Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přední světové banky již mají většinu požadovaného kapitálu, hlásí basilejský výbor

Přední světové banky již mají většinu požadovaného kapitálu, hlásí basilejský výbor

7.3.2014 9:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší světové banky již získaly většinu dodatečného kapitálu, který potřebují do pěti let ke splnění nových mezinárodních pravidel kapitálové přiměřenosti. Oznámil to dnes podle agentury Reuters basilejský výbor při Bance pro mezinárodní platební styk (BIS), který na dodržováním globálních pravidel dohlíží.

Největších 102 bank potřebovalo v červnu loňského roku doplnit ještě do požadované úrovně kapitálu celkem 57,5 miliardy eur (zhruba 1,6 bilionu Kč). Byla to už jen polovina ze 115 miliard eur, které jim chyběly na konci roku 2012, uvedl výbor složený ze zástupců regulačních orgánů asi třiceti zemí světa. Je to už jen zlomek ve srovnání s úhrnným čistým ziskem těchto bank, který za rok do června dosáhl 456 miliard dolarů (devět bilionů Kč).

Průměrný základní ukazatel poměru kapitálu k aktivům bank činil v polovině loňského roku u stovky největších institucí 9,5 procenta, což už bylo na úrovni maximálního kritéria. Podle pravidel Basilej III musí splňovat všechny banky do počátku roku 2019 minimální limit sedm procent základní kapitálové přiměřenosti a velmi velké banky musí mít dodatečný kapitál v poměru 2,5 procenta k aktivům. Zvýšený kapitál banky musí mít, aby pokryly ztráty z budoucích krizí.

Nejvíce na kapitálovém vyztužení zapracovaly loni evropské banky. Ty cítí silný tlak regulačních úřadů, protože potřebují vyhovět nárokům letošních přísných zátěžových testů, připravovaných poprvé pod dohledem Evropské centrální banky.

Na relativně silnější postavení amerických bank poukazuje informace, že centrální banka Fed dle některých zdrojů vyčká s uvalením vlastních kapitálových požadavků na největší bankovní instituce počká na dokončení nových globálních pravidel Basel III. Zájmové skupiny dle zdrojů zdůvodňovali odklad nastavení pravidel požadavkem, aby ta byla v souladu s regulací globální.

Šéf basilejského výboru, který připravuje globální pravidla Basel III, očekává finalizaci jejich podoby „v úvodu roku 2014“. Basel III, pouze ve výchozí podobě přijatá americkými regulátory v červenci, zřejmě nezmění 3% požadavek na leverage ratio, ale diskuse se vedou nad šíří uznatelných aktiv pro jeho kalkulaci, zejména zastoupení podrozvahových položek, což by požadavek na kapitál velkých bank zvýšilo. Finanční odvětví americké požadavky opakovaně kritizuje jako příliš přísné, americká bankovní asociace například odsuzuje neadekvátní požadavky na krytí nízce rizikových aktiv.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Čtěte více:

USA chtějí klíčové banky regulovat přísněji než Basel III. Ohrozí to dividendy?
10.7.2013 12:20
Klíčové americké banky mohou být po letech zotavování i nasávání levné...
Prověrka 128 evropských bank potrvá rok a zahrne přísné testy. Pak ECB převezme dohled
23.10.2013 11:30
Evropská centrální banka, která za rok převezme dohled nad klíčovými e...
Fed chce na největší banky uvalit tvrdé požadavky na likviditu
24.10.2013 19:45
Americká měnová autorita Fed zveřejnila přísné požadavky, které hodlá ...
Fed prý vyčká s vlastními pravidly pro banky na Basel III. Odvětví vítězí nad jeho regulací?
18.12.2013 13:17
Americká měnová autorita Fed vyčká s uvalením vlastních kapitálových p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data