Aktualizováno Evropská unie a Rusko dosáhly klíčové dohody, která může otupit válku o plyn mezi Ruskem a Evropou a komoditu dovést až na české hranice díky úmluvě na propojení nové cesty Nord Stream a německého plynovodu OPAL, který za hranice ČR sahá. Dohoda byla potvrzena ruským ministerstvem energetiky, ač oficiální zpráva zatím chybí.
„Ministerstvo a EU dosáhly dohody na využití plynovodu OPAL. Dokument je ke spokojenosti obou stran. Podepsán by měl být do konce října,“ zaznělo z ruského ministerstva. Zdroje dodaly, že politickou rovinu dohody teprve musí doplnit právní dokument.

Vztahy mezi Ruskem a Evropou v oblasti plynu byly zasaženy jednak drahostí dodávek, plynoucí ze starším uzavřených kontraktů, a jednak snahou Evropské unie o zvýšení konkurence na trhu a útlumu ruské dominance. Přístup ruského Gazpromu k 470 kilometrů dlouhému plynovodu OPAL tak byl omezen Třetím energetickým legislativním balíkem EU, který firmám blokoval možnost přístupu k přepravě plynu, pokud už držely dominantní pozici v jeho fyzických dodávkách. Informace o tom, zda ruské straně byl umožněn neomezený přístup v tomto směru, který zřejmě požadován byl, zatím chybí. Plynovod po přechodu českých hranic pod názvem Gazela pokračuje do Bavorska.
Nord Stream je plynovod, který po dně Baltského moře přivádí ruský plyn do Evropy, tedy přímo do Německa. Tento plynovod má za cíl přepravu zemního plynu bez tranzitních rizik pro obě země. Projekt byl a stále je hodnocen kontroverzně zejména v otázce životního prostředí, ale i z pohledu rizika národní bezpečnosti východoevropských zemí. Obchází totiž zejména velké ekonomiky Polska a Ukrajiny. Dohoda na využitý plynovodu OPAL ve druhém bodě znamená určitý posun, otevírá se technická cesta k využití plynovodů Jamal a Jagal.
Plynovod OPAL s kapacitou 35 mld. m3 plynu ročně vede z německého Greifswaldu, místa návaznosti na ústí podmořského plynovodu Nord Stream, do české obce Brandov. Dokončen byl náklady jedné miliardy korun dva roky zpět, stejně jako počáteční větev Nord Streamu do Německa. Vlastníkem Gazely pak je NET4GAS, nyní vlastněná konsorciem a kanadské investiční společnosti Borealis Infrastructure.
(Zdroj: Reuters, Interfax, Wikipedia)