Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato na dosah býčího teritoria. Faber radí kupovat

Zlato na dosah býčího teritoria. Faber radí kupovat

26.08.2013 12:13
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Cena zlata dnes ráno po třech měsících prorazila psychologickou hranici 1400 USD za unci, a dostala se tak do blízkosti býčího teritoria. Kombinace slabých dat z americké ekonomiky a napjaté politické situace na Blízkém východě vytlačila kotace vzácného kovu na asijských burzách až ke 1406 USD za unci, načež se dostavila mírná korekce. Na zdražování zlata sází rostoucí měrou hedgeové fondy, drobní investoři i známý guru-pesimista Marc Faber.

V pátek, kdy vyšly neuspokojivé statistiky o prodejích domů ve Spojených státech naznačující prudký pokles aktivity na realitním trhu, cena zlata vyšplhala o 1,5 % výš. Špatné zprávy z ekonomiky investoři vyhodnotili jako důvod, proč by americká centrální banka mohla pokračovat se stimulačními nákupy státních dluhopisů déle, než se předpokládalo. Právě kvantitativní uvolňování stálo za velkou zlatou rally posledních let, která vyvrcholila v září 2011, kdy se kotace dostaly nad 1920 USD za unci. Letos přišla studená sprcha, poprvé po 12 letech má komodita nakročeno k záporné meziroční bilanci.

Z červnových tříletých minim kolem 1200 USDzlato posílilo o 18 %. Jen několik dolarů ho tak dělí od 20% zisku, který je na burzách považován za pozitivní signál nástupu býčího trhu. „Když se podíváte na zlato, stačí mu přejít přes 1416 USD, aby se dostalo do býčího teritoria. Je to důsledek fyzické poptávky, geopolitických záležitostí a spekulací ohledně dalšího osudu QE,“ uvedl komoditní analytik Jonathan Baratt v rozhovoru pro CNBC. Dalším podpůrným jevem by podle něj mohl být pokles výnosů amerických státních dluhopisů.

Zlato vstoupilo do medvědího teritoria v dubnu. Mezi říjnem a červnem ztratilo téměř třetinu hodnoty. Rychlé splasknutí bubliny způsobilo výplach v řadě investičních produktů navázaných na vývoj vzácného kovu. Ze zlatých indexových akcií (ETP) odteklo přes 50 mld. USD, což odpovídá téměř 700 tunám zlatých prutů. Po jarním propadu se z komodity zcela stáhly významné postavy typu George Sorose či Daniela Loeba. Dokonce i hedgeový fond Johna Paulsona, který do zlata vložil nejvíc prostředků, ve druhém kvartále zredukoval pozici o 53 %.

Výprodeje na komoditních trzích spustily nákupní horečku v Asii, která pomohla zlatu zotavit se z utrpěných ztrát. Podle organizace World Gold Council by hmotnost prodaných šperků, mincí a prutů v Číně i v Indii měla letos dosáhnout 1000 tun, což by v součtu znamenalo tržby kolem 88 mld. USD. Čínský rekord z roku 2011 činí 779 tun.

 
Podle některých analytiků je již postupné omezování QE do kotací z velké části započítáno a pozitivní postoj vůči zlatu na trhu roste. Známkou toho jsou páteční data Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), podle nichž se počet sázek na růst cen během týdne zvýšil o 29 % na 73 tisíc, a je tak nejvýš od začátku února. Očekávání růstu ceny se dotklo i dalších komodit. V rámci 18 položek obchodovaných ve Spojených státech čistý počet dlouhých pozic vzrostl o 34 %.

„Fyzická poptávka zůstává velmi silná a to podporuje ceny. Domníváme se, že je načase rozšířit naše pozice,“ cituje agentura Bloomberg hlavního investičního stratéga bostonského fondu Fiduciary Trust. I on upozorňuje na to, že zlato ovlivňuje probíhající intenzivní debata o budoucnosti americké měnové politiky. Podle posledního zveřejněného zápisu z jednání měnového výboru Fedu jeho členové všeobecně souhlasí se začátkem redukce QE v tomto roce.

Société Générale ve své poslední prognóze odhaduje, že v příštím roce průměrná cena klesne na 1150 USD za unci. To by bylo nejméně od roku 2009. Pesimisty jsou i analytici Morgan Stanley, kteří v týden staré zprávě investorům radí prodávat, jelikož rally by do konce roku měla vyprchat. Bank of America vydala býčí předpověď a odhaduje průměrnou cenu ve 4Q13 na 1495 USD za unci. Podobně je na tom banka JPMorgan, která počítá s růstem průměrných cen v každém kvartálu až do konce roku.

Ke zlatým býkům se včera na Twitteru přidal i Marc Faber, vydavatel zpravodaje Gloom, Boom & Doom. K nákupu zlata je podle něj vhodná doba, jelikož na akciovém trhu se nafoukla bublina.

faber zlato

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, WGC)


Čtěte více:

Zlato, kolaps systému a World of Warcraft
06.08.2013 18:21
Ekonom John Cochrane tvrdí, že pokud o zlatu (spolu s nákupem zbraní, ...
Šéf Randgold čeká zlato pod tisícem dolarů: Těžba musí klesnout. Dle WGC prchli spekulanté
07.08.2013 12:09
Tvrdá připomínka boje zlatých těžařů s pádem cen komodity přišla dnes...
Soros se úplně zbavil zlata a přišel na chuť Applu. Není sám...
16.08.2013 14:25
Miliardář George Soros ve druhém kvartále letošního roku zcela uzavřel...
Čínští těžaři zlata vyrážejí na nákupy za výprodejové ceny
21.08.2013 18:04
Čínské těžařské firmy, specializující se na zlato, využívají rekordní...

Váš názor
  • Trejbale
    26.08.2013 19:07

    GL během pár týdnů zhučí na 1170 a možná i níž. Stříbro propadne minimálně k 17,75.Teprve potom kovy porostou, víte to stejně dobře jako já, tak nemystifikujte zbytky retailu které na naší střediskové zbyly. Podobné predikce byly na NWR a všichni víme jak to skončilo
    mira s
    • Re: Trejbale
      26.08.2013 19:16

      zlato nahoru vytáhli činani ,nemyslím si že by to chtěli jen tak pustit .i když je pravda že velcí hráči se zlata zbavili a určitě je nebudou ted nakupovat.No uvidíme.
      pb
Aktuální komentáře
24.04.2024
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m