Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko čelí krizi vlády. Výnosy dluhopisů na letošních maximech, akcie padají

Portugalsko čelí krizi vlády. Výnosy dluhopisů na letošních maximech, akcie padají

03.07.2013 10:27, aktualizováno: 3.7. 13:01

Aktualizováno

Pod výrazným tlakem se dnes ocitly portugalské vládní dluhopisy i tamní akciový trh. Jeho index PSI 20 padá až o šest procent, zatímco výnos 10letého dluhopisu vlády Portugalska roste až nad 8procentní úroveň, kde se objevil naposledy 27. listopadu loňského roku. Důvodem jsou zprávy o rozkolu koaličního kabinetu, který ohrožuje další postup v úsporných opatřeních nezbytných k čerpání zahraniční finanční pomoci.

Během 24 hodin rezignovali na své funkce dva vládní ministři. V pondělí odstoupil ministr financí Vitor Gaspar, zodpovědný za zavedení nepopulárních škrtů jako podmínky přijetí záchranného balíku od EU a MMF v objemu 78 miliard euro. Gaspar dal svou funkci k dispozici od října kvůli protestům veřejnosti vůči úsporám. "Jsem pevně přesvědčen, že můj odchod přispěje k posílení postavení a soudržnosti vládního týmu," uvedl Gaspar v rezignačním dopisu premiérovi. Gaspara, který byl podle předsedy EK Barrosa na evropské půdě respektován jako někdo schopný dodržet své závazky a jehož odchod naruší proces vyjednávání země o ukončení zahraniční pomoci, ve funkci nahradí tajemnice pro státní pokladnu Maria Luís Albuquerque. Během úterka pak svou funkci ve středo-pravicové vládě složil ministr zahraničí Paulo Portas se slovy, že nový ministr by mohl zajistit „větší kontinuitu“ v plánech rozpočtových škrtů.

Ještě večer však předseda vlády Pedro Passos Coelho v televizním projevu uvedl, že Portasovu rezignaci nepřijal a chystá se k jednání se svým koaličním partnerem. „Během několika následujících hodin se pokusím s partnerem CDS o objasnění a zaručení všech podmínek stability vlády a pokračovat tak ve strategii překonávání národní krize,“ řekl premiér v úterý večer. Odmítl rezignovat a vyjádřil přesvědčení, že koaliční strany budou schopny překonat jakékoli názorové rozdíly. Šéf EK Barroso situaci komentoval slovy, že je třeba urychleně najít řešení, v opačném případě by byla v ohrožení ekonomika i stabilita země.

Složení ministerských funkcí vzbudilo obavy o schopnost současné vlády pokračovat v nastaveném programu rozpočtových škrtů a dostát tak příslibům, jejichž naplněním je podmíněno přijetí kompletní finanční pomoci. Opoziční Socialistická strana na události reagovala apelem na nové volby s tím, že současný kabinet ztratil důvěru Portugalců. Rezignace ministra zahraničí Portase, který stojí v čele koaliční strany CDS-PP, ohrožuje budoucnost vlády. Bez svého koaličního partnera by vládní strana sociálních demokratů ztratila většinu v parlamentu. 

 
Toto riziko již zahrnují do cen trhy. Spread mezi výnosem 10letého dluhopisu Portugalska a Německa, vnímaného jako bezpečnou investici, se rozšířil o 134 bazických bodů na 6,36 procenta, je tedy nejširší od konce loňského listopadu. Události v Lisabonu tlačí výše výnosy i ostatních jihoevropských zemí, 10letý výnos Španělska roste na 4,78 %, u Itálie na 4,58 %. Naopak německé, potažmo americké výnosy v důsledku odklonu investorů od rizika mírně klesají.

„Jde zatím o nejjasnější signál o tom, že rostoucí nesoulad v politice ekonomických reforem v Portugalsku podkopává důvěryhodnost země v rámci záchranného programu,“ komentoval Nicholas Spiro ze společnosti Spiro Sovereign Strategy. „V politické řeči bych řekl, že reformní program země se hroutí,“ dodal. Spiro předpokládá, že Portugalsko pravděpodobně čekají předčasné volby, což je výhled, který by mohl mezi investory vzbudit paniku – v kontextu podobného vývoje v Řecku.

Předseda vlády Coelho na začátku května oznámil plán ušetřit do roku 2015 zhruba 4,8 miliardy eur, zahrnující snižování počtu pracovních míst ve státním sektoru. Země bojuje s rostoucí nezaměstnaností a prohlubující se recesí. Vláda v dubnu schválila nové výdajové škrty v hodnotě 0,5 procenta HDP, s cílem zajistit dodržení rozpočtových cílů dohodnutých s mezinárodními věřiteli poté, co některá úsporná opatření tento měsíc odmítl tamní ústavní soud. Nové škrty by měly Lisabonu umožnit splnit plán, podle něhož se má letos snížit rozpočtový deficit na 5,5 procenta HDP, dále na 4 procenta v příštím roce a pod 3procentní hranici v roce 2015. Výše dluhu by podle vládní prognózy měla kulminovat v roce 2014 na úrovni 123,7 procenta HDP.

Nejistota ohledně Portugalska by dnes mohla zatlačit na další pokles eurodolaru, upozornil měnový stratég Unicredit Roberto Mialich. Euro se dnes k dolaru obchoduje poblíž 1,2955 USD/EUR a je tak nejlevnější od konce května. Podle Mialicha je současná hranice kritické podpory měnového páru na 1,2910, po jejím potenciálním prolomení pak další na 1,2850 a 1,2795.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)


Čtěte více:

Portugalská ekonomika na konci roku zrychlila pokles, řecká jej zmírnila
11.03.2013 14:51
Portugalská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku prohloubila ...
Portugalsko dostalo kvůli slabé ekonomice více času na úspory
15.03.2013 17:13
Portugalsko kvůli zhoršujícím se hospodářským vyhlídkám dostalo od věř...
Portugalsko musí po rozhodnutí ústavního soudu dále škrtat. Brusel hrozí neprodloužením splatnosti dluhu
08.04.2013 11:46
Portugalsko musí dodržet dohodnuté rozpočtové cíle, jinak Lisabon nedo...
Končící Monti: Italský dluh letos dosáhne poválečného maxima. Irsko a Portugalsko získají 7 let navíc
10.04.2013 15:28
Ekonomiky kraje eurozóny znovu napínají finanční trhy. Odcházející ita...
Portugalsko schválilo nové výdajové škrty za zakázané úspory. Šetřit hodlá všude
18.04.2013 11:30
Portugalská vláda dnes schválila nové výdajové škrty v hodnotě 0,5 pro...

Váš názor
  •  
    03.07.2013 11:52

    Máme štěstí, že se něco podobného v naší demokratické republice přihodit snad ani nemůže! U nás pohoda, klídek, tabáček!!!
    Achjo...
Aktuální komentáře
21.06.2021
17:57Most přes Mississippi
17:29Akcie v úvodu týdne otočily vzhůru. Do výkonu sektorů promlouvají výnosy  
17:22Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci k 26. červnu
16:14Nejméně citlivé na globální cyklus jsou USA, nejvíce Latinská Amerika. Proč?
15:43ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:56Bubliny přináší i pozitiva, pár rysů mají vždy společných, říká stratég Morgan Stanley
13:48ČEZ zahájil bezpečnostní posouzení uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Ruský Rosatom a čínskou CGN neoslovil
12:15Týdenní výhled: Fed míchá kartami, ČNB se chystá zvednout sazby  
12:01Evropa překonala negativní úvod, hlavním tématem zůstává Fed  
10:33Ve druhé polovině roku výrazný inflační obrat, tvrdí ekonom Rosenberg. Růstové tituly opět potáhnou
10:30Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají
9:15Rozbřesk: Týden ve znamení ČNB - čekáme první růst sazeb
8:52Evropské burzy mohou začít týden výprodejem. Jirásková z PPF varovala před snahami zabránit fúzi  
8:34Francouzská Vivendi prodává část v Universal Music americkému miliardáři
20.06.2021
16:57Globální minimální daň pro nadnárodní giganty a jak ji narovnat
8:35Víkendář: Dolar, mezinárodní obchod a pád zlatého standardu
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00Prosus NV (12/20 Q3)
10:00PL - PPI, m/m
10:00PL - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - Index aktivity Chicagského Fedu