Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko čelí krizi vlády. Výnosy dluhopisů na letošních maximech, akcie padají

Portugalsko čelí krizi vlády. Výnosy dluhopisů na letošních maximech, akcie padají

3.7.2013 10:27, aktualizováno: 3.7. 13:01

Aktualizováno

Pod výrazným tlakem se dnes ocitly portugalské vládní dluhopisy i tamní akciový trh. Jeho index PSI 20 padá až o šest procent, zatímco výnos 10letého dluhopisu vlády Portugalska roste až nad 8procentní úroveň, kde se objevil naposledy 27. listopadu loňského roku. Důvodem jsou zprávy o rozkolu koaličního kabinetu, který ohrožuje další postup v úsporných opatřeních nezbytných k čerpání zahraniční finanční pomoci.

Během 24 hodin rezignovali na své funkce dva vládní ministři. V pondělí odstoupil ministr financí Vitor Gaspar, zodpovědný za zavedení nepopulárních škrtů jako podmínky přijetí záchranného balíku od EU a MMF v objemu 78 miliard euro. Gaspar dal svou funkci k dispozici od října kvůli protestům veřejnosti vůči úsporám. "Jsem pevně přesvědčen, že můj odchod přispěje k posílení postavení a soudržnosti vládního týmu," uvedl Gaspar v rezignačním dopisu premiérovi. Gaspara, který byl podle předsedy EK Barrosa na evropské půdě respektován jako někdo schopný dodržet své závazky a jehož odchod naruší proces vyjednávání země o ukončení zahraniční pomoci, ve funkci nahradí tajemnice pro státní pokladnu Maria Luís Albuquerque. Během úterka pak svou funkci ve středo-pravicové vládě složil ministr zahraničí Paulo Portas se slovy, že nový ministr by mohl zajistit „větší kontinuitu“ v plánech rozpočtových škrtů.

Ještě večer však předseda vlády Pedro Passos Coelho v televizním projevu uvedl, že Portasovu rezignaci nepřijal a chystá se k jednání se svým koaličním partnerem. „Během několika následujících hodin se pokusím s partnerem CDS o objasnění a zaručení všech podmínek stability vlády a pokračovat tak ve strategii překonávání národní krize,“ řekl premiér v úterý večer. Odmítl rezignovat a vyjádřil přesvědčení, že koaliční strany budou schopny překonat jakékoli názorové rozdíly. Šéf EK Barroso situaci komentoval slovy, že je třeba urychleně najít řešení, v opačném případě by byla v ohrožení ekonomika i stabilita země.

Složení ministerských funkcí vzbudilo obavy o schopnost současné vlády pokračovat v nastaveném programu rozpočtových škrtů a dostát tak příslibům, jejichž naplněním je podmíněno přijetí kompletní finanční pomoci. Opoziční Socialistická strana na události reagovala apelem na nové volby s tím, že současný kabinet ztratil důvěru Portugalců. Rezignace ministra zahraničí Portase, který stojí v čele koaliční strany CDS-PP, ohrožuje budoucnost vlády. Bez svého koaličního partnera by vládní strana sociálních demokratů ztratila většinu v parlamentu. 

 
Toto riziko již zahrnují do cen trhy. Spread mezi výnosem 10letého dluhopisu Portugalska a Německa, vnímaného jako bezpečnou investici, se rozšířil o 134 bazických bodů na 6,36 procenta, je tedy nejširší od konce loňského listopadu. Události v Lisabonu tlačí výše výnosy i ostatních jihoevropských zemí, 10letý výnos Španělska roste na 4,78 %, u Itálie na 4,58 %. Naopak německé, potažmo americké výnosy v důsledku odklonu investorů od rizika mírně klesají.

„Jde zatím o nejjasnější signál o tom, že rostoucí nesoulad v politice ekonomických reforem v Portugalsku podkopává důvěryhodnost země v rámci záchranného programu,“ komentoval Nicholas Spiro ze společnosti Spiro Sovereign Strategy. „V politické řeči bych řekl, že reformní program země se hroutí,“ dodal. Spiro předpokládá, že Portugalsko pravděpodobně čekají předčasné volby, což je výhled, který by mohl mezi investory vzbudit paniku – v kontextu podobného vývoje v Řecku.

Předseda vlády Coelho na začátku května oznámil plán ušetřit do roku 2015 zhruba 4,8 miliardy eur, zahrnující snižování počtu pracovních míst ve státním sektoru. Země bojuje s rostoucí nezaměstnaností a prohlubující se recesí. Vláda v dubnu schválila nové výdajové škrty v hodnotě 0,5 procenta HDP, s cílem zajistit dodržení rozpočtových cílů dohodnutých s mezinárodními věřiteli poté, co některá úsporná opatření tento měsíc odmítl tamní ústavní soud. Nové škrty by měly Lisabonu umožnit splnit plán, podle něhož se má letos snížit rozpočtový deficit na 5,5 procenta HDP, dále na 4 procenta v příštím roce a pod 3procentní hranici v roce 2015. Výše dluhu by podle vládní prognózy měla kulminovat v roce 2014 na úrovni 123,7 procenta HDP.

Nejistota ohledně Portugalska by dnes mohla zatlačit na další pokles eurodolaru, upozornil měnový stratég Unicredit Roberto Mialich. Euro se dnes k dolaru obchoduje poblíž 1,2955 USD/EUR a je tak nejlevnější od konce května. Podle Mialicha je současná hranice kritické podpory měnového páru na 1,2910, po jejím potenciálním prolomení pak další na 1,2850 a 1,2795.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)


Čtěte více:

Portugalská ekonomika na konci roku zrychlila pokles, řecká jej zmírnila
11.3.2013 14:51
Portugalská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku prohloubila ...
Portugalsko dostalo kvůli slabé ekonomice více času na úspory
15.3.2013 17:13
Portugalsko kvůli zhoršujícím se hospodářským vyhlídkám dostalo od věř...
Portugalsko musí po rozhodnutí ústavního soudu dále škrtat. Brusel hrozí neprodloužením splatnosti dluhu
8.4.2013 11:46
Portugalsko musí dodržet dohodnuté rozpočtové cíle, jinak Lisabon nedo...
Končící Monti: Italský dluh letos dosáhne poválečného maxima. Irsko a Portugalsko získají 7 let navíc
10.4.2013 15:28
Ekonomiky kraje eurozóny znovu napínají finanční trhy. Odcházející ita...
Portugalsko schválilo nové výdajové škrty za zakázané úspory. Šetřit hodlá všude
18.4.2013 11:30
Portugalská vláda dnes schválila nové výdajové škrty v hodnotě 0,5 pro...

Váš názor
  •  
    3.7.2013 11:52

    Máme štěstí, že se něco podobného v naší demokratické republice přihodit snad ani nemůže! U nás pohoda, klídek, tabáček!!!
    Achjo...
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data