Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Periody nízké volatility a (i)racionální chování investorů…

Periody nízké volatility a (i)racionální chování investorů…

07.10.2014 11:42
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Volatilita představuje indikátor nástroj k měření fluktuací finančního trhu. V současné chvíli se volatilita u většiny tříd aktiv pohybuje blízko svých historických minim. Za poslední dvě dekády se pouze dvakrát objevila perioda, ve které by kolísání trhů bylo na obdobně nízké úrovni, jaké dosahuje nyní. A to v květnu let 2013 a 2007, který předcházel nejhorší krizi od Velké hospodářské deprese třicátých let minulého století. Otázka zní – co jsme se z těchto dvou období naučili?

Právě na to se pokusila odpovědět trojice Fernando Duarte (ekonom Federal Reserve Bank of New York), Juan Navarro-Staicos (analytik trhů v Bank’s Markets Group) a Carlo Rosa (ekonom Bank’s Markets Group). Ti se prvně zaměřili na stávající a dvě zmiňovaná období extrémně nízké volatility v jednotlivých třídách aktiv. Do seznamu zařadili dvouleté a desetileté americké státní dluhopisy společně s širším indexem S&P 500, které zkoumali na měsíční bázi. Jednotlivá aktiva následně graficky roztřídili podle percentilu, který vyjadřoval, v kolika procentech případů měla uvedené aktivum nižší míru volatility. Tak například červencová míra volatility indexu S&P 500 dosáhla percentilu sedm, což znamená, že pouze v sedmi procentech případů od roku 1994, byla měsíční míra volatility nižší, než právě v letošním červenci. Z dat je patrné, že volatilita je ve srovnání s dalšími dvěma obdobími v součastnosti nižší u akciového indexu, naopak překonává a nachází se uprostřed obou zbylých period v případě dluhopisů. Vyplatí se proto podívat na příčiny, které za výsledným rozdělením stojí.

1

Volatilitu ovlivňuje hned několik faktorů. Patří mezi ně ekonomický růst, míra inflace, odchylky odhadů finančních ukazatelů na trzích či očekávané nastavení měnové politiky. Všechny tyto faktory (a dozajista mnohé další) formují nákupní a prodejní strategie investorů. Jenže jak velký je skutečně jejich vliv?

Výzkumná trojice pomocí regresní analýzy postupným vyřazováním vydefinovala pětici těch vůbec nejdůležitějších proměnných, které mají na fluktuaci finančních trhů největší vliv (viz graf níže).

Výsledky pak podle autorů studie pouze potvrzují všeobecná tvrzení. Nižší úrovně volatility v přímé úměře odráží menší míru nejistoty spojenou s politickým výhledem reprezentovaným odchylkou odhadu ve vývoji krátkodobých (tříměsíčních) státních dluhopisů, či mírnější obavy z finančních rizik. Přispívá také nižší míra inflace, která se odráží v nižších výnosech dlouhodobých dluhopisů. Zajímavostí je tak spíše samotné srovnání všech tří period.

Z grafu, který měří odchylku daného ukazatele vůči historickému průměru, je totiž patrná podobnost uvedených tří proměnných z července letošního roku a května roku loňského. Naopak zcela opačný trend hlásilo hospodářství v květnu 2007. Tehdy na trzích panovala výrazně vyšší nejistota z krátkodobého vývoje (tříměsíční státní dluhopis nad úrovní dlouhodobého průměru), finanční napětí (měřené spreadem mezi úrokovou sazbou na mezibankovním trhu a státním dluhopisem) se stupňovalo a také výnos na desetiletém státním šplhal nad svůj dlouhodobý průměr. To vše mohlo značit, že navzdory nízké volatilitě na trzích začíná panovat silná obava, kterou lze vnímat jako signál blížících se problémů. Finanční trhy tak začaly (jak se později ukázalo úspěšně) předvídat blížící se problémy…

2

Jenže zcela opačný náhled na tehdejší předkrizovou situaci hlásil další z pětice ukazatelů. Tím je dle autorů odchylka v odhadech domácností ohledně budoucího vývoje. Ta se v roce 2007 dostala výrazně pod hranici dlouhodobého průměru, což v podstatě znamená, že si domácnosti byli budoucností daleko jistější, než je standardem. S ohledem na šok, který finanční krize způsobila, pak není pochyb, že mylně věřili v přívětivé období.

Samozřejmě platí staré dobré, že po bitvě je každý generál. I proto nelze z údajů studie vyvozovat dalekosáhlé závěry. Minimálně však srovnání tří period (právě s ohledem na následky, kterým předcházelo období nízké volatility) může být ukázkou, že finanční trhy mohou ve výhledu ekonomické budoucnosti sehrát lepší roli, než samotná nálada mezi drobnějšími investory. Ti totiž nemusejí disponovat dostatečnými informacemi (v souladu s teorií racionální ignorance), nebo se dokonce chovají iracionálně. Ve výsledku pak období nízké volatility může být namísto oázy klidu předzvěstí hlubokých problémů.

Zdroj: Liberty Street Economics

 


Čtěte více:

FED tapering: způsobuje ukončování QE volatilitu?
18.07.2014 13:37
Diskuze posledních měsíců ohledně definitivního ukončení programu kvan...
Výnosnost a volatilita - trhy geopolitické potíže letošního roku zvládají s grácií
21.07.2014 11:10
Letošek je přehlídkou geopolitických problémů. Separatistické tlaky na...
3D tiskárny jsou žhavé zboží plné volatility, jak jí zkrotit?
01.10.2014 12:45
3D tiskárny jsou v poslední době docela žhavé zboží, ale je plné volat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba