Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zachraň se, kdo můžeš…

Zachraň se, kdo můžeš…

03.06.2011 9:38
Autor: Petr Žabža, Patria Online

V posledních dvou týdnech se finanční trhy obecně a akciové trhy konkrétně hýbou v závislosti na dvou veličinách – vývoji měnového páru EUR-USD a rétorice vlivných vládních a bankovních úředníků ve vztahu k Řecku. V případě prvního vlivu je názor odborné veřejnosti poměrně nejednoznačný. Nikdo pořádně neví, proč je euro tak silné, když poslední sady makroekonomických údajů nejsou nijak pozitivní a nenaznačují, že by eurozóna byla „za vodou“. Silná měna je navíc nepříjemná pro vývozně orientované ekonomiky, Německo by o tom ostatně mohlo vyprávět. Na druhou stranu si nikdo neumí představit, že by začal výrazně posilovat dolar – situace na druhé straně Atlantiku je podobně neradostná a trhy navíc stojí proti poměrně mocnému protihráči, centrální bance Federal Reserve. Ta tiskne peníze jako o život a navenek dělá všechno proto, aby hodnotu dolaru snížila. Japonský jen se na podpůrných prostředcích potácí již nějakou tu dekádu a tak jedním z mála beneficientů tohoto marasmu je švýcarský frank.

V případě Řecka je situace podobně spletitá. Na jednu stranu velká většina Evropy hrozí vztyčeným prstem a tvrdí, že nepřijmou-li Řekové další velmi drakonická úsporná opatření, nebudou žádné další peníze. Na stranu druhou se však ti samí bankéři a politici děsí okamžiku, až horkokrevní Řekové tomuto vydírání jednou nepodlehnou a řeknou, že jim ty dluhy holt nesplatí a… pánové, starejte se. Je „starou vestou“, že záchranná akce na pomoc Řecku není až tak výrazem evropské sounáležitosti a solidarity, jako spíše snahou pomoci kontinentálnímu bankovnímu sektoru. Historie se totiž opakuje a já si velmi dobře pamatuji slova „moudrých“ z roku 2007. Ti tvrdili, že problém „subprime“ hypoték je jenom velmi malý a v zásadě se omezuje na několik stovek nemovitostí ve Spojených státech. Na konci tohoto jen stěží postřehnutelného problému byl pád Lehman Brothers a Bear Stearns, bankrot Islandu, akcelerace dluhových problémů některých zemí eurozóny a raketový růst ceny komodit. S Řeckem a potažmo Evropou je to úplně to samé – nikdo totiž pořádně neví a není schopen kvantifikovat, jak daleko by byly dopady případného bankrotu Řecka slyšet a kdo všechno by to „odnesl“. Proto se prozatím jde cestu menšího odporu.

Začíná červen, v našich zeměpisných šířkách jeden z nejhezčích měsíců v roce. Můj odhad týkající se chování trhů v květnu vyšel vcelku dobře (ne, že by mě to dvakrát těšilo, trhům se příliš nedařilo) a ani pro červen nejsem přehnaným optimistou. První jeden až dva týdny by ještě mohly být vcelku příznivé, druhá polovina nejspíš nebude stát za nic. Ve Spojených státech se blíží konec druhé kapitoly knihy nazvané „kvantitativní uvolňování“ a o jejím pokračování není rozhodnuto. Trhy tak nejspíše zůstanou nervózní…i když, třeba budeme příjemně překvapeni…

Pozn.: Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin


Váš názor
  •  
    06.06.2011 8:41

    Řecko je naprosto bezvýznamné, konec QE2 je dávno v cenách zanesen - tento týden je čas nakupovat. Báječná příležitost!!!
  • Tak pane Žabžo nevím...
    03.06.2011 10:03

    Tak pane Žabžo nevím kdo koho vydírá, jestli Evropa Řeky, nebo Řekové Evropu ? Zatím peníze tečou spíše tam než od nich. Jinak dobrý článek.
    /eye/
Aktuální komentáře
28.06.2026
9:40Víkendář: Možná se vám bude líbit červené auto víc než modré, ale pokud na auto nemáte, je barva jen hypotetické téma
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data