Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nesnesitelná lehkost konzumu

Nesnesitelná lehkost konzumu

8.9.2014 16:45

Oddejme se na chvíli snění: Jak by se změnila vaše spotřeba, kdyby se vaše příjmy zdvojnásobily? Nemám na mysli jednorázovou oslavu někde v Karibiku, ale systematickou změnu nákupů a spotřeby – čeho by jste kupovali více, čeho méně, co kvalitnějšího? Kolegové z Goldman Sachs si už před nějakým časem udělali tu práci a vytvořili jakousi spotřebitelskou křivku současnosti a budoucnosti. Ta ukazuje, jak se s rostoucími příjmy mění centrum naší spotřeby.

Situace byla podle GS v roce 2012 taková, že země s příjmy na hlavu pod 10 000 dolary s ve změně spotřeby zaměřovaly zejména na zlepšení stravování (např. přesun k masu) a lepší „energetický“ životní standard. Nad touto hranicí už se pozornost spotřebitele přesouvá k vybavení domácnosti a automobilům (Rusko, Turecko, Chile, apod.). Nad 20 000, či 25 000 dolary příjmů už nás zajímají méně zbytné spotřebiče (pračky máme, potřebujeme myčky) a luxusnější auta (v této fázi bychom měli být například my, či Portugalsko). S dalším růstem příjmů už se přesouváme spíše ke službám, příkladem jsou různé produkty pojišťoven, či cestování – u těch nejbohatších zejména to v zahraniční.

js

V druhém obrázku je projekce pro rok 2030. Podle ní si tou dobou budeme my v ČR spolu s Korejci, Rusy, či třeba Portugalci užívat nejvyšších vrcholů tohoto spotřebitelského žebříčku. Čína a Brazílie na tom budou v roce 2030 podobně jako nyní my. Země jako Kongo si podle GS spotřebitelsky moc nepomohou.

Úvaha i obrázky jsou hezké, ale mají jednu velkou vadu, či přesněji řečeno nedodělanost. EU a USA dnes generují téměř 40 % světového produktu. Podíl všech vyspělých ekonomik bude pravděpodobně viditelně klesat, ale v roce 2030 bude ve světové ekonomice stále rozhodující silou. A tato síla bude muset spotřebitelsky řádit na něčem, co se nám do grafu 2030 končícím 50 000 dolary příjmů nevešlo. Ono není divu – přijít na to, jak bychom mohli svou spotřebu ještě nakopnout, není tak jednoduché – snažil jsem se to nepřímo dokumentovat v úvodu položenou otázkou.

Můj odhad je takový, že bude dál pokračovat klíčový trend, který je patrný z obrázků. Tedy trend směrem od tvrdého (železo, potraviny, auta) směrem k měkkému (služby, cestování). Demografický vývoj implikuje, že tu bude mnohem více zdravotní péče v širokém slova smyslu. Nedivil bych se, kdyby se výrazně zvedl podíl toho, čemu se dnes trochu paradoxně (z hlediska historie) říkáme alternativní medicína – typickým příkladem je akupunktura, či byliny. Poroste také cena volného času a bude se stále více smazávat hranice mezi našimi aktivitami, které vstupují do „produktu“ a které tam nevstupují. Tématickým příkladem jsou ekonomické blogy, poskytování informací a rad zadarmo, apod. Jde o takovou stínovou ekonomiku 2.0.

Měknout bude i doposud tvrdé. Současným příkladem jsou produkty firem jako Apple, či Under Armour. Stále větší část jejich přidané hodnoty tvoří výjimečnost, či zdání výjimečnosti. V podstatě ten samý argument říká, že stále větší váhu bude mít v našem spotřebním koši luxus. Ale zde narážíme na citlivou marketingovou otázku – luxus pro masy je protimluvem. Dokonalý metrospotřebitel budoucnosti pak bude jistě muset mít svého osobního stylistu, protože jakákoliv chyba na straně jeho, či její imidž bude trestána opovržením. A o to se bude hrát stále více – kdo si správně nastaveným a vystaveným konzumem vydobude uznání a kdo ne. Tuto hru pak lze skutečně hrát do nekonečna a takto pojaté „potřeby“ jsou skutečně neomezené. Ekonomika a neustálý růst jsou zachráněny.

Pokud vám naznačený scénář připadá absurdní, pak vězte, že křivku v grafech půjde směrem na severovýchod natahovat skutečně jen vymýšlením dalších a dalších pseudopotřeb. Je absurdní z toho vinit kapitalismus, či dokonce demokracii. Ty jsou jen vozítkem, které nás (na rozdíl od jiných systémů poměrně efektivně) doveze tam, kam ho nasměrujeme. To řidič se musí vypořádat s nesnesitelnou lehkostí konzumu. Co se stane, pokud tak neučiní?

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

Pohádka Tisíce a jedné noci - Alibaba odstartovala útok na pozici největšího IPO historie...
8.9.2014 11:06
Je to tady. Největší a nejočekávanější IPO letošního roku klepe na dve...
Libře by nepomohl ani William Wallace
8.9.2014 11:33
Boj o nezávislost Skotska, který již v 13. století odstartoval slavný ...
15 výroků „věštce z Omahy“ o investování
8.9.2014 14:45
Warrenu Buffettovi bylo v sobotu 84 let. A i v tomto věku se miliardář...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data