Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Napůl těhotná Čína

Napůl těhotná Čína

26.11.2014 17:45

Vše s mírou. Klidně i s Mírou Dušínem, který „ještě nikdy neřekl sprosté slovo“. Ale hlavně s vědomím, že optimální množství, velikost, či intenzita většinou není množstvím, velikostí, či intenzitou maximální. Čínská ekonomika se snaží najít kompromis mezi kapitalismem a komunismem, ale podle mne je to stejné, jako třeba snaha být jen napůl těhotná. Je třeba se rozhodnout pro to, či ono. Ale někdo tento model může považovat za cestu budoucnosti. Jisté je každopádně to, že dosavadní „půltěhotenská“ cesta zemi přivedla do extrému, z kterého se bude jen těžko dostávat ven. Při tom, jak už v podstatě roky řešíme, jestli přijde tvrdé přistání, či ne, je dobré neztratit pojem o jeho extrémnosti.

První graf porovnává podíly investic na HDP ve vybraných světových ekonomikách. Čína by mohla být vzorem pro bývalé komunistické země opájející se vidinou ve stylu „ještě více vyrobené oceli“. Investice mají tu příjemnou vlastnost, že zvyšují současnou poptávku (tedy komoditu v globální ekonomice nejvzácnější), zároveň ale zvyšují produkční potenciál ekonomiky. Přesto, anebo spíše právě proto, si zejména zde musíme dát pozor, abychom nepropadli maximalizačnímu vábení.

Je jasné, že od určité chvíle jsou další a další výrobní (či ubytovací) kapacity nevyužitelné. Hard-core keynesiánci (a já nemám ke Keynesovi nijak záporný postoj, naopak) by mohli připomenout logiku kopání jam a jejich zasypávání: Pokud je ekonomika pod potenciálem, může jí teoreticky rozhýbat i činnost, která sice nemá faktický užitek, ale rozhýbe obrat peněz a poptávku. Podobně užitečně-neužitečné by mohly být i nadměrné investice. Pokud by ovšem nebyly financovány dlužními úpisy. Jejich držitelé totiž tyto úpisy (bez ohledu na to, jak jsou recyklovány finančním systémem) považují za své bohatství. Realizace toho, že jejich hodnota je nulová (nulová je hodnota „podkladových“ výrobních kapacit) nadělá tolik škody, že keynesiánský užitek se bude jen krčit v koutě.

sous1

Zdroj: JPM

Pohled na konkrétní vývoj tedy ukazuje, že už několik let se podíl čínských investic na HDP drží blízko 50 % a známky prudšího poklesu nejeví. Druhým největším investičním přeborníkem je Japonsko, které se ale nalézá cca 13 procentních bodů ze zemí draka. A zbytek pelotonu si vystačí s podílem investic k HDP na úrovni 20 %, či dokonce znatelně pod ní. Takové Německo, které určitě nebudeme pokládat za nesofistikovanou a podinvestovanou ekonomiku, si vystačí se 17 %.

Můžeme samozřejmě tvrdit, že celkový objem reálného kapitálu (strojů, budov…) je v Číně stále hluboko pod standardem vyspělých ekonomik a země tak vysokými investice jen dohání tento standard. Problém je „jen“ v tom, že to se nedá uspěchat. Je například zjevné, že nyní už nemohou jít investice do zmiňované výroby oceli, ale do sofistikovanější produkce. Což ale není tak jednoduché, protože zde je konkurence mnohem intenzivněji a ani zdaleka při ní nejde jen o výši nákladů. Míra je tedy významná i co se týče rychlosti dohánění.

Druhou stranou „investiční“ mince je podíl spotřeby na produktu. Z druhého grafu je patrný nepřekvapivý fakt – zde Čína naopak hluboce zaostává. Můžeme přitom s lehkým srdcem zamítnout teze o konfuciánské moudrosti vedoucí k tomu, že Číňané své příjmy neprošustrují, ale uspoří a investují. I zde totiž platí, že co platí pro domácnosti, neplatí o celé ekonomice. Pokud by to Číňané masově dělali, tak jen proto, aby mohli ještě více spotřebovávat v budoucnu. Jinak skončí a už skutečně končí u investic, které jsou jen oněmi vykopanými a zase zasypanými jámami v zemi (někdy doslova). Jinak řečeno, na to, aby oni spořili, musí někdo jiný více spotřebovávat, či investovat a pak se to hlavně musí otočit.

Na ono „více spotřebovávat v budoucnu“ je dnes už pět minut po dvanácté. Pozitivní je, že z druhého grafu přece jen vidíme určitý obrat a drak se sice pomalu, ale přece jen začíná přibližovat svým spotřebitelským protějškům. Přeborníkem jsou zde Spojené státy a Mexiko s téměř 70 % podílem spotřeby na HDP. To má svá pozitiva i negativa. V kontextu grafu je ale zajímavé zejména to, že vyšší podíl spotřeby v Číně nejde ruku v ruce s poklesem spotřeby v USA. Přitom právě toto je jedním z hlavních prvků zdravého globálního rebalancování. Ale opět všeho s mírou - i těchto dnešních úvah o Číně. Pointa je jednoduchá – u investic žádný velký posun, u spotřeby se něco málo děje, obojí je ale stále extrémní. Velká Čína, velké výzvy. Pokud se tedy někdy radujeme z toho, že její ekonomika roste rychleji než se (prý) čekalo, radujeme se možná i z toho, že se drží pevně toho, čeho se má pustit.


Čtěte více:

Juncker chce nastartovat Evropu za 300 mld. EUR
26.11.2014 10:16
Nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes představí v EP, inve...
Růst trhu tabletů má v roce 2014 propadnout na 7,2 % z 52,5 %
26.11.2014 15:05
Světový trh s tablety by měl silně zpomalit na 7,2 % v tomto roce. O k...
Osobní finance Američanů se vyvíjely hůř, jejich důvěra za listopad revidována dolů
26.11.2014 16:28
Včera zaostal za očekáváními výsledek průzkumu spotřebitelské důvěry C...

Váš názor
 • Čína
  27.11.2014 11:02

  TO : Vlastní práh. Přesně ! To mi mluví z duše. Dnes už na Západě tzv. "TRH" ani neexistuje, je to jenom jakýsi HYBRID trhu totálně zdeformovaný neustálými zásahy vlád a CB. Podívejme se třeba na Abeho v Japonsku, který chce za každou cenu vytvořit inflaci 2 % a umělým zásahem znehodnotil měnu třetí největší ekonomiky světa za 2 roky z 75 na 118 Jenů za Dolar, to je o neuvěřitelných 57 % !!! Je tohle snad tržní vývoj ??? A nebo ona slavná QE-1, QE-2,QE-3 ...atd ??? Skutečný trh už přestal existovat a současný BORDEL jednoho dne rupne a bude to horší jak 1929-33. Dluhy jsou děsivé , USA - 104 % HDP , země OECD v průměru 100 %. Jak to splatit ? Vysokou inflací ? Těžko, blíží se deflace. Myslím si, že kdo ve svém zájmu nakoupí zlato, nemovitosti a pozemky , tak budoucí totální krach zdeformované ekonomiky Západu jakžtakž přežije.
  xiluodu
  • Re: Čína
   27.11.2014 11:45

   Čína přežije vše, jeďte se tam podívat, mají jinou mentalitu a nebrečí o důchodech, ISMY, jsou totální nesmysly, co to byl New Deal?, proč pomohla USA tolik válka, čína je normální obrovský trh, pro mladé se staví města a staří dožijí na vesnici, do Číny se přihrnulo spousta investic, ale i oni jich spoustu zasadili po světě. mají největší armádu a první supersonické zbraně, komunisti, v Číně mají normální spravedlivou společnost dle konfuciánské filozofii, v městech má každý práci, všechny ulice se blízkají, památky jsou jak ze sna, rychlovlaky úplná báseň, to věčné vyprávění jak se Čína položí, je dle rčení přání otcem myšlenky, bez letadlové flotily USA, je svět čínský, ale oni o impérium nemají zájem, to je to další jejich síla, Pohoda jing a jang, západ je proti Číně trapná společnost, jeďte se nato podívat sami
   robelix
 •  
  27.11.2014 10:37

  Článek se mi líbí, jen si myslím, že je v něm drobná chyba. Z 1. grafu plyne, že o 13% v investicích pod Čínou není Japonsko, ale Indie.
  Josef
 • Vlastní práh
  27.11.2014 9:57

  A Západ se snad nesnaží ještě intenzivněji vytvožid hybrid mezi kapitalismem a socialismem? Západní státy přerozdělují polovinu HDP, celá odvětví jsou státní (školství, zdravotnictví, spoření na penzi, sociální pojištění, pošty, dráhy, centrální banky, ale občas i pivovary, benzínové pumpy, atd...) a zbytek "soukromého" sektoru je intenzivně regulován a legislativou je podepřena moc odborů (nevlastníků), takže moc vlastníka nad "soukromou" firmou je z nezanedbatelné části jen formální. Stát ovlivňuje (deformuje) či přímo centrálně plánuje měnovou zásobu, úrokové míry, ceny energií, cenu lidské práce, cenu půdy a další "pro ekonomiku jistě nevýznamné" faktory. Ekonomika se tak nutně nachází v chaosu, protože bez přirozených tržních cen není možná ekonomická kalkulace. Kolik státních zaměstnanců na 1000 obyvatel je v Číně a kolik ve Francii? Kritizovat Čínu je možné za milion věcí, ale netvařme se, že si nepotřebujeme zamést i před vlastním prahem.
  Vlastní práh
 • Čína
  26.11.2014 22:13

  Čína nevyrábí nějak moc oceli na jednoho svého občana, jak se mylně pan Soustružník domnívá. USA roku 1970 vyráběly více, Jižní Korea dnes vyrábí dvojnásobek a také Japonci mají více oceli jak Čína. Čína musí stavět a investovat do infastruktury ještě dlouho. Má 100 000 km železnic, stejně velké USA přes 200 000 Km. Má jen pár desítek velkých letišť, USA stovky a tisíce. Na jednoho svého občana vyrobí Čína stále 3 krát méně elektřiny než USA ,...atd. atd. Prostor pro investice je v Číně stále obrovský = železnice, elektrárny, dálnice, metro, letiště, přístavy, kosmodromy, mosty, ... tam všude je Čína stále silně poddimenzovaná vůči Západu ! Těžko srovnávat objem investic v Německu, tedy v zemi všeobecného přebytku, která už nepotřebuje žádné nové doly, mosty, letiště, dálnice, železnice apod. , ale potřebuje rozvíjet spotřebu s Čínou, kde je nominální HDP na občana stále asi 8 krát menší jak v USA. Chudá země potřebuje investovat, nikoli spotřebovávat jako bohatý Západ - ten už si dost proinvestoval v minulosti.
  xiluodu
Aktuální komentáře
19.10.2021
22:06Pokračující rally na akciových trzích, Alibaba +6,18 %  
18:06Kdo je to pan Trh a může dobrý žokej vyhrát na herce? Pár zlatých rad k "hodnotovému" investování od Warrena Buffeta  
17:05Disney vs Netflix: Který z těchto streamovacích gigantů je podle obchodníků atraktivnější?
16:25Vyšší inflace, pravidlo dvaceti a dvaceti tří
16:05Amerika stoupá, komodity klesají a koruna odevzdala zisky z ČNB  
15:05Maďarská centrální banka zvyšuje základní sazbu na 1,8 procenta, v souladu s odhady
14:41OECD varuje vyspělé země: Připravte se na slabý růst ekonomiky a reformu penzijního systému
14:25Goldmani zvedají odhad ceny plynu. Rusko naznačilo, že bez Nord Stream 2 víc plynu nebude
12:50START Day živě: FIXED.zone spouští úpis akcií. Co nového u stávajících emitentů?
11:25Babiš vyzval Mynáře k rezignaci, je připraven ho odvolat. Role Vondráčka? Užitečný idiot
11:14Nadupaný MacBook Pro se v detailech vrací ke kořenům (komentář analytika)  
10:36Těžké časy pro staré dobré těžaře. Kohouty točí boom v ESG
9:58Pokles výnosů dnes dodává evropským akciím klid, eurodolar stoupá  
9:15Rozbřesk: Výrobní inflace dál sílí a koruně se nedaří těžit z vyšších sazeb
8:50V Evropě se rýsuje mírně pozitivní začátek. FIXED vstupuje na tuzemský trh START  
8:45Volvo Cars startuje na burze 28. října s upisovací cenou 53 až 68 švédských korun
8:26Deset procent nejbohatších Američanů vlastní rekordních 89 procent akcií v USA
5:49Analýza Patrie k FIXED.zone: Řešení pro smartphony kráčí na START  
18.10.2021
22:07Úvod týdne v USA ve znamení technolgií  
18:06Americké akcie si vedou lépe než evropské, koruna dnes pod tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (09/21 Q3, Bef-mkt)
Anthem Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Biogen Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Crown Castle International Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
CSX Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
International Business Machines Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
Kinder Morgan Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/21 Q3, Bef-mkt)
Lam Research Corp (09/21 Q1, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (09/21 Q3, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Tesla Inc (09/21 Q3, Aft-mkt)
7:00Akzo Nobel NV (09/21 Q3)
7:00ASML Holding NV (09/21 Q3)
7:30Husqvarna AB (09/21 Q3)
11:00EMU - CPI, y/y
13:00Baker Hughes Co (09/21 Q3)
13:00Nasdaq Inc (09/21 Q3)
13:30Verizon Communications Inc (09/21 Q3)