Obchodování s komoditami se veteránům z Wall Street vyplácí stále méně. Trend dokládá propad příjmů z této činnosti v ní dříve dominantních bank , a , který za loňský trh dosáhl bez výjimky dvouciferného tempa. Obchodování s ropou, obilím nebo mědí v důsledku zásahů regulátorů, včetně tvrdého zákroku proti lukrativnímu obchodování na vlastní účet (tzv. proprietary trading), a všeobecného utlumení aktivity na světových trzích loni zajistilo jmenovaným bankám rekordně nízké výnosy.
Nejzásadnější pokles příjmů z tradingu komodit zaznamenala , dlouho považovaná za jedničku v oboru, a to meziročně o plných 60 procent na 575 milionů dolarů. Od roku 2009, kdy tyto příjmy dosahovaly více než 4,5 miliardy dolarů, došlo k jejich propadu o takřka 90 procent. Další komoditní veterán oznámil za loňský rok pokles příjmů z komoditních obchodů o pětinu a , v současnosti z této trojice na trhu největší, snížila příjmy v této oblasti za rok 2012 o 16 procent na 2,4 mld. USD.
Zatímco ještě v roce 1980 byla role bank na trhu s komoditami okrajová, následovný boom přinesl trojici jmenovaných bank spolu s britskou a německou kontrolu nad zhruba 70 procenty světových obchodů s komoditami. Následovali je menší hráči jako nebo . Příchod finanční krize 2008 a její průběh ale celou pětici bez výjimky přiměl k omezování obchodování v důsledku zpřísněné regulace. Zatímco Volckerovo providlo, které bylo zavedeno jako součást legislativy zvané Dodd-Frank Act, zásadně omezilo obchodování bank na vlastní účet, nižší volatilita na trhu také učinila své, co do objemu obchodů a zajišťovacích aktivit.
Hodnota sektoru komoditního tradingu byla na vrcholu odhadovaná až na 14 mld. USD za rok. Zatímco z bank a již začali odcházet vysoce profilovaní tradeři do méně regulovaných oddělení nebo hedge fondů, již v závěru loňského roku zvažovala úplné vyčlenění divize obchodů s komoditami, resp. její prodej katarskému fondu. Výnosy z obchodování s komoditami klesly podle výpočtů Reuters ze zhruba 3 mld. USD na vrcholu v roce 2008 na třetinu v roce loňském.
Podle Společnosti EPFR Global investoři od začátku letošního roku snížili své vklady do komoditních obchodů o 4,66 miliardy dolarů, zatímco za stejné období loňského roku měli zainvestováno 5,05 mld. USD. Celkový objem spravovaných investic do komodit se v lednu snížil na 430 mld. USD z rekordních 451 mld. USD v loňském dubnu, uvádí .
Zanedlouho poté, co hedge fondy snížily za týden končící 5. dubna své sázky na růst komodit na 4leté minimum, stratégové doporučili nakupovat z důvodu příliš nízkých cen nerostných surovin. Spekulanti přitom v první březnový týden snížili objem dlouhých pozic na 405.885, což je nejnižší počet kontraktů od března 2009. Nejenže se jedná o 4leté minimum na trhu s mědí, očekává se ale také pokles cen kávy, vepřového masa, cukru, sójových bobů, pšenice i zemního plynu. Sázky na růst zlata klesly o 27 procent (nejníž od července 2007) a na růst cen stříbra dokonce o 47 procent. Nejníž od začátku roku je počet dlouhých pozic na ropu, který za uvedený týden klesl o 4,4 procenta.
Ceny komodit tlačí níž rostoucí nabídka, která podle analytiků a Rabobank převýší poptávku u dvanácti z osmnácti položek zahrnujících jak kovy tak zemědělské plodiny. ovšem předpokládá, že podporou růstu cen bude zrychlující růst čínské ekonomiky, a 7. března zlepšila 3měsíční výhled na komodity na stupeň „overweight“ z „neutral“. Podle banky je pokles cen „přehnaný“ a další tři měsíce přinesou díky akceleraci čínské ekonomiky odraz k růstu. podle zprávy očekává v příštích 6 měsících zdražení mědi o 16 procent na 9 000 USD za metrickou tunu.
„Máme tu nesoulad v názorech o očekávaném růstu poptávky po komoditách v závislosti na síle ekonomiky. Komodity se staly obětí vlastního úspěchu, ve smyslu vyšších cen tlačících na růst nabídky. Lidé, kteří hledají investici generující výnos a držící krok s inflací, investují do akcií,“ uvedl Jack Ablin, šéf investic v BMO Private Bank. Zásoby surové ropy ve Spojených státech, které jsou jejím největším spotřebitelem, jsou podle březnové vládní zprávy nejvyšší od konce července a zásoby mědi, které jsou sledovány na burzách v New Yorku, Londýně a Šanghaji, jsou nejvyšší od prosince 2003.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)