Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Portugalsko žádá odklad zahraniční revize ekonomiky, do politické krize se vložil prezident

Portugalsko žádá odklad zahraniční revize ekonomiky, do politické krize se vložil prezident

12.07.2013 8:39, aktualizováno: 12.7. 15:23

Aktualizováno

Portugalsko ve čtvrtek požádalo zahraniční věřitele o odložení pravidelné kontroly toho, jak země dodržuje podmínky mezinárodní finanční pomoci. Uvedlo to tamní ministerstvo financí. Revize měla původně začít příští pondělí. Ministerstvo žádost o odklad na konec léta zdůvodnilo současnou politickou situací v zemi.

Portugalsko, na něž před lety tvrdě dolehla hospodářská krize, si před dvěma roky u mezinárodních věřitelů vyjednalo pomoc v objemu 78 miliard eur. Žádost o odklad pravidelné revize plnění podmínek této pomoci je jedním z prvních přímých důsledků nejnovější politické krize v zemi, kterou minulý týden spustily demise dvou vládních ministrů.
 
Minulé pondělí odstoupil ministr financí Vitor Gaspar, zodpovědný za zavedení nepopulárních škrtů jako podmínky přijetí záchranného balíku od EU a MMF. Obavu z narušení procesu vyjednávání země o ukončení zahraniční pomoci následně vyjádřil předseda Evropské komise Barroso s tím, že Gaspar byl na evropské půdě respektován pro svou schopnost dodržet své závazky. Od října by měla Gaspara nahradit tajemnice pro státní pokladnu Maria Luís Albuquerque. Během úterka pak svou funkci ve středo-pravicové vládě složil ministr zahraničí Paulo Portas se slovy, že nový ministr by mohl zajistit „větší kontinuitu“ v plánech rozpočtových škrtů. 

Složení ministerských funkcí logicky vzbudilo obavy o schopnost současné vlády pokračovat v nastaveném programu rozpočtových škrtů a dostát tak příslibům, jejichž naplněním je podmíněno přijetí kompletní finanční pomoci. Budoucnost vlády ohrozila především rezignace ministra zahraničí Portase stojícího v čele koaliční strany CDS-PP. Bez svého koaličního partnera by vládní strana sociálních demokratů ztratila většinu v parlamentu. Trhy na události reagovaly rozšířením spreadu mezi 10letými výnosy dluhopisu Portugalska a Německa na maxima od konce loňského listopadu.

Ministerstvo financí dnes v prohlášení uvedlo, že v pořadí osmá a devátá revize ekonomiky se nyní uskuteční současně na přelomu srpna a září. Kontrolu provádí činitelé Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, tedy trojice zahraničních věřitelů Portugalska. 

Prezident chce dohodu o škrtech a předčasné volby

Portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva ve středu podpořil pouze dočasné pokračování vlády stávající koalice pod vedením Pedra Passose Coelha. Prezident žádá dohodu mezi vládnoucí koalicí a opozičními socialisty o zajištění průchodu nezbytných fiskálních škrtů. V příštím roce by pak podle něj měly následovat předčasné volby. Rozhodnutí prezidenta překvapilo předsedu vlády Paola Passose Coelha, kterému se zatím podařilo udržet středo-pravicovou koalici pohromadě, a je projevem nedůvěry ve schopnost hlavních politických stran v zemi efektivně vládnout do června příštího roku, kdy by měl být ukončen program pomoci EU/MMF.

Cavaco Silva byl nejdéle úřadujícím předsedou vlády, který stál v čele kabinetu v letech 1985 až 1995. Dle portugalské ústavy má prezident pravomoc rozpustit parlament a vyhlásit volby. Místní média komentovala jeho poslední rozhodnutí jako "rozhodnutí převzít moc". "Prezident republiky se rozhodl řešit politický pat mezi stranami koalice přidáním dalšího problému k tomu, který již existuje," napsal list Publico. Trhy reagovaly poklesem - akciový index oslabil o necelá 2 procenta, přičemž dolů míří především banky, zatímco 10letý výnos vládního dluhopoisu vzrostl až o 90 bps na 7,80 %.

Premiér Coelho dnes v projevu v parlamentu řekl, že Portugalsko prošlo v posledních třech letech náročným vývojem. Vzhledem k současnému vývoji událostí potvrdil, že vláda má většinovou podporu parlamentu. "Politická krize v Portugalsku je daleka konce," komentují situaci v zemi ekonomové Citigroup. "Přes snahy premiéra udržet koalici v běhu je pravděpodobné, že prezidentům návrh udrží míru politické nejistoty v následujících týdnech vysoko."
 
Coelho dnes mimo jiné uvedl, že portugalská ekonomika by mohla ve druhém čtvrtletí roku vykázat růst. Předseda vlády začátkem května oznámil plán ušetřit do roku 2015 zhruba 4,8 miliardy eur, zahrnující snižování počtu pracovních míst ve státním sektoru. Vláda v dubnu schválila nové výdajové škrty v hodnotě 0,5 procenta HDP, s cílem zajistit dodržení rozpočtových cílů dohodnutých s mezinárodními věřiteli poté, co některá úsporná opatření tento měsíc odmítl tamní ústavní soud. Nové škrty by měly Lisabonu umožnit splnit plán, podle něhož se má letos snížit rozpočtový deficit na 5,5 procenta HDP, dále na 4 procenta v příštím roce a pod 3procentní hranici v roce 2015. Výše dluhu by podle vládní prognózy měla kulminovat v roce 2014 na úrovni 123,7 procenta HDP.

(Zdroj: The Guardian, AP, CNBC, čkt)


Čtěte více:

Portugalsko dostalo kvůli slabé ekonomice více času na úspory
15.03.2013 17:13
Portugalsko kvůli zhoršujícím se hospodářským vyhlídkám dostalo od věř...
Portugalsko musí po rozhodnutí ústavního soudu dále škrtat. Brusel hrozí neprodloužením splatnosti dluhu
08.04.2013 11:46
Portugalsko musí dodržet dohodnuté rozpočtové cíle, jinak Lisabon nedo...
Irsko a Portugalsko dostanou 7 let navíc na splacení záchranných úvěrů
12.04.2013 16:59
Ministři financí eurozóny a následně také EU souhlasili s návrhem prod...
Portugalsko schválilo nové výdajové škrty za zakázané úspory. Šetřit hodlá všude
18.04.2013 11:30
Portugalská vláda dnes schválila nové výdajové škrty v hodnotě 0,5 pro...
Portugalsko čelí krizi vlády. Výnosy dluhopisů na letošních maximech, akcie padají
03.07.2013 10:27
Pod výrazným tlakem se dnes ocitly portugalské vládní dluhopisy i tam...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data