Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Periody nízké volatility a (i)racionální chování investorů…

Periody nízké volatility a (i)racionální chování investorů…

07.10.2014 11:42
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Volatilita představuje indikátor nástroj k měření fluktuací finančního trhu. V současné chvíli se volatilita u většiny tříd aktiv pohybuje blízko svých historických minim. Za poslední dvě dekády se pouze dvakrát objevila perioda, ve které by kolísání trhů bylo na obdobně nízké úrovni, jaké dosahuje nyní. A to v květnu let 2013 a 2007, který předcházel nejhorší krizi od Velké hospodářské deprese třicátých let minulého století. Otázka zní – co jsme se z těchto dvou období naučili?

Právě na to se pokusila odpovědět trojice Fernando Duarte (ekonom Federal Reserve Bank of New York), Juan Navarro-Staicos (analytik trhů v Bank’s Markets Group) a Carlo Rosa (ekonom Bank’s Markets Group). Ti se prvně zaměřili na stávající a dvě zmiňovaná období extrémně nízké volatility v jednotlivých třídách aktiv. Do seznamu zařadili dvouleté a desetileté americké státní dluhopisy společně s širším indexem S&P 500, které zkoumali na měsíční bázi. Jednotlivá aktiva následně graficky roztřídili podle percentilu, který vyjadřoval, v kolika procentech případů měla uvedené aktivum nižší míru volatility. Tak například červencová míra volatility indexu S&P 500 dosáhla percentilu sedm, což znamená, že pouze v sedmi procentech případů od roku 1994, byla měsíční míra volatility nižší, než právě v letošním červenci. Z dat je patrné, že volatilita je ve srovnání s dalšími dvěma obdobími v součastnosti nižší u akciového indexu, naopak překonává a nachází se uprostřed obou zbylých period v případě dluhopisů. Vyplatí se proto podívat na příčiny, které za výsledným rozdělením stojí.

1

Volatilitu ovlivňuje hned několik faktorů. Patří mezi ně ekonomický růst, míra inflace, odchylky odhadů finančních ukazatelů na trzích či očekávané nastavení měnové politiky. Všechny tyto faktory (a dozajista mnohé další) formují nákupní a prodejní strategie investorů. Jenže jak velký je skutečně jejich vliv?

Výzkumná trojice pomocí regresní analýzy postupným vyřazováním vydefinovala pětici těch vůbec nejdůležitějších proměnných, které mají na fluktuaci finančních trhů největší vliv (viz graf níže).

Výsledky pak podle autorů studie pouze potvrzují všeobecná tvrzení. Nižší úrovně volatility v přímé úměře odráží menší míru nejistoty spojenou s politickým výhledem reprezentovaným odchylkou odhadu ve vývoji krátkodobých (tříměsíčních) státních dluhopisů, či mírnější obavy z finančních rizik. Přispívá také nižší míra inflace, která se odráží v nižších výnosech dlouhodobých dluhopisů. Zajímavostí je tak spíše samotné srovnání všech tří period.

Z grafu, který měří odchylku daného ukazatele vůči historickému průměru, je totiž patrná podobnost uvedených tří proměnných z července letošního roku a května roku loňského. Naopak zcela opačný trend hlásilo hospodářství v květnu 2007. Tehdy na trzích panovala výrazně vyšší nejistota z krátkodobého vývoje (tříměsíční státní dluhopis nad úrovní dlouhodobého průměru), finanční napětí (měřené spreadem mezi úrokovou sazbou na mezibankovním trhu a státním dluhopisem) se stupňovalo a také výnos na desetiletém státním šplhal nad svůj dlouhodobý průměr. To vše mohlo značit, že navzdory nízké volatilitě na trzích začíná panovat silná obava, kterou lze vnímat jako signál blížících se problémů. Finanční trhy tak začaly (jak se později ukázalo úspěšně) předvídat blížící se problémy…

2

Jenže zcela opačný náhled na tehdejší předkrizovou situaci hlásil další z pětice ukazatelů. Tím je dle autorů odchylka v odhadech domácností ohledně budoucího vývoje. Ta se v roce 2007 dostala výrazně pod hranici dlouhodobého průměru, což v podstatě znamená, že si domácnosti byli budoucností daleko jistější, než je standardem. S ohledem na šok, který finanční krize způsobila, pak není pochyb, že mylně věřili v přívětivé období.

Samozřejmě platí staré dobré, že po bitvě je každý generál. I proto nelze z údajů studie vyvozovat dalekosáhlé závěry. Minimálně však srovnání tří period (právě s ohledem na následky, kterým předcházelo období nízké volatility) může být ukázkou, že finanční trhy mohou ve výhledu ekonomické budoucnosti sehrát lepší roli, než samotná nálada mezi drobnějšími investory. Ti totiž nemusejí disponovat dostatečnými informacemi (v souladu s teorií racionální ignorance), nebo se dokonce chovají iracionálně. Ve výsledku pak období nízké volatility může být namísto oázy klidu předzvěstí hlubokých problémů.

Zdroj: Liberty Street Economics

 


Čtěte více:

FED tapering: způsobuje ukončování QE volatilitu?
18.07.2014 13:37
Diskuze posledních měsíců ohledně definitivního ukončení programu kvan...
Výnosnost a volatilita - trhy geopolitické potíže letošního roku zvládají s grácií
21.07.2014 11:10
Letošek je přehlídkou geopolitických problémů. Separatistické tlaky na...
3D tiskárny jsou žhavé zboží plné volatility, jak jí zkrotit?
01.10.2014 12:45
3D tiskárny jsou v poslední době docela žhavé zboží, ale je plné volat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.08.2022
22:06Nasdaq Composite podruhé v týdnu oslabuje, NVDA -3,97 %  
18:06Jan Cepák: Výhled ČEZ investory potěšil. Otázkou zůstává dividenda
16:54Continental byl ve čtvrtletí ztrátový, je ale optimistický ohledně zbytku roku
16:52K obavám z recese se přidává špatný výhled čipaře Micron Technology. Trhy vyčkávají na zítřejší data o inflaci  
16:46Trhy vyčkávají na zítřejší data o inflaci v USA, Continental posouvá DAX do záporu  
16:01Prudce rostoucí ziskovost energetice podle trhů na dlouhodobé kráse nepřidává
14:14Výše cílových sazeb se může zvednout, trh práce na recesi neukazuje, domnívá se ekonomka Pimco
14:06Ukrajina zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba
13:22Slévárny pro výrobce aut v Evropě kvůli drahému plynu bojují o přežití
12:43Neradostné, ale nutné. Ke zkrocení inflace podle Citi není jiné cesty, než sražení poptávky
12:42IAB: Německo kvůli válce na Ukrajině přijde o 260 miliard eur z přidané hodnoty
11:40Kpler: Moskva je ve vývozu ropy čím dál více závislá na Indii a Číně
11:39Trhy ve vyčkávacím módu, ČEZ táhne pražskou burzu nahoru  
10:10Tržby ve službách rostou páté čtvrtletí v řadě, stouply meziročně o 12,1 procent
9:02Rozbřesk: Evropa soutěží s Asií o americký plyn (a zatím vyhrává), cena elektřiny láme nové rekordy
8:45Zisk Avastu meziročně klesl, tržby kosmeticky vyšší než loni. Podmíněná dividenda ve výši 4,8 centů by mohla být vyplacena během srpna
8:38Trhy v Evropě zahájí poklesem. ČEZ zlepšil celoroční výhled a naznačuje rekordní dividendu. Výsledky představil také Avast  
7:51Růst cen komodit na trzích i zisk z tradingu. Zásadně zlepšený celoroční výhled ČEZ slibuje rekordní dividendu
7:34ČEZ, a.s.: Výsledky hospodaření za I. pololetí 2022
08.08.2022
22:01Wall Street zahajuje týden opatrně. Nvidia -6,3 %  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
E.ON SE (06/22 Q2, Bef-mkt)
Koninklijke Ahold Delhaize NV (06/22 Q2, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/22 Q2, Bef-mkt)
Walt Disney Co/The (06/22 Q3, Aft-mkt)
3:30Čína - CPI, y/y
8:00Deliveroo PLC (06/22 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y