Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Zlí hoši si věří, ti dobří se drží zpět a výsledkem je pokrizový útlum

Krugman: Zlí hoši si věří, ti dobří se drží zpět a výsledkem je pokrizový útlum

27.03.2014 7:57
Autor: Redakce, Patria.cz

V tuto chvíli se zdá, že nehrozí žádná ekonomická krize, politici se tak plácají po zádech. Například v Evropě se chlubí oživením ve Španělsku, které by mělo letos ve srovnání s minulým rokem růst minimálně dvojnásobným tempem. Bohužel to ale znamená, že růst dosáhne asi 1 %, a to v ekonomice, kde nezaměstnanost mladých dosahuje 55 %. To, že někdo takovou situaci považuje za úspěch, pouze ukazuje, jak jsme si zvykli na hrůzné ekonomické podmínky. Vedeme si hůř, než by si kdokoliv z nás před několika lety dovedl představit. Zdá se však, že to stále více považujeme za něco normálního.

Jak k tomu došlo? Důvodů je samozřejmě více a poslední dobou o nich přemýšlím stále víc. Podle mého názoru hraje významnou roli tendence těch, kteří nastavují ekonomickou politiku, k tomu, aby implementovali pouze polovičaté kroky ve srovnání s tím, co jim říká jinak správná analýza. Pokud někdo sledoval vývoj v USA i v Evropě, ví, že tu jsou velmi vlivné skupiny, které bojují proti tomu, aby se nezaměstnaní lidé mohli vrátit zpět do práce. Tyto skupiny mají za sebou pozoruhodné výsledky, včetně toho, že jejich predikce jsou soustavně mylné.

V USA máme lidi z Wall Street i z Kongresu, kteří strávili posledních pět let neustálým varováním před vysokou inflací a prudkým růstem sazeb. Přesto, že k ničemu takovému nedošlo, je jim stále věnována pozornost a oni sami nejeví známky toho, že by se nad celou věcí znovu a lépe zamysleli. V Evropě je to už čtyři roky, co se celý kontinent obrátil směrem k prudkému fiskálnímu utahování. Jeho zastánci nám říkali, abychom se ničeho nebáli, protože výsledný efekt bude pozitivní – utahování totiž podpoří důvěru. Nemá cenu rozebírat, že tato pohádka o důvěře se nikdy nenaplnila. Ale to těmto lidem nebrání v tom, aby tvrdili, že mučení musí pokračovat.

Fed s hordou vyvolavačů inflace bojoval, Mezinárodní měnový fond poukazoval na to, že fiskální utahování bude problematické. Všichni správní hoši měli ale problém jednat plně v souladu s tím, čemu věřili. Příkladem je Obamova stimulace, která byla evidentně příliš slabá na to, aby zvedla ekonomiku z hlubokého útlumu. Někteří z nás před tím varovali a ukázalo se, že jsme měli pravdu. Fed v určitém smyslu učinil to samé. Jeho vedení od počátku vyloučilo politiku, u které byla největší pravděpodobnost úspěchu. Jednalo se zejména o ochotu tolerovat o něco vyšší inflaci, a to alespoň po přechodné období. Následovaly tak politiky, které nebyly plně efektivní a zanechaly za sebou dojem, že už nelze nic dalšího dělat.

Podobný vývoj možná probíhá i v Japonsku. To se radikálně odpoutalo od staré politiky a konečně se přiklonilo k agresivní monetární stimulaci, kterou mu západ doporučoval více než 15 let. Přesto ale stále panuje tendence k polovičatosti a nastavování důležitých cílů níže, než jak to situace skutečně vyžaduje. To zvyšuje riziko, že se Japonsku nepodaří dosáhnout dostatečné rychlosti a nové politiky nebudou pro únik z deflace dostatečně silné. Můžeme se ptát, proč jsou zlí hoši se svými pomýlenými doporučeními tak sebejistí, zatímco dobří hoši se drží zpátky. Předpokládám, že odpověď souvisí s tím, jaké zájmy každá skupina ve skutečnosti má.

Autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data