Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernanke: Ekonomika potřebuje pracovní místa i snižovat dluh

Bernanke: Ekonomika potřebuje pracovní místa i snižovat dluh

04.02.2011 10:15
Autor: ČTK

Americká ekonomika musí vytvořit více pracovních příležitostí, jinak se z krize úplně nezotaví. V národním tiskovém klubu to včera řekl šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke. Ekonomika se podle něj sice zlepšuje a patrně poroste i nadále, tempo jejího růstu ale zřejmě nebude stačit na to, aby se citelně snížila nezaměstnanost. Bernanke vyzval politiky k plánu snižování dluhů, aby se Spojeným státům nestalo, že budou v platební neschopnosti.

"Dokud neuvidíme období vytrvale silnější tvorby pracovních příležitostí, pak nemůžeme hospodářské oživení považovat za úplné," uvedl Bernanke. Podle něj potrvá léta, než se trh práce vrátí k normálu a podle toho klesne i míra nezaměstnanosti. V lednu byl ale Bernanke konkrétnější a řekl, že návrat k normálu potrvá čtyři až pět let. Za normální situaci přitom Bernanke považuje, když je míra nezaměstnanosti v pásmu 5,5 až šest procent. To odpovídá historickému průměru.

Bernanke také vyzval Kongres a Bílý dům, aby vypracovaly dlouhodobý plán snižování rozpočtového deficitu, který přesahuje bilion dolarů. Vysoké deficity mohou ekonomice uškodit, protože investoři by při nákupu amerických obligací požadovali vyšší úrok. Vyšší náklady na obsluhu dluhu by negativně dopadly jak na spotřebitele, tak na podniky, které by snížily výdaje.

"Pokud by se dluh vlády a deficit měly zvyšovat takovým tempem, kterého se obáváme, dopady na ekonomiku a finance by byly obrovské," varoval Bernanke. Výkon americké ekonomiky se pohybuje kolem 14 bilionů dolarů (asi 245 bilionů Kč) ročně. Rozpočtový deficit se v posledních dvou letech pohyboval kolem devíti procent hrubého domácího produktu, zatímco průměr za tři roky před recesí činil asi dvě procenta, upozornil šéf Fedu.

"To je velmi vážná věc. Podle současné právní úpravy platí, že pokud se dluhový limit na určitou dobu nerozšíří, ministerstvo financí má několik zdrojů, které může využít k zaplacení státního dluhu. Od určitého okamžiku ty zdroje mít nebude a lze si představit, že by Spojené státy mohly být zatlačeny do pozice, kdy nebudou schopny dluh splácet," podotkl k otázce zadlužení Spojených států.

"Myslím, že je to daleko, ale určitě to není něco, s čím bychom si měli zahrávat. Dopady, které by taková situace měla na náš finanční systém, naši fiskální politiku a na naši ekonomiku, by byly katastrofální. Velmi bych Kongresu doporučoval, aby se při této diskuzi nesoustředil na dluhový limit jako na hlavní bod, ale aby přímo řešil otázku daní a výdajů," uvedl šéf Fedu.

Bernankeho poznámky naznačují, že americká měnová autorita bude pokračovat v prosazování druhého kola takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky. To spočívá v nákupu státních obligací v objemu až 600 miliard dolarů (asi 10,5 bilionu Kč). Platnost programu je do konce prvního pololetí.

Americká ekonomika v závěru loňského roku zrychlila růst, který v ročním přepočtu činil 3,2 procenta. Ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt v přepočtu na celý rok stoupl o 2,6 procenta a přestože výsledek za čtvrté čtvrtletí zaostal za odhady analytiků, solidní dynamika by letos měla vydržet. Nadále se totiž zvyšují výdaje spotřebitelů, které jsou pro růst ekonomiky klíčové.

Bernanke hovořil o vyhlídkách ekonomiky den před zveřejněním zprávy o vývoji nezaměstnanosti. Ekonomové se domnívají, že míra nezaměstnanosti v prvním letošním měsíci vzrostla na 9,5 z prosincových 9,4 procenta. Očekávají také, že v čistém vyjádření vzniklo asi 146.000 pracovních míst. Aby se však míra nezaměstnanosti výrazněji snížila, musela by ekonomika vytvářet až dvakrát tolik míst.

Inflace by měla v nadcházejícím období zůstat relativně nízká, a to navzdory tomu, že se zvyšují ceny komodit, včetně ropy a benzinu. Fed mimo jiné věří, že vysoká konkurence firmám nedovolí promítnou do konečných cen veškerý růst nákladů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data