Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lovci slev se vrací na emerging markets. Které jsou nejslibnější?

Lovci slev se vrací na emerging markets. Které jsou nejslibnější?

16.7.2013 17:36
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Velký výprodej, který spolu s odlivem kapitálu v posledních týdnech postihl trhy rozvíjejících se ekonomik, láká některé investory k návratu a koupi levných akcií, dluhopisů či měn. Po nečekaně drsném a prudkém poklesu jsou však lovci slev mnohem vybíravější než dřív.

Turbulence postihly aktiva v zemích od Indie přes Turecko po Brazílii. Ty předtím značně profitovaly z uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank světa. Manažeři amerických či evropských fondů do rozvíjejících se ekonomik investovali kvůli tomu, že nabízely vyšší výnosy než domácí trhy, jejichž úrokové míry byly stimulací stlačeny na minimum. Extrémně uvolněná měnová politika těmto sázkám zajišťovala levný přísun financování. Karta se obrátila po rozšíření spekulací o tom, že zatím největší pumpa levných peněz – americká centrální banka – by mohla v dohledné době se stimulačními nákupy cenných papírů přestat. Investoři své pozice v emerging markets začali houfně opouštět s neblahým efektem na místní měny i inflaci. Během června z akciových a dluhopisových fondů zaměřených na rozvíjející se trhy odplynulo 37 mld. USD.

Do toho přichází zpomalení čínského hospodářství, které dosud hrálo roli tahouna světové ekonomiky, a zhoršující se výhled dalších ekonomik z kategorie emerging markets. Nedávné snížení odhadu letošního růstu světového HDP od Mezinárodního měnového fondu jeho ekonomové zdůvodnili právě uvadající růstovou dynamikou ekonomik Asie, Afriky či Latinské Ameriky.

Potenciální kupci se na věci dívají trochu jinak. Po dvou měsících panických výprodejů podle nich z emerging markets odtekla většina „horkých“, spekulativních peněz hedgeových fondů a jiných hráčů s krátkodobým investičním horizontem. Hlavní důvod přítomnosti v emerging markets – rychlejší růst a vyšší výnosy než v Evropě či USA – však prý zůstal.

„Někde se po korekci vytvořily příležitosti,“ tvrdí Michael Gomez, který spravuje portfolio cenných papírů z emerging markets v obřím fondu Pimco. Aktiva, kterým se od prázdnin dobře daří, mají většinou máloco společného, ať už jde o mexické peso nebo o blízkovýchodní akcie. V zásadě se investoři snaží vybírat země s lepším stavem platební bilance a růstovou strategií, která tolik nespoléhá na zahraniční kapitál.

Pimco Emerging Local Bond Fund, který spravuje aktiva v hodnotě 13,5 mld. USD, nakupuje mexické a brazilské dluhopisy. Na Mexiku ho láká slušný stav veřejných financí, Brazílie zase nabízí vysoké výnosy. „Je těžké najít podobnou zemi s relativně dobrým investičním ratingem, která by platila takový výnos,“ tvrdí Gomez o brazilských obligacích. Desetiletý dluhopis denominovaný v realech se v pátek obchodoval s téměř 11% výnosem. Začátkem května to bylo 9,61 %.

Od výprodejů se stabilizovala situace i v Mexiku. Peso i tamní akcie byly do května na špici výkonnostních tabulek. Investoři sázeli na rozsáhlé ekonomické reformy nově zvoleného prezidenta Nieta, které měly zajistit růst na roky dopředu. Od dosažení dna peso vůči dolaru posílilo o 4 %. „V posledních několika měsících v zemi nedošlo k žádným zásadním změnám,“ tvrdí Thanasis Petronikolos, vedoucí divize dluhopisů emerging markets společnosti Baring Asset Management. Mexickou měnu začal nakupovat v polovině června.

Někteří investoři se po minulé zkušenosti snaží zajistit proti budoucím turbulencím. Nejlépe se ve vřavě všeobecného úprku dařilo akciím blízkovýchodních ropných a plynárenských velmocí. Index MSCI zaměřující se na šest zemí regionu včetně Saúdské Arábie a Kataru v posledních třech měsících posílil o 5,8 %. Širší MSCI zahrnující všechny země z kategorie emerging markets za tu dobu propadl o 9 %. Důvod je jednoduchý: navzdory všeobecnému poklesu cen komodit se ropa drží, a dokonce zdražuje. Měny blízkovýchodních těžařů jsou navíc kvůli povaze obchodu s ropou navázány na dolar, takže je tolik neovlivní posílení americké měny. Nevýhodou je, že místní akciové a dluhopisové trhy jsou malé, čili se na nich obtížněji manévruje.

Skeptici poukazují na to, že postupný růst úrokových sazeb v Evropě a Spojených státech bude rozvíjejícím se trhům dále ubírat na atraktivitě. Připomínají, že těžké ztráty utrpěly i velké, odolnější ekonomiky a že další šoky nelze vyloučit. Stephen Jen z SLJ Macro Partners doporučuje postupovat opatrně a nevylučuje, že ve druhém pololetí by mohl přijít další pokles.

„Až Fed začne omezovat QE a pokud to bude trvat několik měsíců, riziko náhlého zastavení přílivu kapitálu se prudce zvýší,“ tvrdí Jen a radí omezit expozici na měny emerging markets. Jiní analytici míní, že vyšší nejistota je nezbytnou daní za vyšší výnos a je s ní třeba počítat. 

 
(Zdroje: WSJ, Reuters, EPFR)


Čtěte více:

Emerging markets prožily nejhorší 1Q za pět let
29.3.2013 16:48
Akciím v rozvíjejících se ekonomikách se v prvních třech měsících leto...
Citi: Emerging Markets jsou podhodnocené a stojí za nákup. ČR už méně (+sektorové tipy)
9.4.2013 9:35
Rychle rostoucí trhy světa byly letos zatím neprávem opomíjeny a dřímá...
Banky čekají plošné oslabení měn emerging markets
4.6.2013 18:19
Nejhorší měsíc v letošním roce pro měny rozvíjejících se trhů nebyl je...
Fondy prchají z emerging markets nejrychleji za dva roky. První oběť konce QE?
20.6.2013 14:08
Za poslední čtyři roky přiteklo do emerging markets, kam bývá řazena i...
Morgan Stanley radí české akcie: Atraktivní dividendy a nízké ceny
4.7.2013 10:36
Akciový trh české republiky se dostal na preferovanou pozici mezi rozv...
Čas na návrat do emerging markets? Citi radí vystrčit hlavu z písku a kupovat
8.7.2013 14:30
Když ostatní prodávají, je dobré zvážit koupi, připomíná nová analýza ...
Emerging markets brzdí pád svých měn. Turecké liře nepomohla ani rekordní intervence
9.7.2013 14:14
Turecká centrální banka bojuje s poklesem liry a ve snaze zastavit ho ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC