Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Nabídkové a libertariánské fantazie

Krugman: Nabídkové a libertariánské fantazie

15.08.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejvíce deprimujících věcí týkajících se Velké recese a jejích důsledků jsou pokračující tvrzení některých ekonomů ohledně příčin této recese. Tito lidé se domnívají, že hlavní problém tkví někde na straně nabídky, možná ve spojení s ďábelskou Obamacare, či něčím podobným. Zdá se, že vítr vane od lidí, kteří vidí stagflaci 70. let jako jev, který navždy ukázal všem keynesiánům, že se mýlí. Podle mého názoru je tak dobré neustále opakovat, že poslední recese vykazuje všechny známky poptávkového šoku. Zejména jde o rostoucí nezaměstnanost spojenou s klesající inflací, což je vývoj, který je v přímém protikladu k stagflaci.

Pro další důkaz se podívejme na mezinárodní porovnání změny v nezaměstnanosti mezi lety 2007–2013 a změny inflace ve stejném období.

r1

Pokud body proložíme lineární funkci, implikovaná Phillipsova křivka má sklon -0,16. To číslo je stejné jako výsledné číslo ve studii zaměřující se na metropolitní oblasti v USA. Pravděpodobně jde jen o náhodu, ale čekal jsem, že mezinárodní pohled bude ukazovat slabší vztah, píše na svém blogu Paul Krugman. A v dalším přípěvku se věnuje „libertariánským fantaziím“:

Robert Draper píše o možnosti „libertariánského hnutí“, nezávislé průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že mladí lidé nyní podporují vládu mnohem více než jejich rodiče. Je tu ovšem jeden větší problém. Pokud se totiž bavíme o podstatě věci, libertariáni žijí ve světě fantazií. Mike Konczal přichází s dobrým příkladem: Jedna z populárních myšlenek tvrdí, že by se nám vedlo mnohem lépe, kdybychom nahradili stát blahobytu garantovaným základním příjmem. Podobné uvažování pramení z názoru, že stát blahobytu je šíleně komplikovaný systém složený z málo efektivních programů. Jeho zjednodušení by tak mělo ušetřit peníze, a ty by financovaly zmíněný garantovaný příjem, který by nezávisel na konkrétních podmínkách, ve kterých lidé žijí.

Realita je ale jiná. Většina výdajů států blahobytu se provádí v rámci několika málo základních programů, které jsou dost efektivní a nepojí se s nimi vysoké administrativní náklady. Náklady byrokracie se mimochodem obecně značně přeceňují. Odměny zaměstnanců v oblastech mimo obranu tvoří asi 6 % jejich výdajů a jen malou část těchto lidí lze považovat za skutečné byrokraty.

Libertariánství je křížovou výpravou proti problémům, které nemáme, nebo které nás nepálí ani zdaleka tolik, jak libertariáni tvrdí. Nikde to není vidět jasněji než v oblasti monetární politiky. Mnozí libertariáni chtějí, aby Fed skončil nezodpovědné tištění peněz. To ale není něco, co by Fed dělal. A pokud bychom nakonec přece jen nějak skončili s libertariánskou vládou, rychle by se ukázalo, že není schopna dostát svým slibům.

Krugman se také věnuje finančním reformám. Z této oblasti podle něho přicházejí dobré zprávy: Finanční reforma je stále napadána pravicí jako něco, co je namířeno proti korporátnímu sektoru. Levice ji zase kritizuje jako příliš slabou. Většina běžných lidí přitom nemá dostatečně přehledné informace k posouzení toho, co se vlastně děje. Tady je mé vysvětlení.

Jestliže se znovu podíváme na vývoj v roce 2008, nalezneme několik finančních institucí na pokraji kolapsu, který by možná položil celou globální ekonomiku. Tyto instituce tedy byly zachráněny, řada lidí si ale stěžovala, že byly vlastně odměněny za své špatné chování. Několik lidí včetně mě tvrdilo, že by měly být vzaty do nucené správy tak, aby z poskytnuté pomoci netěžili akcionáři těchto bank. Vláda ale říkala, že na to není právní nárok. Nyní řešíme to, zda banky, které jsou příliš velké na to, aby padly, nemají na trhu výhodu. Implicitní garance toho, že jim v případě problémů bude poskytnuta pomoc, totiž mohou snižovat jejich náklad financování. K tomu se přidává možnost, že poskytnutá pomoc vlastně podporuje nezodpovědné chování.

Potřebná finanční reforma čelila tvrdé kritice republikánů. Objevují se však důkazy, že Dodd-Frankův zákon funguje. Finanční trhy se tak nyní chovají podle předpokladu, že pokud v budoucnu bude opět poskytnuta pomoc nějaké bance, už to nebude za tak výhodných podmínek jako v minulosti. Nějakou dobu po krizi měly velké banky skutečně výhodu při financování, ta však nyní zmizela, či se výrazně zmenšila. Samozřejmě, že Dodd-Frankův zákon měl být tvrdší. Jestliže ale dnes někdo tvrdí, že nadělá více škody než užitku, nemá pravdu. A to není překvapivé.

Zdroj: Blog Paula Krugmana


Čtěte více:

Krugman uklidňuje obavy z předražených trhů
16.07.2014 7:10
Keynesiánské vidění monetární politiky je následující: Pokud centráln...
Krugman o dluhové apokalypse v USA
25.07.2014 18:00
Během uplynulých pěti let se zdálo, že největší problém USA představuj...

Váš názor
  • 2008
    16.08.2014 18:57

    V roce 2008 bylo několik velkých institucí (zejména Freddie Mac a Fannie Mae) na pokraji kolapsu. Řekni, Krugmane, proč. jen tak dokážeš, že jsi vědec a nikoli populistický poradce, který kvůli honoráři od veřejného sektoru ohne cokoli.
Aktuální komentáře
14.05.2025
17:25Preview ČEZ: Pokles tržeb i zisku a nárůst provozních nákladů. Pozitivní příspěvek by měla přinést akvizice GasNet  
17:20Chaos začíná už na úrovni amerických cílů, ne až u kroků pro jejich dosažení
16:30Americké akcie vykazují neutrální obchodní den  
16:13Czechoslovak Group připravuje dluhopisy až za deset miliard Kč
15:42Kraft Heinz chystá v USA největší investici za deset let do modernizace továren
15:38Drahá Evropa má pro další rally malý prostor, myslí Goldman Sachs
15:38CATL jde na hongkongskou burzu. Američtí investoři si ale na akcie nesáhnou
13:56WSJ: Čínská firma Baidu se v Evropě chystá poprvé otestovat taxi bez řidiče
13:39Rogoff: Pokud nepřijde exit z chaosu, pravděpodobně nastane recese
11:26Prodej elektromobilů ve světě letos přesáhne 20 milionů, očekává organizace
11:18Průzkum: Třetina firem v ČR je ohledně vývoje v první polovině roku optimistická
10:42Evropská komise pochybila, když nezveřejnila zprávy v aféře Pfizergate  
10:39Zatímco akcie si vybírají oddechový čas, euro pokračuje v posilování  
9:56Trigema Real Estate Finance a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
9:04Rozbřesk: Vyšší cla v americké inflaci zatím těžko pohledat
8:50Evropa zahájí smíšeně, výsledky ohlásila Sony  
6:13Proč se vyplatí investovat v Japonsku a co si na něm oblíbil Warren Buffett
13.05.2025
22:00Wall Street pokračovala v rally; inflace na tříletých minimech  
18:19Traders Talk: ČEZ doručí slabší zisky, Wall Street nabírá dech a kde hledat příležitosti
17:34Kam došla rotace a „úpadek“ americké výjimečnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data