuje zejména do akcií podle jejich významu ve světových indexech a dluhopisů a aktivní management mu pomáhá mírně outperformovat. „Situace je a nadále bude napjatá, avšak riziko bohatě kompenzuje vysoký výnos, nyní více jak 9,5 procenta proti německým dluhopisům z přibližně 1,15 procenta před rokem,“ uvádí zástupce fondu Yngve Slyngstad.

Největší vládní fond Abu Dhabi investuje 60 procent majetku podle zastoupení v indexech a za posledních dvacet let realizuje průměrný roční výnos 6,5 %. Norský fond sleduje strategii 60 % do akcií, 35 % do dluhopisů a 5 % do nemovitostí a jeho výnos se nad portfoliem, které sleduje, pohybuje průměrně o 0,3 %. V roce 2009, po zotavení trhů, získal zhodnocení 25,6 %, v prvním čtvrtletí roku 2010 vynesl 5,4 %, ve druhém mírně klesl právě kvůli Řecku.

Sázku mezi rizikem a výnosem Norů nesdílí další hráči na trhu a nedůvěru ukazují také rizikové prémie dluhopisů a CDS kontrakty. "Riziko selhání nebo restrukturalizace dluhu Řecka podle nás trvá,“ říká Andrew Bosomworth z největšího světového dluhopisového fondu Pimco. Rozdíl ve výnosech dluhopisů zemí PIIGS vůči benchmarku v podobě německých bundů je vyšší, než před vyhlášením záchranného balíku EU, ECB a MMF. Španělský spread dosahuje přibližně 1,8 % proti méně jak procentu před pomocí, u Irska se vlivem nejistoty kolem jeho bankovního sektoru více než zdvojnásobil na cca 3,8 %, podobný je u Portugalska.

Podpůrná slova přicházejí také z německé vlády a parlamentu. Zástupce parlamentního finančního výboru Leo Dautzenberg a zároveň mluvčí Merkelové CDU tlumočil názor, že stabilizační fond zřejmě nebude třeba využít. Zároveň potvrdil, že Německo by nepřipustilo přetavení dočasné podoby fondu do permanentního nástroje.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data