Cena zlata dnes ráno po třech měsících prorazila psychologickou hranici 1400 USD za unci, a dostala se tak do blízkosti býčího teritoria. Kombinace slabých dat z americké ekonomiky a napjaté politické situace na Blízkém východě vytlačila kotace vzácného kovu na asijských burzách až ke 1406 USD za unci, načež se dostavila mírná korekce. Na zdražování zlata sází rostoucí měrou hedgeové fondy, drobní investoři i známý guru-pesimista Marc Faber.
V pátek, kdy vyšly neuspokojivé statistiky o prodejích domů ve Spojených státech naznačující prudký pokles aktivity na realitním trhu, cena zlata vyšplhala o 1,5 % výš. Špatné zprávy z ekonomiky investoři vyhodnotili jako důvod, proč by americká centrální banka mohla pokračovat se stimulačními nákupy státních dluhopisů déle, než se předpokládalo. Právě kvantitativní uvolňování stálo za velkou zlatou rally posledních let, která vyvrcholila v září 2011, kdy se kotace dostaly nad 1920 USD za unci. Letos přišla studená sprcha, poprvé po 12 letech má komodita nakročeno k záporné meziroční bilanci.
Z červnových tříletých minim kolem 1200 USD už zlato posílilo o 18 %. Jen několik dolarů ho tak dělí od 20% zisku, který je na burzách považován za pozitivní signál nástupu býčího trhu. „Když se podíváte na zlato, stačí mu přejít přes 1416 USD, aby se dostalo do býčího teritoria. Je to důsledek fyzické poptávky, geopolitických záležitostí a spekulací ohledně dalšího osudu QE,“ uvedl komoditní analytik Jonathan Baratt v rozhovoru pro CNBC. Dalším podpůrným jevem by podle něj mohl být pokles výnosů amerických státních dluhopisů.
Zlato vstoupilo do medvědího teritoria v dubnu. Mezi říjnem a červnem ztratilo téměř třetinu hodnoty. Rychlé splasknutí bubliny způsobilo výplach v řadě investičních produktů navázaných na vývoj vzácného kovu. Ze zlatých indexových akcií (ETP) odteklo přes 50 mld. USD, což odpovídá téměř 700 tunám zlatých prutů. Po jarním propadu se z komodity zcela stáhly významné postavy typu George Sorose či Daniela Loeba. Dokonce i hedgeový fond Johna Paulsona, který do zlata vložil nejvíc prostředků, ve druhém kvartále zredukoval pozici o 53 %.
Výprodeje na komoditních trzích spustily nákupní horečku v Asii, která pomohla zlatu zotavit se z utrpěných ztrát. Podle organizace World Gold Council by hmotnost prodaných šperků, mincí a prutů v Číně i v Indii měla letos dosáhnout 1000 tun, což by v součtu znamenalo tržby kolem 88 mld. USD. Čínský rekord z roku 2011 činí 779 tun.
Podle některých analytiků je již postupné omezování QE do kotací z velké části započítáno a pozitivní postoj vůči zlatu na trhu roste. Známkou toho jsou páteční data Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), podle nichž se počet sázek na růst cen během týdne zvýšil o 29 % na 73 tisíc, a je tak nejvýš od začátku února. Očekávání růstu ceny se dotklo i dalších komodit. V rámci 18 položek obchodovaných ve Spojených státech čistý počet dlouhých pozic vzrostl o 34 %.
„Fyzická poptávka zůstává velmi silná a to podporuje ceny. Domníváme se, že je načase rozšířit naše pozice,“ cituje agentura Bloomberg hlavního investičního stratéga bostonského fondu Fiduciary Trust. I on upozorňuje na to, že zlato ovlivňuje probíhající intenzivní debata o budoucnosti americké měnové politiky. Podle posledního zveřejněného zápisu z jednání měnového výboru Fedu jeho členové všeobecně souhlasí se začátkem redukce QE v tomto roce.
ve své poslední prognóze odhaduje, že v příštím roce průměrná cena klesne na 1150 USD za unci. To by bylo nejméně od roku 2009. Pesimisty jsou i analytici , kteří v týden staré zprávě investorům radí prodávat, jelikož rally by do konce roku měla vyprchat. vydala býčí předpověď a odhaduje průměrnou cenu ve 4Q13 na 1495 USD za unci. Podobně je na tom banka , která počítá s růstem průměrných cen v každém kvartálu až do konce roku.
Ke zlatým býkům se včera na Twitteru přidal i Marc Faber, vydavatel zpravodaje Gloom, Boom & Doom. K nákupu zlata je podle něj vhodná doba, jelikož na akciovém trhu se nafoukla bublina.

(Zdroje: CNBC, Bloomberg, WGC)