Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Pochybné důkazy v Evropě a „záhada“ v Japonsku

Krugman: Pochybné důkazy v Evropě a „záhada“ v Japonsku

08.02.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve svých předchozích sloupcích jsem poukazoval na to, že obavy z deficitů americké vlády jsou velmi přehnané. Rozpočtové semetriky jsou tak stále zoufalejší ve své snaze udržet tyto obavy při životě. Dnes bych se rád věnoval jinému typu zoufalství. To se vztahuje ke snaze najít někde nějakou zemi, kde funguje politika fiskálního utahování. Zastánci tohoto přístupu totiž ve svých tvrzeních používali jak hrozby, tak sliby. Podle nich vede současné utahování k prosperitě. 

 
Hledání zmíněného případu pozitivních výsledků utahování začalo s Irskem. To se po prasknutí realitní bubliny rozhodlo prudce snižovat vládní výdaje a na čas bylo považováno za zářný úspěch. Podle Jean-Clauda Tricheta z ECB šlo o příklad pro celou Evropu, podle americké pravice zase tato země ukazovala cestu Spojeným státům. Trichet pronášel svá slova chvály v březnu 2010, kdy nezaměstnanost v Irsku dosahovala 13,3 %. Od té doby se každé přechodné zlepšení oslavuje jako důkaz pozitivního vývoje. Nezaměstnanost ale minulý měsíc dosáhla 14,6 %, což je jen mírný pokles z maxim dosažených minulý rok.

Po Irsku přišla na řadu Velká Británie, která začala utahovat v polovině roku 2010. Částečně kvůli údajnému úspěchu Irska. Británie ale na rozdíl od něho nečelila potřebě utažení, protože vydává dluh ve vlastní měně a je schopná si půjčovat za velmi nízké sazby. David Cameron však trval na tom, že je třeba potěšit investory a prudce utáhnout politiku. Došlo ale k tomu, že se ekonomika zastavila i přesto, že před utažením bylo její oživení podobné jako v USA. Americká ekonomika dále rostla, i když pomaleji, než bychom si přáli. Kdybychom čekali, že se zastánci úspor na základě tohoto vývoje znovu podívají na pro a proti, mýlili bychom se. Hledání hrdinů úsporných opatření pokračovalo dál a pozornost se upřela směrem k baltským zemím a zejména k Lotyšsku.

Na jednu stranu jde o úsměvný postup, protože utahování vidíme v celé Evropě a za nejlepší příklad jeho úspěchu by měla být považována země, která má méně obyvatel než třeba Brooklyn. Je nutné uznat, že Lotyši mají něco, na co mohou být hrdí. Poté, co jejich ekonomika zkolabovala ve stylu Velké deprese, nyní dosahuje slušného růstu a nezaměstnanost klesá. I přesto se ale ekonomická aktivita plně nezotavila a nezaměstnanost se nachází stále na 14 %.

Pokud máme za příklady úspěšné politiky považovat to, čím si prošly malé ekonomiky, nesmíme zapomínat na Island. Jeho ekonomika během finanční krize zkolabovala, nyní se ale díky neortodoxní politice téměř úplně zotavila. Žalostné hledání úspěšné politiky utahování jen ukazuje, že tato dominantní doktrína je mylná. Její hrozby se nenaplnily, to samé platí o slibech. Je čas začít řešit skutečné problémy, tedy hlavně vysokou nezaměstnanost, píše na stránkách NYTimes Paul Krugman. Na svém blogu se pak věnuje současnému vývoji v Japonsku, jehož novou politiku před časem chválil:

Hlavní ekonom pro Japonsko v JPMorgan Maasaki Kanno tvrdí, že relativní úspěch nové ekonomické politiky odráží rozdílná inflační očekávání na trhu dluhopisů a na měnovém trhu. Na měnovém trhu podle něho došlo k růstu inflačních očekávání, a to zejména u zahraničních investorů. Na trhu vládních dluhopisů ale dominují japonští investoři. Jejich inflační očekávání zůstala v podstatě nezměněna.

Jestliže se ovšem podíváme na tzv. breakeven inflaci, která zhruba ukazuje, jaká jsou inflační očekávání dluhopisového trhu, je patrné, že došlo k jejich prudkému růstu. Je pravdou, že ten začal už předtím, než se do čela vlády dostal Abe. Trhy ale zřejmě změnu politiky čekaly dopředu. O čem tedy Konno vlastně mluví? To z jeho analýzy nevíme.

Doufám, že se neopírá o to, že nevzrostly výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů. U nich bychom totiž žádný růst čekat neměli z toho důvodu, že krátkodobé sazby čelí nulové hranici, pod kterou nemohou klesnout. Výše dlouhodobých sazeb se tak odvíjí od principu opce – krátkodobé sazby již níže jít nemohou, stoupat ale mohou. Významný vliv na dlouhodobé sazby by tedy růst inflačních očekávání mít neměl. A jestliže trhy dospějí k názoru, že Bank of Japan bude se zvyšováním sazeb v budoucnu více váhat, výnosy vládních dluhopisů mohou dokonce mírně klesnout. Podle mého názoru tak na současném vývoji v Japonsku nic matoucího není. Bank of Japan přejde na uvolněnější politiku, což již zvýšilo inflační očekávání, snížilo reálné sazby a oslabilo jen. Pro Japonsko se jedná o pozitivní vývoj.

(Zdroj: NYTimes. Blog Paula Krugmana)


Čtěte více:

Krugman: Evropa si pouští žilou, Fed s ničím převratným nepřišel a deficity USA nejsou tak hrozné
19.12.2012 7:58
Pokud začnete s někým diskutovat o amerických deficitech, rychle uslyš...
Krugman o roku 2012 a falešných prorocích zkázy
28.12.2012 7:59
V 50. letech se tři psychologové přidali ke kultu, který očekával brzk...
Krugman: Končí éra rozpočtových semetrik
29.01.2013 7:58
Když prezident Obama pronášel svůj inaugurační projev, mohli jsme se r...

Váš názor
 • Pindy
  08.02.2013 10:46

  tihle pánové se vždycky tváří jakoby dnešek byl konec všeho, pak ok, ale co budou mlít třeba za 5 let, kdy klidně může být takový marast, že Lehmani proti tomu budou selanka. Pak rozhodně bude lépe těm co dluhy nemají :o)
  Mike
 •  
  08.02.2013 9:15

  Trh práce byl zcela uvolněn a prostý sociálních transferů před Velkou depresí. A vůbec ničemu to nepomohlo
  sgt.Mike
 • Skutečné problémy
  08.02.2013 8:09

  Je čas řešit skutečné problémy, tedy nezaměstnanost. určitě ovšem ne tak, že veřejná sféra bude fiskálně nebo monetárně expandovat. Naopak, musí se uvolnit trh práce, snížit závislost na sociálních transferech a vytvořit přátelské prostředí pro OSVČ.
  Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
27.09.2021
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m