Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
2011: Island a Německo vzorem, Francie mezi PIGS, Apple nenáviděným monopolem ...

2011: Island a Německo vzorem, Francie mezi PIGS, Apple nenáviděným monopolem ...

31.12.2010 15:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové vytvářejí své predikce jen kvůli tomu, aby se meteorologové měli čemu smát. Ve stejném duchu se nesou následující předpovědi pro příští rok:

1. Vrátí se býčí trh. Ten tu vlastně je již déle než rok, na začátku ale nikdo nemluví o tom, že přišel. Nejdříve se říká, že jde o poslední skok mrtvé kočky, pak jde o rally na medvědím trhu. Na konci roku 2011 ale budeme oficiálně zpět na býčím trhu a každý se tam pohrne.

2. Padne celé odvětví alternativních investic. Hlavním tahounem investic do hedge fondů a private equity fondů byla honba za výnosy. Když je není možno nalézt na akciovém trhu ani u dluhopisů, investoři naslouchají úlisným managerům hedge fondů, kteří slibují 30 % návratnost. V příštím roce ale dojde k růstu sazeb, výnosů dluhopisů a cen akcií. Proč pak platit těm, kteří jen málokdy splní sliby vysokých zisků?

3. Vrátí se rizikový kapitál, který po prasknutí dot-com bubliny prodělal krizi. Deset let je dost dlouhých na to, aby trhy zapomněly a k dispozici jsou fantastické příležitosti v alternativních energiích, smartphone aplikacích, či sociálních sítích.

4. Francii se doposud nějakým způsobem podařilo budit dojem země podobně silné jako Německo. V příštím roce se ale krize v eurozóně rozšíří i na ni. Má větší rozpočtový deficit než Itálie, chronickou nezaměstnanost a malý růst. Má největší odpor k reformám. Pouhý náznak prodloužení pracovní doby, či odchodu do důchodu a reformy veřejných financí tam vyvolává masivní demonstrace. Příští rok bude v jedné řadě s Irskem, Řeckem, Portugalskem a Španělskem.

5. Zvedne se vlna odporu proti společnosti Apple. Kdysi jsme se domnívali, že hrozbou je International Business Machines Corp., pak to byl Microsoft. Která společnost dneška ale má příliš velkou moc a vedou jí blázni, kteří kladou zisky na první místo před principy? Třetí největší firma na světě podle tržní hodnoty shledá, že hranice mezi pozitivně vnímanou inovativní firmou a nenáviděným monopolem je velmi tenká.

6. Do módy se opět vrátí německý ekonomický model. Hodně středně velkých společností s velkými technickými dovednostmi, nízký dluh, zručná pracovní síla a exportní tržní niky budou začnou být považovány za dobrý vzorec pro úspěch v následujících deseti letech. Na konci příštího roku bude každý ředitel společnosti mluvit o tom, jak studuje německý model managementu.

7. Island bude příkladem. Před dvěma roky se každá vláda domnívala, že domácí banky musí být zachráněny, jinak se vrátíme zpět do doby kamenné. Jedna země šla proti konsenzu, protože na to neměla peníze. Co se stalo? Bolelo to, ale příští rok by její ekonomika již měla opět růst, inflace je pod kontrolou a sazby klesají. Pokud to tak půjde dál, je možné udělat pouze jeden závěr: zachraňovat banky není třeba.

8. Rusko se stane opět plnohodnotným členem BRIC. Mluví se o něm jako o dodavateli surovin s autoritářskou vládou, snaží se ale o vybudování technologické velmoci. Pokud to zní bláznivě, vzpomeňte si, že jako první poslalo člověka do vesmíru.

Zdroj: Hedge Funds Crash, Apple Becomes Uncool in 2011: Matthew Lynn, Bloomberg


Váš názor
  •  
    2.1.2011 22:27

    Hlavne aby Apple nedopadl jako loni Google, plny nadseni jsem ho tesne pred koncem roku koupil na nejakejch 650 a projebal pekny prachy:-) No do leta jsem ty ztraty umazal a vratil se zpet, ale zapotil jsem se..a uz mam zase prst na objednavce..nejak nemuzu odolat..zadavam... "Koupit na 315"!!!!
    Armus
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data