Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sektor materiálů – zadarmo nic nebude

Sektor materiálů – zadarmo nic nebude

04.06.2014 8:05

Sektor „materiálů“ je z hlediska módnosti asi na opačném konci spektra k technologiím. A o relativní popelku jde i v relativním srovnání návratnosti: Technologie sice nejsou v samém čele výborně si vedoucích sektorů v pokrizových letech, ale relativně k celému trhu za posledních pět let připisují cca 20 % (viz předchozí článek ze série Zaostřeno na blue chips). Materiály jsou za stejnou dobu cca na nule – jejich zisky jsou tedy zhruba stejné jako zisky celého indexu S&P 500. Z hlediska kapitalizace jim na tomto trhu dominují společnosti jako BHP Billiton Limited, Rio Tinto, Vale, The Dow Chemical Company, či Potash Corp. Pohled na roční výkonnost těchto a jim podobných firem zhruba potvrzuje onen pětiletý vývoj – zisky, ale nic zářného:

sou

Zdroj: Google Finance

Pohled na vývoj PE od předkrizových let ukazuje, že do roku 2008 u materiálů jako celku poměrně znatelně fungovala valuační rezistence na úrovni 16. Krize samozřejmě přinesla propad valuace, v roce 2008 se ale ve vidině rychlého zotavování zisků PE vyšplhalo až na 22 – 23. Tento optimismus rychle vychladl a PE se v roce 2011 dostává až pod úroveň 10. To jsou poměrně dost velké fluktuace, které ukazují, že ani zde nemusí být nuda. Po dosažení onoho valuačního dna přišlo uklidnění, které sebou neslo postupný a poměrně vyrovnaný růst PE na současných cca 16,3. Nyní se tedy materiály pohybuji opět u oné šestnáckové rezistence. Což velí opatrnost.

Už předchozí sektorové pohledy nám ukázaly, že není PE jako PE. Jeho růst, či pokles může být tažen očekávaným růstem zisků, či požadovanou návratností (rizikem); výplatní poměry se většinou krátkodobě moc nemění. Jak je tomu u materiálů? Odpověď přináší poměr PEG, tedy poměr PE a očekávaného dlouhodobějšího růstu. U materiálů je v tomto ohledu patrné, že jsou jedním ze sektorů, pro které má svou přitažlivost PEG kolem hodnoty 1. Jinak řečeno, na jejich PE působí „gravitace“ očekávaného růstu tak, že PE má tendenci se k hodnotě růstu (krát deset) neustále vracet (padat k ní a zase se do ní odrážet). Bylo tomu tak do roku 2008, pak přišel onen valuační výlet, který dost zvedl i PEG. PEG se vrátil k 1 v letech 2011 a 2012, pak se ale opět utrhl nahoru a poslední týdny se pohybuje kolem 1,3 – 1,4. Bez nějaké sofistikované analýzy nám tak pohled na PEG ukazuje, že valuace sektoru se nyní pohybuje na vyšších, i když nijak extrémních úrovních.

Očekávaný růst v následujících pěti letech je u materiálů dlouhodobě nejstabilnější ze všech sektorů. Podle Thomson Reuters se totiž minimálně od roku 1995 pohybuje kolem 12 – 13 % (k jedničkovému PEG tedy „patří“ PE kolem 13). Dlouhodobá očekávání růstu trochu rozviklala jen poslední krize, ale ve srovnání s ostatními sektory opět jen minimálně. Krátkodobější očekávání jsou ale naopak přeborníkem ve volatilitě, nyní se pohybují na úrovni oněch očekávání dlouhodobějších.

Řada jednotlivých subsektorů v tomto sektoru je charakterizována intenzivní konkurencí a nadbytečnými kapacitami. S ohledem na celkovou valuaci přitom těžko hovořit o tom, že by tu ležela hodnota jako na talíři. S tím, jak se posunujeme do další fáze globálního ekonomického cyklu, to ale můžeme říci asi o naprosté většině odvětví – zadarmo (bez práce) už nic nedostaneme. Co by mělo být poměrně zajímavou sázkou je ale vyčkání na dobu, kdy (pokud) jejich PE opět klesne na úroveň dlouhodobého růstu (PEG se tedy dostane na hodnotu 1).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.  


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.12.2022
8:56Poptávkové a nákladové inflační tlaky by mohly podle guvernéra ČNB polevit, Čína zmírňuje opatření proti covidu a futures jsou dnes kolem nuly  
8:33Ropný kartel OPEC+ nezměnil těžební limity. Nejistotou zpomalující Čína i cenový limit na ruskou ropu
6:00Co ukazuje na přílišné utažení monetární politiky?
04.12.2022
9:19Víkendář: Jako kdyby Apple vyráběl elektromobily...
03.12.2022
16:31Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
9:35Víkendář: Velké plány Fiskeru a „výjimečně kvalitní“ elektromobil
02.12.2022
22:00Dobrá čísla z trhu práce ovlivnila trh negativně  
21:28Země EU našly shodu na nejvyšší ceně 60 dolarů za barel ruské ropy
17:26Akciová opce od Fedu – verze 2022/23
16:33Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává  
15:34Komentář: Ochlazení trhu práce se znovu odkládá, Fed nechal uvolnit podmínky moc brzy  
15:23Podle stratéga Deutsche Bank mizí strach z inflace až příliš rychle
14:53OPEC+ o víkendu zřejmě před sankcemi vůči Rusku dál sníží těžbu ropy
13:38Perly týdne: Velký příběh příštího roku a zastavená inflační akcelerace
12:11Malý modulární reaktor u JE Temelín postavit lze. Hotový by mohl být v letech 2032 až 2035
12:07Centrální banky blízko konce cyklu utahování. Podle experta AMP si Fed udělá pauzu
11:13Na programu trh práce - dokáže překvapit tak, aby narušil náladu trhů a postoj Fedu?  
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m