Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Merkelová: Schválení krizového mechanismu je na spadnutí, „eurobondy“ nejsou řešení. Doma je terčem kritiky

Merkelová: Schválení krizového mechanismu je na spadnutí, „eurobondy“ nejsou řešení. Doma je terčem kritiky

15.12.2010 15:11, aktualizováno: 15.12. 15:42

Aktualizováno

Zástupci Evropské unie dosáhnou na summitu konaném ve čtvrtek a pátek jednomyslné dohody o záchranném krizovém mechanismu, uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. Mechanismus bude svázán s „přísnými podmínkami“ a zapojit se mohou i země mimo eurozónu, doplnila. Čelní představitelé mají podpořit dohodu, k níž dospěli na konci listopadu ministři financí EU, a od poloviny 2013 tak bude vytvořen Evropský stabilizační mechanismus (ESM) s charakterem trvalého nástroje řešení dluhových krizí. Merkelová dále zopakovala, že myšlenka společných evropských dluhopisů není odpovědí na aktuální problémy, a eurozóna potřebuje spíše větší soulad v oblasti konkurenceschopnosti.

Zahrnutí soukromých investorů bude vyžadovat úpravy v Lisabonské smlouvě, která začala platit teprve před rokem. Případný bankrot některého ze států platících evropskou jednotnou měnou by tak již neměl dopadnout jen na daňové poplatníky. "Změny by měly být co nejjednodušší, aby celý proces běžel rychle a aby byl celý nový evropský krizový mechanismus připraven. Jde opravdu o dvě věty. Jedna věta bude říkat, že členské státy mohou ustavit krizový mechanismus a druhá, že cílem tohoto mechanismu je zajistit stabilitu eurozóny," řekla dnes novinářům velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová. Přestože se nový mechanismus bude týkat jen zemí eurozóny, lídři členských států EU by v závěrečném textu měli nechat možnost, aby se k němu mohly přidat i země ze zbytku evropské sedmadvacítky. Česká vláda nicméně rozhodla, že ČR tak neučiní. Na případné záchraně krachujících zemí eurozóny se tak nebude přímo podílet, dokud nevymění korunu za euro.

O dostatečnosti kroků ze strany evropských autorit se ale vedou diskuze a Angela Merkelová se stává terčem kritiky i na domácí politické scéně. Hlavní opoziční strana SDP podporuje ideu emise společných dluhopisů i rozšíření záchranného fondu ve stávajícím objemu 750 miliard eur, obě opatření, které Merkelová od počátku odmítá. „Merkelová a ostatní zástupci EU neobratně procházejí evropskou dluhovou krizí, místo aby učinili radikální opatření zaměřená na ukončení nejistoty,“ kritizují politiku EU členové německé opozice Frank-Walter Steinmeier a Peer Steinbrueck. Evropa podle nich potřebuje kombinaci restrukturalizací dluhů Řecka, Irska a Portugalska a dluhových garancí u „stabilních“ zemí jako je Španělsko a Itálie. Tato opatření by měla být ve střednědobém horizontu kryta zvýšeným objemem prostředků v záchranném fondu a prodejem společných dluhových papírů a vykompenzována užší spoluprácí v oblasti rozpočtů. Německá separace se stává reálným problémem. Je třeba signálu, že vláda chce spíše „Evropské Německo, než Německou Evropu,“ dodává opozice.

Čtěte více:

 
Zástupci opoziční sociálně demokratické strany argumentují, že omezený prodej společných dluhopisů by vyslal „jasný politický signál“ o nezvratnosti ekonomické a monetární unie. „Eurobondy můžou uspět jedině, pokud budou doplněny novými rozsáhlými politickými reformami, to znamená přísnější kontroly zaměřené na fiskální a ekonomickou stabilitu, spolu s jednotnými standardy v oblasti mezd, sociální politiky i daní.“ Steinmeier zároveň vyjádřil pochyby nad účinností programu ECB na odkup dluhopisů v zabránění šíření dluhové nákazy. Evropská měnová autorita podle něj riskuje, že se stane „Evropskou špatnou bankou“ zaplavenou toxickými aktivy.

K současné vládní politice Německa se vyjádřil i bývalý kancléř Helmut Schmidt, který uvedl, že Německo musí být připraveno obětovat větší dávku suverenity i peněz, aby ochránilo euro. Pokud by se měly členské země vrátit ke svým národním měnám, vážně by to narušilo německý export, který je klíčem k naší vysoké životní úrovni, řekl Schmidt pro deník Die Zeit.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, FT, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů