Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak dlouho budeme čekat, než se dočkáme evropského Google?

Jak dlouho budeme čekat, než se dočkáme evropského Google?

20.06.2014 12:55
Autor: Pavel Petr, Patria Online

S blížícím se koncem prvního technologického týdne v Londýně je jasné, že se diskuze vedla hlavně o tom, jak evropské technologické inkubátory a huby mohou konkurovat Silicon Valley. Navzdory všemu totiž region ještě nedal vzniknout technologickému gigantu typu Google, Twitter nebo Facebook.

Proč? To je otázka, kterou si klade řada lidí. Jedním z nich je i britský tajemník pro obchod Vince Cable. „Jsme kreativní země s brilantními start-upy. Tak proč nerostou?“ řekl.

Přestože v Evropě stále neexistuje technologická společnost velikosti Google – v hodnotě okolo 370 mld. USD, je zde ohromné množství start-upů s miliardovou hodnotou. Jejich úspěšné příběhy jsou známy na start-up scéně jako „jednorožci“ – a Evropa je podle investiční banky GP Bullhound v jejich vytváření schopnější, než se možná mnozí domnívají.

Ukazuje to také bankou nedávno zveřejněný report, který odhalil, že Evropa dala od ledna 2000 do dubna 2014 vzniknout 30 firmám s hodnotou vyšší než 1 mld. USD. To je zhruba srovnatelný počet, jaký v letech 2003 až 2013 "vyprodukovaly" Spojené státy. Přesto zde existuje významný rozdíl. A tím je celková průměrná hodnota evropských a amerických společností. Zatímco ty evropské v průměru dosahují valuace 3 mld. USD, střední hodnota amerických kolegyň dosahuje zhruba 39 mld. USD.

Otázka pak intuitivně zní - proč se evropské firmy nemohou posunout od valuace okolo 1 mld. USD na desetimiliardové úrovně toliko běžné v USA?

Má to hodně, co dělat s dostupností financování. „Máme vyvinutou síť obchodních andělů, přesto není tak velká a sofistikovaná jako ta americká. Navíc je velmi těžké získat kapitál z banky. Financování expanze v Británii je tak ve výsledku docela komplikované, přesto se to snažíme překonat,“ řekl Cable.

„Tento problém, ale není jen britský, je celoevropský,“ uvádí Pawel Chudzinski, spoluzakladatel Point Nice Capital, což je berlínská venture firma. „Evropa je zkrátka podfinancovaná v oblasti technologií. Na každé úrovni prostě není dostatek peněz,“ dodal.

Evropskému financování technologií hodně uškodila dot-com bublina a s ní spojený propad. Evropští investoři tak na technologický sektor pořád hledí s velkým despektem. Evropské start-upy jsou podle šéfa Google start-up hubu v Londýně pět až desetkrát méně kapitálově vybavené, než ty americké.

Financování v první fázi start-upu není takový problém. Problém je spíše v období mezi prvotním financováním „rodiny, přátel a hlupáků“ a pozdějšími investicemi. Výsledkem toho je, že si britské nadějné společnosti musí chodit pro další kapitál na západní pobřeží USA. Například YPlan získal investice 12 mil. USD od venture společnosti Catalyst Partners. Ale časy se mění, a i britští investoři jsou připraveni investovat do evropských firem ve více kolech jejich rozvoje. Dosud se řada firem stávala obětí fúzí nebo akvizic ze stran větších firem, přičemž významnější přínos pro ekonomiku by měl postupný rozvoj a růst firmy.

Další problém je spíše kulturního rázu. V evropské DNA nekoluje silná tradice sebeprezentace. Britská nesmělost je to, co může dělit řadu firem od miliard britských liber.

Časy se naštěstí mění. Velká různorodost start-upů je fantastická a mnoho lidí, kteří imigrovali do Evropy, začalo svoje vlastní podnikání. Podle pozorovatelů  tak zůstává pouze otázkou času, kdy a kde se zrodí evropský Google.

Zdroj: CNBC


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data