Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yellen (Fed): QE vytvoří 3 miliony pracovních míst, nezpůsobí inflaci, nerovnováhy v USA, ani neomezí růst v zahraničí

Yellen (Fed): QE vytvoří 3 miliony pracovních míst, nezpůsobí inflaci, nerovnováhy v USA, ani neomezí růst v zahraničí

10.1.2011 16:07
Autor: Redakce, Patria Online

Dvě kola nákupů aktiv v celkové hodnotě 2,3 bilionů dolarů pomohou do roku 2012 vytvořit přibližně 3 milióny pracovních míst. V pátek to ve svém projevu v Denveru uvedla místopředsedkyně Fedu Janet Yellen. Rozhodnutí o druhém kole kvantitativního uvolňování (QE2), tedy o nákupu 600 miliard dolarů vládních dluhopisů, má za cíl „podpořit oživení z mimořádně hluboké recese“. Obavy z toho, že QE2 vyvolá inflaci, Yellen považuje za neopodstatněné, slabý trh práce toto riziko snižuje. Fed také může zvýšením úroků placených z nadbytečných rezerv „utáhnout politiku, až bude třeba“.

Podle dat zveřejněných v pátek míra nezaměstnanosti v ekonomice USA v prosinci klesla na 9,4 % z listopadových 9,8 % a leží na nejnižší úrovni od května roku 2009. Nicméně nových míst mimo sektor zemědělství ekonomika USA v prosinci vytvořila jen 103 tisíc, očekávalo se 150 tisíc pracovních míst; v listopadu to bylo 71 tisíc. Od počátku recese v roce 2007 ekonomika celkem ztratila 8,4 pracovních míst.

Yellen uvedla, že postup Fedu neohrozí růst v zahraničí, má „jen mírný vliv na kurz dolaru“ a nezdá se, že by spouštěl „významný růst nerovnováhy ve Spojených státech“. Její hodnocení QE se zakládá na ekonomickém modelu FRB/US, který Fed používá. Jeho simulace počítají s tím, že poslední kolo nákupu vládních dluhopisů bude dokončeno do jednoho roku s tím, že tato aktiva bude Fed držet po dva roky a následně „lineárně prodávat během následujících pěti let“. Výsledkem je, že zaměstnanost v soukromém sektoru je nyní o 1,8 milionů míst vyšší, než by byla bez dosavadního QE a ještě vzroste o 1,2 miliony pracovních míst.

Inflace se nyní nachází o jeden procentní bod výše, než by byla v případě, pokud by FOMC nezačal s nákupem dluhopisů. Bez nich by tak byla ekonomika blíže k deflaci. Yellen se také domnívá, že růst výnosů vládních dluhopisů odráží zlepšující se výhled a prodloužení daňových výhod, které podle ní zvýší objem federálního dluhu a podpoří oživení.

(Zdroj: Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Bernášku, hoď ho do stroje.
    10.1.2011 20:44

    Monetární model FEDu ukazje, že QE je správné. Opravdu? A nebyli to právě Američané, kdo kdysi nevěřícně kroutil hlavou nad nefunkčním QE v Japonsku? A nevedlo QE v Japonsku jen k letům stagnace a jeho efekt v boji s deflací byl 0? Tak proč je to v USA teď jinak? Na tyto otázky zatím nikdo přesvědčivě neodpověděl, blábolení o modelu nápadně připomíná film Jáchyme, hoď ho do stroje, kde všemocný a všemi mastmi mazaný počítač určuje, kdy má kdo dobrý den (jak, to nemusí nikoho zajímat). Tištěním peněz ještě žádný stát světa nezbohatl. Monetárními triky lze oblfanout realitu jen krátkodobě.
    skeptik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data