Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína snižuje kvóty na export vzácných kovů pro průmysl. Signalizuje další konsolidaci odvětví

Čína snižuje kvóty na export vzácných kovů pro průmysl. Signalizuje další konsolidaci odvětví

18.12.2013 17:04
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Nabídka lanthanoidů a aktinoidů, které nachází uplatnění ve vyspělých technologiích, by mohla být po dvou letech znovu omezena. Naznačila to Čína, která produkuje drtivou většinu velmi vzácných kovů a která navzdory tlaku průmyslových zemí vývoz jejich vývoz přísně kontroluje.

V posledních letech sice čínský podíl na globální produkci 17 lanthanoidů a aktinoidů klesl z 95 % na 80 %, jelikož se ostatní země snaží navyšovat vlastní produkci skrz těžbu i recyklaci, i tak ale může Peking s pomocí systému kvót stále diktovat podmínky. Kvůli slabé poptávce nicméně kvóty v uplynulých dvou letech nebyly naplněny.

Minulý pátek čínské ministerstvo obchodu stanovilo kvótu pro první pololetí příštího roku na 15 110 metrických tun, což představuje 2,5% meziroční pokles. První údaj zpravidla určuje trend pro zbytek roku. Kolem července bývá zveřejněna druhá kvóta. Pokud by i ta byla v souladu s předchozí kvótou, jednalo by se o první redukci od roku 2012, kdy Čína změnila kurz utahování exportu, nabraný v roce 2005.

Prvky jako praseodym, cer, lanthan, ytrium nebo třeba neodym se na Zemi objevují v malém množství a, co je důležitější, jsou nepostradatelné při výrobě high-end technologických produktů. V plochých obrazovkách (ytrium), při leštění skla (cer), rafinaci ropy (lanthan), výrobě extra silných magnetů (neodym), ale i v raketách, harddiscích, větrných elektrárnách – všude tam najdou tyto kovy uplatnění jako přísady v miniaturním množství.

Jejich mírnou vadou na kráse je způsob těžby. S železnou pravidelností je totiž doprovází uran a jiné nebezpečné látky. Země, kde starosti o otrávenou podzemní vodu a zmutovaný dobytek nehrají tak velkou roli, proto mají při produkci kovů značnou konkurenční výhodu. V roce 2002 byl v Kalifornii právě kvůli obavám z dopadů na životní prostředí zavřen největší důl na světě Mountain Pass. Od té doby drtivou většinu lanthanoidů a aktinoidů dodává Čína.

Američané, kteří na importu z Číny závisí například ve výrobě navigačních systémů do vojenských lodí, se rozhodli kalifornský důl, vlastněný společností Molycorp, zvonu zprovoznit. Molycorp by také měla brzy dokončit provoz na rafinaci těžených komodit. Krom toho začala lanthanoidy a aktinoidy v Malajsii těžit konkurenční australská společnost Lynas. Další produkce by se mohla rozjet v jihoafrickém Steenkampskraalu pod společnosstí Great Western Minerals.

Redukce čínských kvót jdou proti rozhodnutí panelu Světové obchodní organizace (WTO), který se v říjnu ve sporu postavil na stranu stěžovatelů na chování Pekingu. Ten se proti rozhodnutí odvolal a v případě neúspěchu hodlá produkci a její vývoz regulovat jinými mechanismy.

Čínští představitelé svoji preferenci pro přísnou regulaci zdůvodňují vysokým rizikem znečištění v odvětví. Peking bude zřejmě opět usilovat o konsolidaci těžby lanthanoidů a aktinoidů s cílem omezit nelegální praktiky a široce rozšířené pašeráctví. V plánu je vytvoření jednoho státního gigantu, který by konsolidační snahu vedl. Čínská jednička v odvětví Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Group chystá platformu pro fyzické obchodování s kovy, což by mělo zvýšit transparentnost trhu.

V roce 2010 Čína znepokojila odběratele 40% redukcí kvót. Následovalo období dramatického růstu cen, které vyvrcholilo v roce 2011. Po naběhnutí do provozu alternativních produkčních center a poklesu poptávky začaly ceny klesat. Oxid ceru se letos prodává o 70 % levněji než loni. Oxid lanthanu je k mání po 6 USD za kilogram, přičemž na vrcholu dosahovala cena 104 USD za kilogram.

Dnes už kvóty tak významnou roli nehrají. Vývoz lanthanoidů a aktinoidů sice v prvních 10 měsících roku vzrostl meziročně o 56 %, ale stále nenaplnil ani 60 % letošní kvóty. Loni exportéři kvótu využili jen z poloviny.

(Zdroje: WSJ, FT, Mining.com)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti
17:00Technologie táhnou Wall Street dál nahoru  
16:24Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:59Amazon: Uklidnění na celní frontě posílá akcie nahoru  
15:15Americká inflace v dubnu klesla. Pro trhy malé plus, pro Fed se situace nemění
13:08Mluvčí EK: Dopis českému ministrovi ohledně Dukovan není právně závazný
12:55Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
12:51Boeing může znovu prodávat do Číny. Během roku by měl dodat 50 letadel
12:24Tržby prodejce bot Footshop v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly na 422 mil. Kč
11:46Důvěra investorů v německou ekonomiku se v květnu překvapivě rychle zotavila z dubnového propadu
11:29Tržní euforie opadla před inflačními daty, která ale budou znovu zastaralá  
11:09Trump míří do Perského zálivu. Co od jeho první zahraniční cesty čekat
11:02Trhy se po celní bouři opět uklidňují, bezpečné přístavy naopak letošní zisky korigují
10:06Spotřebitelská inflace za duben byla potvrzena na 1,8 pct, je nejníže za sedm let
9:08Rozbřesk: Nižší čínsko-americká cla, je vyhráno?
8:52Dukovany na čekané, optimismus ohledně příměří USA-Čína a smíšené evropské futures  
8:38EBRD opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, letos čeká růst o 1,6 procenta
8:30Footshop a.s.: Vnitřní informace - Zveřejnění výsledků za Q1 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data