Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Křehké „toyoty“

Křehké „toyoty“

08.11.2010 18:45

Během tzv. velkého zklidnění, kdy se znatelně snížila volatilita hlavních ekonomických proměnných, výrazně kleslo i riziko na trzích a rizikové prémie. Tím mohlo být zaseto sémě fiskálních problémů – jak jinak lze získat onen dříve široce rozšířený pocit, že „dluhy se nemusí splácet“, než životem ve světě, kde nejsou žádné tlaky na skutečnou kredibilitu dlužníků. Krize samozřejmě s tímto myšlenkovým vzorcem zahýbala (o možném přestřelení zde protentokrát nediskutujme). Při hodnocení vládního dluhu ale z mnoha důvodů tápeme ještě více, než při hodnocení dluhu korporátního. A zároveň platí, že v tuto chvíli je průsečíkem snad všech ekonomických frikcí a nerovnováh – aktuálně viz například volby v Řecku.

Ve studii „Fiscal fragility: What the past may say about the future“ její autoři Joshua Aizenman a Gurnain Kaur Pasricha posuzují fiskální situaci vybraných zemí na základě toho, nakolik dokáže růst ekonomiky pokrýt úrokové náklady dluhu (zjednodušeně řečeno). Konkrétně na základě výše reálné úrokové sazby placené z vládního dluhu a reálného růstu HDP – dívají se na jejich rozdíl během posledních čtyř desetiletí. Poměr dluhu k HDP (d) totiž v případě, že primární saldo dosahuje nuly, roste právě v závislosti na tomto rozdílu mezi reálnou úrokovou sazbou (r) a tempem růstu reálné ekonomiky (g). Logika tohoto přístupu je tedy taková, že zatímco není žádná jasná hranice dluhu k HDP, která by spouštěla krizi, vyšší zatížení státním dluhem (ve smyslu (r - g) * d) zvyšuje potřebu fiskální restrukturalizace (a pravděpodobnost problémů).

Výsledkem uvedené práce je následující graf. V něm autoři aplikovali v minulosti dosažené rozdíly mezi růstem a sazbami (u dluhu s nejtypičtější durací) na poměry dluhu k HDP predikované do roku 2015 MMF. Jinak řečeno – graf ukazuje budoucí fiskální zranitelnost jednotlivých zemí, založenou na jejich nejlepší (modré sloupce) a nejhorší (červené sloupce) historické schopnosti pokrývat úroky růstem; tato schopnost je vztažena k jejich očekávanému zadlužení v následujících letech:

toyoty

Předností uvedeného postupu je to, že namísto zásob pohlíží na toky – pokud chceme vypustit rybník, nezáleží jen na jeho velikosti, ale i na tom, kolik vody do něho přitéká (ekvivalent růstu HDP) a odtéká (ekvivalent reálných výnosů). Z nejhorších scénářů vykukuje zejména Řecko, Finsko, Itálie a Japonsko. Z nejlepších scénářů ale opět Japonsko – což ukazuje jak ošemetné je hodnotit jeho masivní zadlužení. A špatně na tom v tomto případě nejsou ani Řekové. Nejsou to přitom samotné pozitivní a negativní hodnoty, jako jejich rozptyl, co je na tomto přístupu možná nejzajímavější. Všimněme si například rozdílu mezi Japonskem, či některými západoevropskými zeměmi a velmi mírnou střední Evropou – ČR, Slovenskem a Polskem (i když data jsou od roku 1970). Spojené státy nejsou extrémem ani na jedné straně.

Průměry mezi nejhorším a nejlepším scénářem (žluté body) mohou sloužit pro posouzení celkové zranitelnosti. Je množství námitek proti metodologii i datům samotným, minimálně je ale z uvedeného jasné, že rozdíly mezi dobrým a špatným scénářem jsou často vysoké. Vše je tedy otevřeno.

Ještě krátce k Japonsku, které vyčnívá šíří svých scénářů. Vyrábějí tam Toyoty, donedávna ikony kvality. I tato ikona ale dokáže relativně rychle padnout. Příznačné je, že tento pád může být do značné míry způsoben „amerikanizací“ této firmy – tedy zvýšeným důrazem na krátkodobé výsledky a nákladové úspory. Tato snaha musí nevyhnutelně od určitého bodu kolidovat s kvalitou – tedy s dlouhodobými cíly. I japonské dluhopisy jsou stále považovány za kvalitní „toyoty“ a ne bez důvodu (konec konců, donedávna byly všechny západní vládní dluhopisy „toyoty“). Ale ikony padají všude; a aby to byla ještě větší zábava: Toyotu střídá Honda.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data