Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojeným státům to bude procházet až do další krize?

Spojeným státům to bude procházet až do další krize?

11.11.2010 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle některých zastánců kvantitativního uvolňování (QE) je tento krok příkladem monetární politiky, stejně jako jím je snižování sazeb. A nikdo neviní Fed, že rozpoutává měnovou válku, když snižuje sazby.

Odpovědí z reálného světa by bylo to, že jiné země vnímají QE v jiném světle. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve Financial Times v pondělí uvedl, že není konzistentní, pokud USA viní Čínu z manipulace s kurzem a pak uměle ovlivňují kurz dolaru tištěním peněz. Fundamentálnější argument by spočíval v tom, že Spojené státy jsou dlužníkem, který si půjčil v dolarech. Tištění dalších peněz na splátku těchto dluhů (což je to, co Fed dělá, když vytváří peníze na koupi vládních dluhopisů) ve své podstatě znamená částečný default. Je to tak, jako kdybyste zkoušeli zaplatit účet ze supermarketu penězi z hry Monopoly s argumentem, že jsou to jediné peníze, které jste doma našli.

Jak se to liší od snižování sazeb? V takové situaci se věřitelé mohou posunut směrem nahoru po výnosové křivce. Fed se ale nyní snaží ovlivnit všechny sazby až po desetileté dluhopisy. Říká tedy: „Hodláme oslabit kurz naší měny a zkoušíme vám zabránit v tom, abyste jako kompenzaci za toto riziko zvýšili výnosy.“

Důležitost tohoto přístupu ze strany Fedu je dána tím, že dolar má jako rezervní měna dominantní roli. Někdo by mohl říci, že si o ni Američané neříkali, ale to není tak jasné. Tuto pozici požadovali v Bretton Woods v roce 1944. I když byly pevné kurzy v roce 1970 opuštěny, zbytek Brettonwoodských institucí, jako MMF a Světová banka, byl zachován.

Spojené státy mohou také argumentovat, že ostatní s kurzy manipulují také, takže si nemohou stěžovat. A Čína může i nadále tolerovat nízké výnosy dluhopisů, protože je to přijatelná cena za provázání kurzu její měny s dolarem. Číňané ale nejsou jedinými kupci amerických vládních dluhopisů; zahraniční soukromí investoři musí být k nákupu také přesvědčeni.

Již delší dobu mám proto pocit, že současný měnový systém není udržitelný a QE tento pocit jen zvyšuje. Může největší ekonomika a dlužník světa následovat politiku soustavné devalvace a poškozovat tak své věřitele? Bylo zajímavé vidět, že Robert Zoellick ve Financial Times požaduje vytvoření nové struktury, i když nevolá po novém zlatém standardu, jak by se mohlo zdát z titulku. Pouze navrhl možnost používání zlata jako referenčního bodu pro tržní očekávání inflace, deflace a budoucích měnových kurzů.

Fundamentální otázkou zůstává, jak se k novému systému dostaneme se svobodným tokem kapitálu a nezávislou monetární politikou. Omezení kurzových pohybů či cíle ohledně velikosti běžných účtů na tyto dva problémy naráží. Co se stane, pokud se trhy pokusí posunout kurzy nad stanovenou hranici (nebo pokud se američtí spotřebitelé rozhodnou koupit tolik zboží z Číny, že bude přestřelen limit běžného účtu)? Podřídí země své domácí politiky mezinárodnímu systému? Domnívám se, že ne dříve, než přijde další velká krize.

(Zdroj: Buttonwood’s notebook)


Váš názor
 •  
  11.11.2010 8:43

  USA se chovají jako každá centrální banka. zapomínají, že jednají s rovnoprávnými státy, pokud byli světovým hegemonem tak jim to procházelo jsem zvědav, zvědav, zvědav, .....
  Homo
 • no vida
  11.11.2010 8:42

  K tomu ovšem není co dodat, myslím si to samé. Nemám na zaplacení dluhů, tak si na splátky vytisknu další peníze. Nechci platit vysoké úroky z dluhů, tak opět vytisknu peníze, kterými následně ovlivňuji trhy s dluhopisy. Jenom aby se nakonec nestalo, že dluhy USA bude ochoten skupovat jenom FED, aby zabránil zhroucení ekonomiky, ovšem za cenu naprostého znehodnocení dolaru a úspor Američanů. A také za cenu totálního znehodnocení amer. dluhů, držených zbytkem světa.
  Peté
Aktuální komentáře
21.5.2018
15:25CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data