Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ne vše, co se zdá být předražené, předražené je. A naopak.

Ne vše, co se zdá být předražené, předražené je. A naopak.

15.05.2014 18:00

V této sérii se nyní budeme věnovat tomu, v jakém „stavu“ jsou vybrané sektory z indexu S&P 500. Jde tak o rozšíření obecného pohledu na sektorový cyklický vývoj prezentovaného v „Investování během útlumu a recese (a paradox defenzivních sektorů) a Chování sektorů během cyklu – počátek a střední fáze). Dnes si nevybereme nic jiného než absolutního vítěze pokrmového vývoje, tedy sektor zbytného zboží. K tomu přidáme jeho cyklický protějšek - sektor zboží běžné spotřeby. Výkon toho prvního byl za posledních 5 let o cca 125 % lepší než výkon celého indexu S&P 500. Zboží běžné spotřeby se naopak řadí mezi otloukány, protože je nějakých 50 % za celým indexem. Tento vývoj tedy sedí na obvyklé chování trhů popsané ve zmíněných článcích. Je tu ale řada faktů, které by nám v souvislosti se sektorovým chováním trhu v posledních letech neměly uniknout.

Sektoru zbytného, či chcete-li cyklického zboží a služeb podle kapitalizace vévodí společnosti Wal-Mart Stores, Toyota Motor Corp, The Walt Disney Company , Amazon.com, Comcast Corporation, The Home Depot, McDonald's Corporation, Twenty-First Century Fox, Nike, Ford Motor Company , Time Warner, či Honda Motor. Zatímco tato skupina skupina firem dosáhla za posledních pět let výjimečných akciových výsledků, poslední rok už ale vyznívá jinak. Je to jeden z indikátorů toho, že i když býčí trh nemusí být u konce, jeho vnitřní mechanika se mění. Jinak řečeno, býk nám stárne. Jak ukazuje následující graf, S&P 500 si za poslední rok připisuje asi 13 %, zatímco náš sektor je cca na nule:

sous1

Ani sektor zboží krátkodobé spotřeby si za posledních 12 měsíců nevede nijak oslnivě – je ale alespoň na černé nule. Zde kapitalizací dominují společnosti jako The Procter & Gamble Company, The Coca-Cola Company, Fomento Economico Mexicano SAB, Anheuser Busch Inbev, Philip Morris International, PepsiCo, Unilever, Ambev, British American Tobacco, či Altria Group.

sous2

Základní anatomií pohybu ceny akcie, sektoru, či indexu je jeho rozdělení na vývoj zisků a vývoj valuace (násobku, za jaký se cena obchoduje relativně k oněm ziskům). Růst ceny tažený zisky můžeme obecně považovat za jakéhosi vrabce v hrsti. Pokud roste cena díky zvyšující se valuaci, je to spíše holub na střeše. Co tento pohled říká o našich dvou sektorech?

U zbytného zboží se dnes PE pohybuje mírně nad 17, u druhého sektoru asi na 17,6. Cesty těchto PE jsou ale dosti rozdílné: Pro první sektor je to valuace z pohledu posledních asi 8 let spíše vyšší. Necyklické zboží se naopak svou současnou valuací dostává na úrovně let 2006 a 2007, kde byla v celku standardem. Z hlediska historie se tak zdá, že ze sektoru zbytného zboží už bylo na straně valuací vyždímáno skutečně hodně a nyní by měly otěže dalšího růstu převzít zisky (měli bychom se posunout k oněm vrabcům v hrsti). U cyklického zboží z hlediska historie valuace tak napjaté nejsou. Můžeme se ale pokusit i o fundamentálnější pohled, kdy namísto historie posuzujeme budoucnost. Instantním způsobem to lze učinit na základě PEG násobku, tedy poměru PE a očekávaného růstu. Tento násobek má své vady – je nelineární (nereaguje lineárně na změny očekávaného růstu, či požadované návratnosti) a PE mimo růstu závisí i na požadované návratnosti a výplatním poměru. Ale přesto PEG ukazuje alespoň to, jak jsou nyní nastavena očekávání na trhu.

U zbytného zboží se dlouhodobý očekávaný růst podle Thomson Reuters pohybuje v posledních třech letech cca na 15 % (v posledních měsících se o něco zvýšil). To byl standard někdy do roku 2004, pak na pár let očekávání o pár procentních bodů klesla. U necyklického zboží je vývoj rozdílný: Necelých 15 % dlouhodobějšího očekávaného růstu bylo jako maxima dosaženo někdy v letech 97 – 98, od té doby vidíme soustavný pokles na současných cca 9 %.

Čtenář tedy už jistě tuší, že vše je trochu jinak. Pokud totiž dáme do poměru PE a ony očekávané růsty, dosahuje nyní PEG u zbytného zboží hodnoty cca 1,1. Necyklické zboží je ale se svým PEG na hodnotě 2! Tento pohled tedy vykresluje dosti rozdílný obrázek od pohledu na prostý cenový vývoj, či PE. Necyklické zboží sice není z historického hlediska svou valuací nijak vysoko. Pokud ale přihlédneme k tomu, že mu znatelně klesá očekávaný růst, platí spíše opak. Naopak zbytné zboží je z hlediska PE (porovnání s minulostí) poměrně našponované. Poměr PE a očekávaného růstu ale ukazuje, že po roce 2010 tento poměr pevně osciluje kolem hodnoty 1 (která někdy bývá poměrně zavádějícím způsobem vydávána za jakýsi univerzální PEG ideál). Jinak řečeno, vzhledem k očekávanému růstu není cyklické zboží nijak zvlášť cenově napjaté.

Na závěr ještě krátká poznámka k oněm očekávaným růstům, konkrétně k onomu dlouhodobému poklesu u necyklického zboží. Poptávka po tomto zboží krátkodobé spotřeby je během cyklu relativně stabilní. Na vyspělých trzích je ale zároveň patrná celková stagnace odrážející velkou saturaci kombinovanou s poměrně intenzivní konkurencí. Firmy se tak snaží zlepšit svůj růstový výhled orientací na rozvíjející se trhy, kde se ale v poslední době makroekonomická situace spíše zhoršuje. Z krátkodobějšího hlediska není zanedbatelné ani riziko měnových výkyvů a jejich dopadu na zisky mateřských společností. V saturovaném odvětví s vysokou intenzitou konkurence pak není překvapivé, že společnosti se snaží o snižování nákladů, popřípadě na fůze a akvizice. Ale to nelze činit donekonečna. Do značné míry tak z dlouhodobého hlediska hovoříme o potenciálu reklam na holicí strojky s dvaceti břity, či prádlo ještě bělejší (popř. černější) než minule. Jsme tedy u oniománie.


Váš názor
  •  
    15.05.2014 20:40

    ehm. asi takhle. v době masívních zásahů resp. intervencí centrálních bank nemá čtení článků pana Soustružníka vůbec žádný smysl. Bohžel....
    prizdis.áč
Aktuální komentáře
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data