Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman uklidňuje obavy z předražených trhů

Krugman uklidňuje obavy z předražených trhů

16.07.2014 7:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Keynesiánské vidění monetární politiky je následující: Pokud centrální banka může, měla by nastavit sazby na úroveň, která odpovídá plné zaměstnanosti. Někdy tak učinit nelze, protože i při nulových sazbách může ekonomika zůstávat v útlumu. Proto je třeba fiskální politiky. V běžných časech by se ale Fed se svými protějšky měl zaměřovat na sazby odpovídající plné zaměstnanosti. Wickselliánská analýza má delší tradici. Tvrdí, že v každém okamžiku existuje „přirozená“ sazba a udržování skutečných sazeb pod její úrovní vede k inflaci. Jsou-li naopak sazby drženy nad ní, vznikají deflační tlaky. Oba pohledy jsem vždy považoval v podstatě za totožné. Nyní se o nich diskutuje v souvislosti s novou analýzou od Banky pro mezinárodní vypořádání BIS.

BIS tvrdí, že centrální banky udržují sazby soustavně příliš nízko. Nejde ale o perspektivu založenou na wickselliánské přirozené sazbě. Inflace je totiž dnes nižší než před 20 lety. BIS přesto tvrdí, že existuje nějaká správná sazba. Ta je podle ní dost vysoká na to, aby bránila vzniku bublin a centrální banky by se na ni měly zaměřovat i přesto, že leží nad sazbou „přirozenou“. Jinak řečeno, ekonomika by měla být v permanentním útlumu proto, abychom zabránili iracionálnímu optimismu investorů. Je pravda, že BIS to takto neprezentuje. Pravděpodobně proto, že taková formulace by budila protesty. Skutečně ale platí, že naše neschopnost efektivní regulace nás nutí k tomu, abychom se smířili s permanentním útlumem? Protože o tom je tu řeč.

Je pravda, že ceny v podstatě všech investičních aktiv leží dnes z pohledu standardu minulosti velmi vysoko. Hodně lidí na Wall Street i zmíněná BIS se domnívají, že jde o něco hrozného. Hovoří se o tom, že sazby se nacházejí „uměle nízko“, což pokřivuje ceny na trzích. Domnívám se však, že většina lidí moc nepřemýšlí o tom, co ony umělé sazby vlastně znamenají. Jak bylo uvedeno, inflace se nezvyšuje. Z hlediska minulosti sazby nízké jsou, ale také došlo k řadě změn v ekonomice. Ty jdou od oddlužení po demografický vývoj, takže porovnávání s minulostí není příliš přesvědčivé.

Za hlavní ale považuji ony ceny aktiv, které jsou podle zastánců monetárního utahování příliš vysoko. Ale pokud jste si nevšimli, jde o kruhovou referenci. Jestliže souhlasíme s tím, že se sazby nacházejí na správné úrovni a odpovídají jejich „přirozené“ míře, automaticky to znamená, že ani ceny aktiv nejsou mimořádně vysoko. A pokud věříme, že ceny aktiv nejsou přehnaně vysoko, okamžitě ztratíme hlavní důkaz toho, že sazby leží příliš nízko. Hlavní je ale fakt, že z makroekonomického pohledu prostě důkaz pro to, že sazby leží příliš nízko, nenajdeme. Tedy ani pro to, že ceny aktiv jsou obecně příliš vysoko.

Nevěřím však ani tomu, že nás zachrání pouze monetární politika. Neomonetaristé současnosti uznávají, že existuje nedostatečná agregátní poptávka a na tento nedostatek je třeba reagovat. Stále ale odmítají roli vlády a fiskální politiky. Podle nich všechno zastane Fed. To by centrální banky na sebe musely vzít hodně rizika, což by se efektivně změnilo ve fiskální politiku. Nebo by banka musela změnit inflační očekávání, a to je příliš vzdálené konvenční monetární politice.

Neomonetaristé se ale hlavně mylně domnívají, že pro ně existuje prostor v současném konzervativním hnutí. Když Fed začal s částečným posunem k politice, kterou prosazují, všichni republikáni začali vinit Bernankeho z toho, že ničí měnu. A určitě si nikdo nemyslí, že neexistující inflační tlaky někoho donutily ke změně názoru. Intelektuálním vůdcem republikánů je v podstatě Paul Ryan a ten čerpá své názory na monetární politiku z románů Ayn Randové.

Kaleckiho tvrzení o tom, proč korporace odmítají aktivní fiskální politiku, jsou navíc relevantní i pro politiku monetární. „Kapitáni průmyslu“ chtějí, aby se politici domnívali, že prosperita závisí na jejich důvěře. Pak totiž každá kritika korporací vede k depresi ekonomiky. Tito kapitáni budou ze stejného důvodu nenávidět i monetarismus, protože i ten tvrdí, že plná zaměstnanost závisí na ekonomické politice a ne na jejich zraněných citech. Milton Friedman by byl mezi dnešními konzervativci vyvrhelem a jeho následovníci tu domov nenajdou.

Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana


Čtěte více:

Project Syndicate: Falešné přiznání MMF
17.06.2014 8:22
"Musím si před vámi kleknout?" zeptala se výkonná ředitelka Mezinárodn...
Krugman o tom, proč je vlastně Německo exportní velmocí a kdy by měl Fed začít zvyšovat sazby
20.06.2014 17:00
Patřím mezi ty, kteří se domnívají, že Fed by měl začít utahovat až ve...
Krugman o škodlivém bohatství dynastií a „inflační hysterii“ na Wall Street
02.07.2014 6:30
Greg Mankiw ve svém článku pro NYTimes obhajuje bohatství, které je zí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.10.2022
6:23Změna postoje k elektromobilitě a jak dobíjet ve městech
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m