Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Snížení ratingu Francie je fakta popírající ideologický útok

Krugman: Snížení ratingu Francie je fakta popírající ideologický útok

14.11.2013 7:27
Autor: Redakce, Patria.cz

V pátek snížila agentura Standard & Poor’s rating Francie a její krok vyvolal řadu úvah o tom, že tato země je v krizi. Trhy ale jen zívly a výnosy francouzských vládních dluhopisů, které leží blízko historických minim, se téměř nepohnuly. Co se tedy děje? Krok agentury je nutno vnímat v širším kontextu politiky fiskálního utahování. A na mysli mám skutečně politiku a ne ekonomické úvahy. Opět se totiž ukazuje, že zastáncům utahování ve skutečnosti nejde o snížení deficitů. Obavy z dluhu využívají naopak k tomu, aby prosazovali svou ideologii. Francie tuto hru odmítá hrát a stala se tak cílem negativní propagandy.

Asi před rokem přišel The Economist s tím, že Francie je „časovaná bomba v samém srdci Evropy“. Její problémy byly údajně mnohem větší než problémy zemí jako Řecko, Španělsko, Portugalsko či Itálie. V lednu 2013 jsme na CNN Money, stejně jako v řadě dalších médií, mohli slyšet, že Francie se nachází ve „volném pádu“. Čekali bychom, že když se podíváme na data, uvidíme skutečně ošklivý obrázek. Namísto toho najdeme zemi, která má problémy (kdo je nemá?), ale celkově si vede stejně dobře, nebo ještě lépe, než její sousedi. Výjimku představuje samozřejmě Německo. Růst francouzské ekonomiky je pomalý, ale jeho tempo je vyšší než třeba v Nizozemí, které má stále rating AAA. Produktivita práce je ve Francii dokonce o něco vyšší než v Německu. A fiskální výhled žádné obavy nevzbuzuje, protože rozpočtové deficity po roce 2010 prudce klesly a MMF čeká, že poměr dluhu k HDP bude v následujících pěti letech zhruba stabilní.

Jak vypadá dlouhodobější výhled, který bude ovlivňovat stárnutí populace? Ten znamená problém jak u Francie, tak u dalších vyspělých ekonomik. Míra porodnosti je ale ve Francii vyšší než ve většině dalších evropských zemí. Částečně jde o odraz vládní podpory porodnosti a ulehčování života pracujícím matkám. Demografické projekce jsou tak mnohem lepší než třeba v Německu. Francouzský zdravotní systém poskytuje kvalitní péči s nízkými náklady a v budoucnu bude velkou fiskální výhodou.

Čísla tedy nevysvětlují, proč by měla být Francie intenzivně kritizovaná. Stojíme tak opět u otázky, co se vlastně děje. Odpověď může naznačit následující: Před dvěma měsíci řekl evropský komisař pro ekonomickou a monetární oblast Olli Rehn, který je zároveň jedním z hlavních zastánců utahování, že změna francouzské fiskální politiky „poškodí růst a tvorbu pracovních míst“. Francie totiž nešla cestou snižování výdajů, ale zvýšila daně. Jinými slovy tak Rehn v podstatě říká, že nezáleží ani tak na fiskální disciplíně, důležité je, aby byla proběhlo osekání záchranné sociální sítě.

S&P vysvětlila snížení ratingu v podstatě podobně: Francouzský přístup k rozpočtovým a daňovým reformám a reformám na trhu práce, služeb a zboží pravděpodobně dlouhodobý růstový výhled nezlepší. Mohli bychom se domnívat, že Rehn i agentura svá tvrzení o tom, že omezení výdajů je pro ekonomiku lepší než zvyšování daní, zakládají na nějakých důkazech. Tak tomu ale není. Výzkum MMF dokonce tvrdí, že pokud chce vláda snížit deficity během recese, platí pravý opak. Tedy to, že přechodné zvýšení daní poškodí ekonomiku mnohem méně než snížení výdajů. A pokud někdo hovoří o strukturálních reformách, berte to s rezervou. Obvykle to znamená deregulaci a důkazy hovořící o její prospěšnosti jsou hodně smíšené.

Několik lidí se mě ptalo na to, jak mohu tvrdit, že Francii se vede poměrně dobře, zatímco euro je velkým problémem. Jde o to, že Francie není Španělsko. Po vzniku eura nastal příliv kapitálu ze zemí jádra na periferii, což také znamená, že země jádra dosahovaly velkých přebytků běžného účtu a periferie velkých deficitů. Odstranění těchto nerovnováh je velmi složité v případě, že nemáte vlastní měnu. Graf ukazuje německé přebytky a španělské deficity, přidána je i bilance běžného účtu Francie. Ta se na celém procesu růstu nerovnováh nepodílela a nyní tak ani nemusí korigovat velké nerovnováhy: 
 
001

(Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana)


Čtěte více:

Německo se obává realitní bubliny. Francie německého eura
22.10.2013 20:23
Ceny nemovitostí ve velkých německých městech mohou být zhruba o pětin...
Evropa 2023: Jih a Francie po reformách, Německo rozumnější a ČR v eurozóně
25.10.2013 20:35
Je říjen roku 2023. Politické strany 31 členských zemí EU rozhodují o ...
S&P snížila rating Francie o jeden stupeň na
08.11.2013 8:38
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m