Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bu bu bu bubliny!

Bu bu bu bubliny!

13.12.2013 22:57

Akcie se nám stále rozhodují, zda neprovést exit z krizově – pokrizového prostředí. Zaváhaly v podstatě přesně na hranici a není divu (viz předminulý článek zaměřující se na situaci v USA, Evropě i Japonsku). Už delší dobu jsme se ale nepodívali na další dva kandidáty na údajné bubliny, které jsou nyní podle některých komentářů snad úplně všude (inu, když to nevyšlo s tou hypersupermegainflací ...). Pohled na vývoj cen komodit prorokům zkázy za pravdu dá jen těžko:

bu1

Zdroj: WB

Komodity celkově ukazují jedno velmi důležité poučení: Není to primárně monetární politika, ale ekonomika reálná a to zejména ta čínská, co táhne ceny komodit. Když šlo monetární uvolnění a čínské pokrizové oživení ruku v ruce, mohlo dojít k záměně, nyní ale už těžko. Od roku 2011 nejvíce váhají ceny kovů a dalších průmyslových neenergetických komodit. Z hlediska investic na tom jsou o něco lépe komodity zemědělské a energie. Již více než dva roky ale vidíme nanejvýše stagnaci a ta je přesně odrazem toho, jak stagnuje náš pohled na to, zda se Číně podaří provést změny, které udělat musí, a zároveň se jí do nich zase tak moc nechce. Globální ekonomika ale z toho ale do určité míry těží pozitivním nabídkovým minišokem, který představují klesající (či nerostoucí) ceny komodit.

Druhým kandidátem na bublinu jsou dluhopisové trhy, respektive jejich vládní i korporátní segment. Hluboce zažitou polopravdou, či spíše čtvrtpravdou je to, že u vládních dluhopisů v USA a některých dalších zemích jsou výnosy velmi nízko (ceny velmi vysoko), protože na trhu dominuje svými nákupy centrální banka. Patřím k těm, kteří jsou celkem přesvědčeni o tom, že dominantní silou na trhu jsou naopak soukromí investoři. Ti v dobách nejhorších hledali bezpečí a stále nejsou tak úplně ochotni se houfně vydat do vod rizikových. Jeden (ale ne jediný) důvod jsem prezentoval v „Na každé ekokravině pravdy trochu?“.

Jsme tedy u korporátních obligací. Při jejich hodnocení nám mohou pomoci následující dvě dvojice grafů. V první je vývoj cen amerických akcií a jejich PE, následují rizikové spready amerických korporátních obligací s různou úrovní rizika (čím nižší riziková prémie, tím vyšší cena a větší kandidát na případnou bublinu).

bu2
U akcií vidíme, jak se valuace skutečně zastavují na hranici mezi pokrizovou šlamastykou a předkrizovou téměř bezstarostností (podle mého také hranicí mezi odvahou a hamižností). Pokles spreadů korporátních dluhopisů z krizových maxim je sice mohutný. Ale pokud si za měřítko vezmeme předkrizové úrovně, jsme od nějaké bubliny dosti daleko a to na všech úrovních rizika. Ledaže bychom tvrdili, že bublina tu byla už před krizí, ale do toho bych se nepouštěl. Úplně zavádějící jsou pak nářky na to, jak centrální banky investory tlačí do rizikových aktiv. Tlačí je tam asi tak, jako hospodský rozjařenou skupinu hostů do další rundy panáků. A úplně stejně jako někteří investoři si pak druhý den budou hosté stěžovat, že jim stále naléval. Ještě pohled na zábavu v eurozóně:

bu3
Eurozóna se co se týče PE akcií již vydala za hranice exitu, právě u ní bychom asi čekali spíše opak. Můžeme sice tvrdit, že zisky by ze současných depresivních úrovní mohly rychle růst a ceny akcií tak nejsou relativně k dlouhodobějším očekávaným ziskům zase tak vysoko. Pak v podstatě říkáme, že sázíme na rychlejší oživení v eurozóně. Jak reálné ale je? Nás dnes zajímají hlavně obligace a z druhého grafu vidíme, že ani v Evropě (zatím) nevidíme relativně k předkrizovým standardům nějaké nafouklé útvary kulovitého tvaru.

Zmiňován bývá ještě jeden kandidát na bublinu, či rozbušku a tím jsou aktiva rozvíjejících se ekonomik a zejména korporátní dluhopisy. V mixu s přechodem na novou politiku u Fedu (odlivem kapitálu) a pohyby měnových kurzů by v horším ze scénářů mohly zavařit i celé globální ekonomice. Pokud ale máme dnes jen relativně zhodnotit pokračující řadu komentářů tvrdících, že na světových trzích je dnes řada bublin, je to jen takové bu bu bu! Něco úplně jiného je ale možná korekce a to u akcií (např. posun PE z 15 na 14 představuje asi 7 % oslabení cen akcií), tak dluhopisů. Její možnost bychom neměli ignorovat i proto, jak velký je konsenzus, že příští rok bude vše takové růžové.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Hypersupermegainflace
22.08.2011 18:38
Tak se zdá, že vážné hovory o hypersupermegainflaci se už naplno zabyd...
Hypersupermegainflace 2.0
29.08.2011 18:01
Druhé díly prý bývají slabší, o hypersupermegainflaci HSMI je ale evid...
Hypersupermegainflace – evropské vydání
10.04.2013 18:21
Zdá se, že proroci zkázy pochopili, že s neustálými varováními před hy...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data