Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Businessweek: Evropa směrem k unii silných (s Českou republikou?)

Businessweek: Evropa směrem k unii silných (s Českou republikou?)

07.12.2010 11:47
Autor: Redakce, Patria.cz

V prosinci roku 1998 a v lednu roku 1999 vytvořili ruští fyzikové supertěžký prvek ununquadium se 114 protony. Byl ale příliš nestálý, síly, které držely pohromadě jeho jádro, byly slabší než síly, které ho rozdělovaly, a jeho poločas rozpadu činil jen 2,6 sekund. Ve stejné době dávali jiní vědci dohromady měny západní Evropy, aby vytvořili nový umělý prvek, známý jako euro. To bylo hrdě představeno prvního ledna 1999. A nyní se nalézá pod vážným tlakem.

Obavy u evropských politiků budí zejména fakt, že se požár šíří dál. Po ohlášení záchranného balíčku pro Irsko výnosy vládních dluhopisů dále rostly; není ani jasné, zda budou v Irsku schváleny podmínky pomoci. Krize na trzích s vládním dluhem neznamenají nic nového. Společná měna ale ohrožuje schopnost jednotlivých zemí postavit se zpět na vlastní nohy. Normálně by došlo k tomu, že země jako Řecko či Irsko nechají oslabit svou měnu, což by zlevnilo exporty a zdražilo importy. Island znovu získal svou konkurenceschopnost, když jeho měna v roce 2008 rychle ztratila polovinu své hodnoty. Tuto možnost ale země eurozóny nemají, mohou tak jen snížit mzdy a odměny, což je mnohem bolestivější.

Po staletí se ví, že udržet monetární unie pohromadě je těžké. Podle držitele Nobelovy ceny za ekonomii Roberta A. Mundella monetární unie nemohou přežít bez toho, aby se velmi nepřiblížily politické unii. To včetně volného pohybu práce směrem k zemím, kde je více pracovních míst, flexibilních mezd, daňového systému, který převádí fondy od vítězů k těm, kterým se nedaří, a přísných pravidel, která zabrání vzniku velkých rozpočtových deficitů. Gary Jenkins z Evolution Securities se domnívá, že nyní může v eurozóně dojít k „mnohem rychlejšímu pohybu směrem k de facto fiskální unii“. Euro zastavilo svůj pokles prvního prosince poté, co prezident ECB Jean-Claude Trichet uvedl, že tato banka by mohla podpořit země v problémech nákupem jejich dluhopisů. Razantnějším krokem by ale bylo získání peněz vydáním dluhopisu, jehož splácení by bylo zaručeno všemi členy eurozóny.

Carl Weinberg, hlavní ekonom High Frequency Economics, se domnívá, že z rozpadu eura by netěžil nikdo. Pokud by vyústil v silnou německou marku, tisíce pracovních míst v německém exportním sektoru by bylo podle něho ztraceno. Jižní státy by zase ztratily přístup k financím. Nicméně vyloučit rozpad ve chvíli, kdy se dluhopisové trhy zadrhly, nejde. Pokud by k němu došlo, bylo by smysluplné, aby se jednotlivé země spojily do celků, které více připomínají optimální měnové oblasti.

ž EUR

Fiskálně nejsilnější země, které si věří natolik, že si navzájem slíbí neomezenou finanční pomoc, by se podle profesora Massachusetts Institute of Technology Simona Johnsona měly spojit, aby zastavily teror ze strany trhů předtím, než dojde k nim. Mezi tyto země řadí Německo, Rakousko, Nizozemí, Finsko, Slovensko, Slovinsko, Lucembursko a Maltu. Mimo by zůstala Francie, Itálie, Španělsko, Belgie, Portugalsko, Irsko, Řecko a Kypr. Tyto státy by nebyly chráněny před silami trhu a několik z nich by pravděpodobně přistoupilo k defaultu. V delším období by to pro ně bylo ale požehnáním, protože by se vyhnuly monetárním a fiskálním politikám, které pro ně nejsou vhodné. A dluhům, které nejsou splatitelné. Byly by stále schopné si půjčovat, stejně jako několikrát zbankrotovaná Argentina, i když za vyšší sazby. A s oslabenými měnami by byly schopné zvýšit své exporty.

Největším negativem by v takovém případě byl konec snu o sjednocené Evropě. Zdá se však, že ta stále není na plnou unii připravena. Mohlo by být ale moudřejší uznat realitu, než obětovat jednu generaci pro nedosažitelnou myšlenku.


Uvedené je výtahem z „Can the Euro Survive“. A časopis Businessweek čtenářům prezentoval i mapu zemí, které jsou v unii nyní a které by zůstaly v unii nové:


(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
 • Standard
  07.12.2010 12:56

  Záměna Slovenska za ČR na mapě je pro Gringos malá věc. Taková Sarah Palin, když v zákulisí TV stanice nacvičovala s redaktory TV interview, redaktoři v šoku zjistili, že Sarah Palin je přesvědčena, že "Africa" je stát. Neveděla, že je to kontinent. 90% Gringos na otázku: "Který stát je největší na světě?" odpoví bez zaváhání: "Texas!"
  Detective
 • Businessweek
  07.12.2010 12:24

  Businessweek má zásadní problémy se zeměpisem. A nejenom se zeměpisem.
  Mira
Aktuální komentáře
02.12.2020
22:07Wall Street zakončila bez výraznějších změn, Salesforce -9 %  
17:38Nakopne Teslu Wrightův zákon?
17:05Americké akcie klesají, i když jednání o stimulu propad trochu brzdí  
15:52Opustit Libora nebude tak jednoduché...
14:00AQUAPALACE, a.s. - Konsolidovaná výroční zprávy společnosti AQUAPALACE, a.s. za rok 2019 - opravené úplné znění
13:39Fidelity International: Biden podpoří čistou energii a garantuje zdravotní péči pro širší skupinu obyvatel
13:34Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady
12:48Ján Hladký: Salesforce měl prvotřídní čtvrtletí, akvizice Slack je ale nešťastná  
12:09Siegel: Zisky budou v roce 2021 vyšší, reálná návratnost akcií atraktivní
11:28Nezaměstnanost v EU zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla
10:36Stock Spirits zvýšil roční tržby, zisk ale klesl. Navrhuje mimořádnou dividendu
10:20IPO Airbnb by mohlo být pozitivní, pak bude záležet na epidemii (komentář analytika)  
10:03Salesforce.com kupuje aplikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů
9:12Rozbřesk: Během přestávky mezi kovidovými vlnami si česká ekonomika výrazně polepšila
8:59Británie schválila použití covidové vakcíny. Dostupná má být od příštího týdne
8:48Pochybnosti o nových maximech trhů, razie na Slovensku i roční čísla Stock. Trhy zřejmě otevřou mírně níže  
8:39Zeman ohlásil veto daňového balíčku, Vystrčil vliv na Senát nečeká
8:29Bilance třetího kvartálu: Zisk amerických bank se zvedá, meziročně ale stále chybí desetina a zvedl se počet neúspěšných
8:23Zásah ve slovenské Pentě: Policie zadržela pro podezření s korupce a praní špinavých peněz spolumajitele Haščáka
8:18První návrh postkovidové pomoci americké ekonomice: přes 900 miliard dolarů do mezd, zaměstnanosti i vakcín

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Crowdstrike Holdings Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:00Okta Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:00PL - Jednání NBP, základní sazba
0:00Snowflake Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:00Synopsys Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)