Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Zlí hoši si věří, ti dobří se drží zpět a výsledkem je pokrizový útlum

Krugman: Zlí hoši si věří, ti dobří se drží zpět a výsledkem je pokrizový útlum

27.03.2014 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V tuto chvíli se zdá, že nehrozí žádná ekonomická krize, politici se tak plácají po zádech. Například v Evropě se chlubí oživením ve Španělsku, které by mělo letos ve srovnání s minulým rokem růst minimálně dvojnásobným tempem. Bohužel to ale znamená, že růst dosáhne asi 1 %, a to v ekonomice, kde nezaměstnanost mladých dosahuje 55 %. To, že někdo takovou situaci považuje za úspěch, pouze ukazuje, jak jsme si zvykli na hrůzné ekonomické podmínky. Vedeme si hůř, než by si kdokoliv z nás před několika lety dovedl představit. Zdá se však, že to stále více považujeme za něco normálního.

Jak k tomu došlo? Důvodů je samozřejmě více a poslední dobou o nich přemýšlím stále víc. Podle mého názoru hraje významnou roli tendence těch, kteří nastavují ekonomickou politiku, k tomu, aby implementovali pouze polovičaté kroky ve srovnání s tím, co jim říká jinak správná analýza. Pokud někdo sledoval vývoj v USA i v Evropě, ví, že tu jsou velmi vlivné skupiny, které bojují proti tomu, aby se nezaměstnaní lidé mohli vrátit zpět do práce. Tyto skupiny mají za sebou pozoruhodné výsledky, včetně toho, že jejich predikce jsou soustavně mylné.

V USA máme lidi z Wall Street i z Kongresu, kteří strávili posledních pět let neustálým varováním před vysokou inflací a prudkým růstem sazeb. Přesto, že k ničemu takovému nedošlo, je jim stále věnována pozornost a oni sami nejeví známky toho, že by se nad celou věcí znovu a lépe zamysleli. V Evropě je to už čtyři roky, co se celý kontinent obrátil směrem k prudkému fiskálnímu utahování. Jeho zastánci nám říkali, abychom se ničeho nebáli, protože výsledný efekt bude pozitivní – utahování totiž podpoří důvěru. Nemá cenu rozebírat, že tato pohádka o důvěře se nikdy nenaplnila. Ale to těmto lidem nebrání v tom, aby tvrdili, že mučení musí pokračovat.

Fed s hordou vyvolavačů inflace bojoval, Mezinárodní měnový fond poukazoval na to, že fiskální utahování bude problematické. Všichni správní hoši měli ale problém jednat plně v souladu s tím, čemu věřili. Příkladem je Obamova stimulace, která byla evidentně příliš slabá na to, aby zvedla ekonomiku z hlubokého útlumu. Někteří z nás před tím varovali a ukázalo se, že jsme měli pravdu. Fed v určitém smyslu učinil to samé. Jeho vedení od počátku vyloučilo politiku, u které byla největší pravděpodobnost úspěchu. Jednalo se zejména o ochotu tolerovat o něco vyšší inflaci, a to alespoň po přechodné období. Následovaly tak politiky, které nebyly plně efektivní a zanechaly za sebou dojem, že už nelze nic dalšího dělat.

Podobný vývoj možná probíhá i v Japonsku. To se radikálně odpoutalo od staré politiky a konečně se přiklonilo k agresivní monetární stimulaci, kterou mu západ doporučoval více než 15 let. Přesto ale stále panuje tendence k polovičatosti a nastavování důležitých cílů níže, než jak to situace skutečně vyžaduje. To zvyšuje riziko, že se Japonsku nepodaří dosáhnout dostatečné rychlosti a nové politiky nebudou pro únik z deflace dostatečně silné. Můžeme se ptát, proč jsou zlí hoši se svými pomýlenými doporučeními tak sebejistí, zatímco dobří hoši se drží zpátky. Předpokládám, že odpověď souvisí s tím, jaké zájmy každá skupina ve skutečnosti má.

Autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data