Aktualizováno Dalších nekonkrétních slov se trhy dočkaly od guvernéra americké centrální banky, jehož projev z výročního sympozia v Jackson Hole byl hlavní očekávanou událostí týdne. Ben Bernanke nicméně oddech investorům v podobě oznámení okamžitého kvantitativního uvolňování neposkytl a zopakoval pouze, že Fed přijde s dodatečnými prorůstovými opatřeními dle potřeby.
Americké akciové indexy reagovaly krátkodobým umazáním větší části takřka procentních zisků, načež ztráty korigovaly a opět posilují o 0,8 až 1 procento. Eurodolar ustoupil z denního vrcholu 1,2627 na 1,258, aby euro následně opět posílilo a posunulo denní vrchol až na 1,2636 USD/EUR. Evropská měna je nejvýše od 2. července.
Bernanke dnes potvrdil dřívější rétoriku Fedu, podle níž je Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) připraven podat ekonomice pomocnou ruku, zatím ale ten čas nenastal. Šéf Fedu označil zlepšování trhu práce za „bolestivě“ pomalé s tím, že vysoká nezaměstnanost může způsobit ekonomice strukturální škody. Další nákupy vládních aktiv tak nevylučuje, podle některých pozorovatelů byla však Bernankeho dnešní slova méně naléhavá proti vyjádření Fedu po posledním zasedání z přelomu července a srpna, kdy přislíbil, že bude "pozorně monitorovat" nové ekonomické údaje a zvažovat, zda dál uvolní měnovou politiku.
Hlavními faktory jdoucí proti oživení americké ekonomiky jsou podle Bernankeho stále slabý realitní trh, problémy v Evropě a hrozba americké fiskální politiky v podobě tzv. fiskálního útesu.
Jak Bernanke zhodnotil dosavadní efekty kvantitativního uvolňování, to pomohlo k oživení amerického akciového trhu a výrazně snížilo dlouhodobé výnosy dluhopisů. Dodal však, že QE může narušit fungování finančních trhů, ačkoli jeho náklady jsou „zvládnutelné“. "Náklady netradičních politik se po pečlivém zvážení jeví jako zvládnutelné, což implikuje, že bychom neměli vylučovat jejich další použití, pokud si to hospodářské podmínky vyžádají," uvedl šéf Fedu. Podotkl však, že centrální banka si je vědoma limitů a rizik spojených s dalšími nestandardními kroky v měnové politice.
"Je důležité dosáhnout dalšího pokroku, zejména na trhu práce," řekl Bernanke. "S přihlédnutím k nejistotám a limitům svých nástrojů bude Fed podle potřeby zajišťovat dodatečná zmírňující opatření, aby v kontextu cenové stability podpořil silnější ekonomické oživení a trvalé zlepšení situace trhu práce," dodal.
Finanční trhy na jednání v Jackson Hole čekaly s velkým napětím. Šéf americké centrální banky v minulých letech využil sympozia k tomu, aby připravil trh na nové kolo takzvaného kvantitativního uvolňování. To očekávaly trhy i letos. Při kvantitativním uvolňování banka za nově natištěné peníze odkupuje zpravidla státní dluhopisy.
Bernanke opakovaně trhy ujišťoval, že v případě známek zastavení zotavování ekonomiky jí Fed přijde na pomoc. Na začátku týdne ujistil v dopise adresovaném šéfovi výboru pro dohled nad činností Sněmovny a vládními reformami Darrellovi Issovi, že centrální banka má prostor pro uskutečnění dalších kroků ke stimulaci růstu americké ekonomiky.
Představitelé Fedu v červnu prudce revidovali směrem dolů výhled růstu americké ekonomiky a další možné snížení se čeká i na zářijovém zasedání. Ve druhém čtvrtletí americká ekonomika vzrostla o 1,5 procenta. Růst je však považován za velmi slabý k tomu, aby snížil nezaměstnanost, která se v červenci zvýšila na 8,3 procenta. Kvůli finanční krizi a recesi v letech 2008 a 2009 Fed snížil hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu. S cílem snížit tlak na dlouhodobé úrokové sazby pak nakoupil vládní a hypoteční dluhopisy za 2,3 bilionu USD (45,7 bilionu Kč).
(Zdroj: Bloomberg, čtk)