Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Objem přímých zahraničních investic v Číně dál prudce roste

Objem přímých zahraničních investic v Číně dál prudce roste

17.02.2011 16:56
Autor: ČTK

Objem přímých zahraničních investic v Číně v lednu meziročně vzrostl o 23,4 procenta na deset miliard dolarů (asi 180 miliard Kč). Z toho sektor služeb, který je v Číně stále ještě v plenkách a jehož význam rychle narůstá, přilákal investice za 4,69 miliardy dolarů (více než 84 miliard Kč). To je podle tamního ministerstva obchodů o 31,8 procenta více než před rokem.

"Vzhledem k tomu, že Čína pokračuje v ekonomických reformách, příliv přímých zahraničních investic se bude v sektoru služeb do budoucna určitě zvyšovat ještě rychleji," řekl mluvčí ministerstva Jao Ťien. Zahraniční investice se začaly citelněji zvyšovat po roce 2001, kdy Čína vstoupila do Světové obchodní organizace (WTO). Během krize jejich objem prudce klesl a nyní se zotavuje.

Růst investic ukazuje, že Čína zůstává atraktivní destinací pro firmy z celého světa. Ty se chtějí v Číně uchytit navzdory tržním bariérám, a to i v situaci, kdy v Číně roste cena práce. Levná pracovní síla v Číně podle mnohých analytiků dlouhá léta působila jako dezinflační faktor, díky jemuž se inflace ve světě držela relativně nízko.

Čínský trh práce se ale po globální hospodářské krizi změnil. Velká část lidí z nejchudších oblastí centrální Číny, kteří pracovali v exportních závodech na jihovýchodním pobřeží, mají nyní tendenci zůstávat doma. Vláda se totiž začala zaměřovat na rozvoj zaostalých oblastí, kde tak vznikají i nové pracovní příležitosti.

Loni Čína přilákala přímé zahraniční investice v objemu 105,7 miliardy dolarů (asi 1,9 bilionu Kč), z toho jen v prosinci to bylo v objemu 14 miliard dolarů. To byl nový rekord. Mluvčí ministerstva řekl, že Čína bude nové investice v budoucnu patrně lákat i ve formě fúzí a akvizic, které se na celkovém objemu přímých zahraničních investic nyní podílejí jen asi ze tří procent.

"V nadcházejících letech budou investice prostřednictvím fúzí a akvizic tvořit stále větší podíl na celkovém objemu přímých zahraničních investic, které budou do Číny proudit," řekl podle agentury Reuters mluvčí. Mohlo by podle něj postupně jít až o šest nebo sedm procent.

Růst nákladů na práci a čím dál dražší suroviny začínají tlačit dál do vnitrozemí ty zahraniční podniky, které mají výrobní závody na jihovýchodě Číny. Vzhledem k tomu, že část migrantů z centrální Číny už se do původního zaměstnání na pobřeží nevrací, rostou na pobřeží platy rychleji, než kdekoli jinde v Číně. To prospívá jak firmám samotným, tak čínské vládě, pro které je teď rozvoj chudších oblastí prioritou.

Někteří zahraniční investoři se obávají nových pravidel, jimiž se fúze a akvizice budou posuzovat, vládní úředníci ale ujišťují, že normy budou v souladu s pravidly WTO. Obavy dala najevo například americká společnost General Electric (21,44 USD, -0,09%), ale i další firmy. Vláda před pár dny oznámila, že zřídí nový orgán, který bude posuzovat, zda navrhované fúze neohrožují národní bezpečnost Číny.

Většina globálních firem ale předpokládá, že růst čínské ekonomiky bude pokračovat, což je pro ně podstatné. Tempo hospodářského růstu je totiž v Číně dlouhodobě mnohem vyšší, než tempo růstu ve vyspělých zemích. Čínská vláda se navíc snaží podpořit domácí spotřebu, takže Čína bude méně a méně závislá na zahraniční poptávce. Nebude se tedy muset obávat, že ekonomický útlum jinde ve světě nepříznivě poznamená i ji samotnou.
Přímé zahraniční investice spolu s přebytky zahraničního obchodu a přílivem spekulativního kapitálu dlouhodobě přispívají k rychlému růstu devizových rezerv. Ty má Čína zdaleka největší na světě. Tyto faktory ale přispívají k růstu inflace a tlačí na zhodnocení kurzu jüanu. Čína má snahu domácí firmy přesvědčit, aby více investovaly v zahraničí, a z části tak uvedené dopady neutralizovaly.

Objem investic, které naopak Čínské firmy umístily v zahraničí, v lednu meziročně vzrostl o 15,9 procenta na 2,74 miliardy dolarů (přes 49 miliard Kč).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index