Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
2011: Island a Německo vzorem, Francie mezi PIGS, Apple nenáviděným monopolem ...

2011: Island a Německo vzorem, Francie mezi PIGS, Apple nenáviděným monopolem ...

31.12.2010 15:26
Autor: Redakce, Patria Online

Ekonomové vytvářejí své predikce jen kvůli tomu, aby se meteorologové měli čemu smát. Ve stejném duchu se nesou následující předpovědi pro příští rok:

1. Vrátí se býčí trh. Ten tu vlastně je již déle než rok, na začátku ale nikdo nemluví o tom, že přišel. Nejdříve se říká, že jde o poslední skok mrtvé kočky, pak jde o rally na medvědím trhu. Na konci roku 2011 ale budeme oficiálně zpět na býčím trhu a každý se tam pohrne.

2. Padne celé odvětví alternativních investic. Hlavním tahounem investic do hedge fondů a private equity fondů byla honba za výnosy. Když je není možno nalézt na akciovém trhu ani u dluhopisů, investoři naslouchají úlisným managerům hedge fondů, kteří slibují 30 % návratnost. V příštím roce ale dojde k růstu sazeb, výnosů dluhopisů a cen akcií. Proč pak platit těm, kteří jen málokdy splní sliby vysokých zisků?

3. Vrátí se rizikový kapitál, který po prasknutí dot-com bubliny prodělal krizi. Deset let je dost dlouhých na to, aby trhy zapomněly a k dispozici jsou fantastické příležitosti v alternativních energiích, smartphone aplikacích, či sociálních sítích.

4. Francii se doposud nějakým způsobem podařilo budit dojem země podobně silné jako Německo. V příštím roce se ale krize v eurozóně rozšíří i na ni. Má větší rozpočtový deficit než Itálie, chronickou nezaměstnanost a malý růst. Má největší odpor k reformám. Pouhý náznak prodloužení pracovní doby, či odchodu do důchodu a reformy veřejných financí tam vyvolává masivní demonstrace. Příští rok bude v jedné řadě s Irskem, Řeckem, Portugalskem a Španělskem.

5. Zvedne se vlna odporu proti společnosti Apple. Kdysi jsme se domnívali, že hrozbou je International Business Machines Corp., pak to byl Microsoft. Která společnost dneška ale má příliš velkou moc a vedou jí blázni, kteří kladou zisky na první místo před principy? Třetí největší firma na světě podle tržní hodnoty shledá, že hranice mezi pozitivně vnímanou inovativní firmou a nenáviděným monopolem je velmi tenká.

6. Do módy se opět vrátí německý ekonomický model. Hodně středně velkých společností s velkými technickými dovednostmi, nízký dluh, zručná pracovní síla a exportní tržní niky budou začnou být považovány za dobrý vzorec pro úspěch v následujících deseti letech. Na konci příštího roku bude každý ředitel společnosti mluvit o tom, jak studuje německý model managementu.

7. Island bude příkladem. Před dvěma roky se každá vláda domnívala, že domácí banky musí být zachráněny, jinak se vrátíme zpět do doby kamenné. Jedna země šla proti konsenzu, protože na to neměla peníze. Co se stalo? Bolelo to, ale příští rok by její ekonomika již měla opět růst, inflace je pod kontrolou a sazby klesají. Pokud to tak půjde dál, je možné udělat pouze jeden závěr: zachraňovat banky není třeba.

8. Rusko se stane opět plnohodnotným členem BRIC. Mluví se o něm jako o dodavateli surovin s autoritářskou vládou, snaží se ale o vybudování technologické velmoci. Pokud to zní bláznivě, vzpomeňte si, že jako první poslalo člověka do vesmíru.

Zdroj: Hedge Funds Crash, Apple Becomes Uncool in 2011: Matthew Lynn, Bloomberg


Váš názor
  •  
    2.1.2011 22:27

    Hlavne aby Apple nedopadl jako loni Google, plny nadseni jsem ho tesne pred koncem roku koupil na nejakejch 650 a projebal pekny prachy:-) No do leta jsem ty ztraty umazal a vratil se zpet, ale zapotil jsem se..a uz mam zase prst na objednavce..nejak nemuzu odolat..zadavam... "Koupit na 315"!!!!
    Armus
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data