Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká obchodní krize: je nejistota vysvětlením?

Velká obchodní krize: je nejistota vysvětlením?

19.03.2014 16:06
Autor: Michal Putna, Patria Online

Finanční krize z roku 2008, která se posléze rozšířila na krizi ekonomickou, silně zasáhla globální ekonomický výkon a vedla k poklesu světového HDP. Propad v mezinárodním obchodu však byl dvojnásobně velký. Je možné tento kolaps v mezinárodní výměně zboží a služeb vysvětlit nejistotou a obavami, které vyvolala finanční krize? Podle posledních průzkumů se ukazuje, že nejistota by mohla být klíčem k pochopení masivního, globálního zamrznutí mezinárodního obchodu – tzv. velké obchodní krize.

Nejistota a obavy o budoucnost motivují firmy k odkládání investic, omezují nové objednávky, brzdí najímání zaměstnanců a v důsledku působí na pokles (nejen mezinárodního) obchodu. Od vypuknutí krize v roce 2008 se snížila světová průmyslová produkce o 12 %, mezinárodní obchod se však propadl o více než 20 %. Jednalo se navíc o synchronizovaný propad, který zasáhl ve stejnou dobu a ve stejné vysoké intenzitě všechny (rozvinuté i rozvíjející se) trhy. Standardní ekonomické modely nedokáží tento propad dobře vysvětlit, protože ve sledovaném období se nezvyšovaly ani cla, ani mimocelní sazby a náklady na přepravu téměř u všech druhů transportu klesaly. Přesto světová ekonomika zažila strmý a koordinovaný propad v objemu obchodovaného zboží - velkou obchodní krizi.

Vysvětlení výkyvů v mezinárodním obchodě může nabídnout index nejistoty, který je odvozen z volatility amerických akcií.

vox1


V obdobích zvýšené nejistoty firmy a investoři zastávají vyčkávací strategii a čekají na další vývoj. V těchto časech klesají investice, je pozastaveno (nebo klesá) nabírání nových zaměstnanců, zvyšují se úspory a průvodním jevem je (začínající) recese. Kontrakce se navíc projevují výrazněji v mezinárodním obchodě, který je více volatilní a citlivý na tržní nejistotu.

Na základě níže uvedeného grafu, ve kterém byla sledována reakce průmyslové produkce a reálných importů na ekonomické události roku 2008, se jeví zdůvodnění příčin velké obchodní krize a vysvětlení jejího průběhu přes kanál nejistoty jako velmi přesvědčivé. Reálné a modelově simulované trajektorie jsou si silně podobné a propad v mezinárodním obchodu by tedy mohl být velmi dobře vysvětlen změnami v (očekávané) nejistotě. 

vox2

 
Běžně používaným indexem, kterým se na akciových trzích měří nejistota je tzv. VIX index, někdy přezdívaný jako „index strachu.“ Jedná se o měřítko volatility ceny opcí na americký index S&P 500. Vývoj VIX indexu zachycuje následující graf (časové rozmezí 1994 - 2014), na kterém je jasně patrný nárůst nejistoty a obav vyvolaný krachem investiční banky Lehman Brothers z roku 2008.

vix lr

Když se podíváme na aktuální hodnoty indexu VIX (poslední měsíc), tak pozorujeme narůstání „strachu a nejistoty“ v souvislosti s ukrajinskou krizí. Objevují se proto hlasy, že situace na Ukrajině, nejistota ohledně budoucího postupu Ruska a očekáváné zpřísnění sankcí ze strany EU a USA může vést k opětovnému posilování nejistoty (a růstu VIX indexu). To by dle výše uvedeného mohlo způsobit zamrzání mezinárodního obchodu s možnými dopady na ekonomický růst. Závislost Západu na ruských surovinách je dobře známá a omezení obchodní spolupráce by mohlo mít závažné (nejen ekonomické) konsekvence.

vix sr

Kromě tradičních ukazatelů mezinárodního obchodu se proto vyplatí sledovat i měřítka zaměřená na mapování nejistoty a rizika na trzích. Mohou nám přinést užitečné informace (predikovat?) propady v mezinárodní výměně zboží a služeb. 

(Zdroj: VOX, Bloomberg)


Čtěte více:

CEO Gazprom: Další plynovou krizi nechceme, čekáme výpadek v investicích a dividendách
13.03.2014 16:02
Ruský plynárenský monopol Gazprom nestojí o další plynovou krizi kvůli...
Rusko: Máme právo bránit krajany na Ukrajině. Kyjev nemá situaci pod kontrolou
14.03.2014 11:46
Násilné střety demonstrantů na východě Ukrajiny, při nichž zahynul nej...
Gorbačov o Krymu: odmítnutí sankcí, ukvapený rozpad SSSR a role médií
17.03.2014 14:53
Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov odmítl sankce Západu proti ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data