Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie a Německo chtějí sbližovat daně, odmítají společné bondy

Francie a Německo chtějí sbližovat daně, odmítají společné bondy

10.12.2010 17:06
Autor: ČTK

Francie a Německo chtějí sbližovat a harmonizovat daně, a ukázat tak celé eurozóně, jak se vyhnout budoucím krizím. Řekli to kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy na dnešní schůzce na německo-francouzské hranici. Obá státníci také vyloučili návrh na vydávání společných dluhopisů eurozóny a navýšení záchranného fondu pro eurozónu.

"Dohodli jsme se na konvergenci německé a francouzské daňové politiky," řekl Sarkozy na společné tiskové konferenci. "Je velmi důležité moci našim partnerům říci - jsme v eurozóně, na obranu eura musíme konvergovat," dodal prezident. "V otázkách konkurenceschopnosti bychom měli dát příklad, jak daleko za čistou rozpočtovou politiku můžeme jít," prohlásila Merkelová.

Nynější dluhová krize v okrajových zemích eurozóny je podle ekonomů důsledkem toho, že eurozóna během desetiletí nekonvergovala tak, jak její tvůrci předpokládali, a ekonomický vývoj se v různých zemích naopak spíše rozcházel. Pro ekonomiky zemí jako Řecko, Irsko, Portugalsko či Španělsko buď bylo euro spíš přítěží, neboť kvůli němu ztrácely konkurenceschopnost, nebo jeho neadekvátně nízké úroky v nich vyvolaly úvěrové bubliny, jejíž splasknutí vyvolalo krizi. Obě největší země eura tuto situaci nechtějí řešit neustálou finanční pomocí a přerozdělováním, nýbrž posílením konvergence a unifikace.

Sarkozy řekl, že jeho země má v otázce společných dluhopisů eurozóny stejný postoj jako Německo, které se staví ostře proti. Myšlenku společných dluhopisů eurozóny prosazuje hlavně předseda euroskupiny Jean-Claude Juncker, mezi jednotlivými členy ale panují na tuto problematiku hluboké rozdíly. Proti společným dluhopisům se staví například Slovensko, pro by byly země, jimž úroky z vlastních dluhopisů narostly do nesnesitelně vysoké výše.

Sarkozy s Merkelovou ve Freiburgu připravovali společný postoj obou zemí před summitem Evropské unie. Ten se bude příští týden konat v Bruselu a zabývat se bude hlavně rozpočtem EU.

Oba státníci se dotkli také záchranného fondu pro eurozónu. Merkelová znovu řekla, že objem fondu je dostačující, a vyloučila, že by se mohl zvýšit. Možností zvýšení objemu fondu se v minulých týdnech zabývaly především finanční trhy, které spekulují, že záchranný fond by nemusel stačit, pokud bude třeba podpořit Španělsko. Kancléřka odmítá také společné dluhopisy a řekla, že místo toho je nutné zabývat se stálým mechanismem řešení krizí, který nahradí současný záchranný fond.

"Za nás v Německu bych řekla, že otázka rozšíření záchranného mechanismu teď není na programu," řekla po setkání s francouzským prezidentem. Euro ale podle ní nelze nechat napospas, neboť má hlubší význam než pouhá měna. "Pokud padne euro, padne i Evropa. To je velmi vážné," řekla Merkelová a dodala, že právě proto je nutné dospět na summitu EU k rozhodnutí o permanentním krizovém mechanismu.

Oba lídři rozzlobili řadu ostatních činitelů EU, když se na své minulé schůzce v říjnu v Deauville dohodli na podpoře německého návrhu stálého krizového mechanismu. Trvání Merkelové na tom, aby případný státní bankrot některé země eura zčásti zaplatili investoři, vyvolalo novou vlnu paniky na trzích dluhopisů, která vedla k nutnosti poskytnou pomoc Irsku.

Sarkozy také řekl, že Francie chce s Německem úzce spolupracovat v rámci jeho předsednictví ve skupinách nejvyspělejších zemí G8 a G20, a Merkelová přislíbila podporu. Francouze nejvíce zajímá reforma mezinárodního měnového systému.

Záchranný fond eurozóny má k dispozici 750 miliard eur (asi 18,9 bilionu Kč). Na eurozónu z toho připadá 440 miliard eur, dalších 60 miliard by poskytla Evropská unie a zbylých 250 miliard eur Mezinárodní měnový fond. Záchranný fond vznikl letos na jaře po vyřešení dluhové krize Řecka a první úvěry z něj podle listopadové dohody získá Irsko. Fond skončí v roce 2013, pak jej má nahradit permanentní krizový mechanismus.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university