Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Nabídkové a libertariánské fantazie

Krugman: Nabídkové a libertariánské fantazie

15.08.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejvíce deprimujících věcí týkajících se Velké recese a jejích důsledků jsou pokračující tvrzení některých ekonomů ohledně příčin této recese. Tito lidé se domnívají, že hlavní problém tkví někde na straně nabídky, možná ve spojení s ďábelskou Obamacare, či něčím podobným. Zdá se, že vítr vane od lidí, kteří vidí stagflaci 70. let jako jev, který navždy ukázal všem keynesiánům, že se mýlí. Podle mého názoru je tak dobré neustále opakovat, že poslední recese vykazuje všechny známky poptávkového šoku. Zejména jde o rostoucí nezaměstnanost spojenou s klesající inflací, což je vývoj, který je v přímém protikladu k stagflaci.

Pro další důkaz se podívejme na mezinárodní porovnání změny v nezaměstnanosti mezi lety 2007–2013 a změny inflace ve stejném období.

r1

Pokud body proložíme lineární funkci, implikovaná Phillipsova křivka má sklon -0,16. To číslo je stejné jako výsledné číslo ve studii zaměřující se na metropolitní oblasti v USA. Pravděpodobně jde jen o náhodu, ale čekal jsem, že mezinárodní pohled bude ukazovat slabší vztah, píše na svém blogu Paul Krugman. A v dalším přípěvku se věnuje „libertariánským fantaziím“:

Robert Draper píše o možnosti „libertariánského hnutí“, nezávislé průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že mladí lidé nyní podporují vládu mnohem více než jejich rodiče. Je tu ovšem jeden větší problém. Pokud se totiž bavíme o podstatě věci, libertariáni žijí ve světě fantazií. Mike Konczal přichází s dobrým příkladem: Jedna z populárních myšlenek tvrdí, že by se nám vedlo mnohem lépe, kdybychom nahradili stát blahobytu garantovaným základním příjmem. Podobné uvažování pramení z názoru, že stát blahobytu je šíleně komplikovaný systém složený z málo efektivních programů. Jeho zjednodušení by tak mělo ušetřit peníze, a ty by financovaly zmíněný garantovaný příjem, který by nezávisel na konkrétních podmínkách, ve kterých lidé žijí.

Realita je ale jiná. Většina výdajů států blahobytu se provádí v rámci několika málo základních programů, které jsou dost efektivní a nepojí se s nimi vysoké administrativní náklady. Náklady byrokracie se mimochodem obecně značně přeceňují. Odměny zaměstnanců v oblastech mimo obranu tvoří asi 6 % jejich výdajů a jen malou část těchto lidí lze považovat za skutečné byrokraty.

Libertariánství je křížovou výpravou proti problémům, které nemáme, nebo které nás nepálí ani zdaleka tolik, jak libertariáni tvrdí. Nikde to není vidět jasněji než v oblasti monetární politiky. Mnozí libertariáni chtějí, aby Fed skončil nezodpovědné tištění peněz. To ale není něco, co by Fed dělal. A pokud bychom nakonec přece jen nějak skončili s libertariánskou vládou, rychle by se ukázalo, že není schopna dostát svým slibům.

Krugman se také věnuje finančním reformám. Z této oblasti podle něho přicházejí dobré zprávy: Finanční reforma je stále napadána pravicí jako něco, co je namířeno proti korporátnímu sektoru. Levice ji zase kritizuje jako příliš slabou. Většina běžných lidí přitom nemá dostatečně přehledné informace k posouzení toho, co se vlastně děje. Tady je mé vysvětlení.

Jestliže se znovu podíváme na vývoj v roce 2008, nalezneme několik finančních institucí na pokraji kolapsu, který by možná položil celou globální ekonomiku. Tyto instituce tedy byly zachráněny, řada lidí si ale stěžovala, že byly vlastně odměněny za své špatné chování. Několik lidí včetně mě tvrdilo, že by měly být vzaty do nucené správy tak, aby z poskytnuté pomoci netěžili akcionáři těchto bank. Vláda ale říkala, že na to není právní nárok. Nyní řešíme to, zda banky, které jsou příliš velké na to, aby padly, nemají na trhu výhodu. Implicitní garance toho, že jim v případě problémů bude poskytnuta pomoc, totiž mohou snižovat jejich náklad financování. K tomu se přidává možnost, že poskytnutá pomoc vlastně podporuje nezodpovědné chování.

Potřebná finanční reforma čelila tvrdé kritice republikánů. Objevují se však důkazy, že Dodd-Frankův zákon funguje. Finanční trhy se tak nyní chovají podle předpokladu, že pokud v budoucnu bude opět poskytnuta pomoc nějaké bance, už to nebude za tak výhodných podmínek jako v minulosti. Nějakou dobu po krizi měly velké banky skutečně výhodu při financování, ta však nyní zmizela, či se výrazně zmenšila. Samozřejmě, že Dodd-Frankův zákon měl být tvrdší. Jestliže ale dnes někdo tvrdí, že nadělá více škody než užitku, nemá pravdu. A to není překvapivé.

Zdroj: Blog Paula Krugmana


Čtěte více:

Krugman uklidňuje obavy z předražených trhů
16.07.2014 7:10
Keynesiánské vidění monetární politiky je následující: Pokud centráln...
Krugman o dluhové apokalypse v USA
25.07.2014 18:00
Během uplynulých pěti let se zdálo, že největší problém USA představuj...

Váš názor
  • 2008
    16.08.2014 18:57

    V roce 2008 bylo několik velkých institucí (zejména Freddie Mac a Fannie Mae) na pokraji kolapsu. Řekni, Krugmane, proč. jen tak dokážeš, že jsi vědec a nikoli populistický poradce, který kvůli honoráři od veřejného sektoru ohne cokoli.
Aktuální komentáře
14.04.2021
16:30Kritik dohody s PPF Petrus Advisers navrhne do dozorčí rady Monety vlastního člena
16:05Chavez: Digitální dolar
14:49Ekonomika letos stoupne o 3,1 procenta. Deficit se prohloubí a veřejný dluh poroste, odhaduje ministerstvo
14:10Investiční bankovnictví (a boom SPAC) pomohlo Goldman Sachs k rekordním výsledkům
13:18JPMorgan skončila kvartál s rekordním ziskem. Vyhlídky úvěrování ale trhy netěší
12:49Peníze na fond obnovy: Evropská komise si od června chce půjčovat 150 miliard eur ročně
11:47Mezinárodní agentura pro energii díky očkování zlepšila výhled poptávky po ropě
11:47Rozjíždí se výsledková sezóna, akcie lehce v plusu  
11:36Průmyslová výroba v EU i v eurozóně v únoru opět klesla
10:52ČNB začne řešit, jak dlouho bude ekonomika potřebovat její podporu, říká Rusnok
9:15Rozbřesk: Odchylka inflace od prognózy ČNB klesá
8:46Evropské burzy mají po zelené Wall Street namířeno do plusu. Více než inflace zajímají výsledky  
8:46Studie Roland Berger: Problémy s nedostatkem čipů neskončí. Poptávku zvýší elektroauta i automatizace řízení
5:58Řešení dluhů, o kterém se moc nehovoří
13.04.2021
22:02S&P 500 je na dalším maximu  
17:38Další fáze cyklu?
17:21Výnosy po inflaci klesly, zprávy o vakcíně nevadí, Nasdaq v čele růstu  
15:23Coinbase IPO: Kryptoměny vstupují na burzu  
15:09Inflace v USA roste, ale obavy nezvedá  
13:58Stratég JPMorgan: Trh obrací. Hodnotové akcie budou vítězit nad růstovými  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)