Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: SuperMario Evropu nezachrání

Krugman: SuperMario Evropu nezachrání

03.02.2015 17:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Mario Draghi dosáhl se svým kvantitativním uvolňováním politického triumfu. Program je větší a jeho konec je otevřenější, než se čekalo. Cílem bylo nakopnout očekávání, přesvědčit trhy, že došlo k fundamentálnímu posunu směrem k agresivitě. Trhy se podle toho skutečně zachovaly. Jak moc toho bylo dosaženo? Skutečně mě to zajímalo a tak jsem si udělal pár rychlých odhadů. Mimochodem, zdá se, že hodně lidí používá pro podobné účely swapové sazby, které ukazují, jaká bude očekávaná inflace za pět let. Tedy v letech 2020–2025. Proč by to ale mělo být směrodatné? Je mnohem přirozenější používat spready mezi indexovanými a nominálními dluhopisy.

Podíval jsem se tedy na německé dluhopisy, protože ty by měly být v Evropě tím nejbezpečnějším aktivem. Před týdnem dluhopisové trhy ukazovaly, že implikovaná inflace během následujících pěti let bude dosahovat 0,3 %. Nyní to je asi 0,5 %. U pětileté inflace tedy došlo k růstu o 0,2 procentního bodu. Podobný výpočet ukazuje, že desetiletá inflační očekávání se zvedla přibližně o 0,15 procentního bodu.

Efekt změny v monetární politice můžeme odhadnout i na základě vývoje kurzu. K velkému posunu v úrokovém diferenciálu nedošlo, euro oslabilo asi o 2 %. To znamená, že očekávaná inflace v eurozóně v následujících deseti letech se zvedla přibližně o 0,2 procentního bodu. Zdá se tedy, že Draghiho velký krok zvedl inflační očekávání v Evropě asi o pětinu procentního bodu. Za daných okolností je to poměrně dost. Na druhou stranu je to poměrně málo na to, aby to samo o sobě celou situaci změnilo. Takže dobrá práce, ale na záchranu bude potřeba mnohem více.

V čem tkví skutečná příčina rozdílu mezi výkonem americké a evropské ekonomiky? Jsou síly dlouhodobé stagnace v Evropě silnější? Je to fiskálním utahováním? Nebo monetární politikou? Podle mého názoru to vypadá, že ve hře je skutečně více faktorů a je dost těžké ukázat jedním směrem. Co se týče dlouhodobé stagnace, populace v produktivním věku dosáhla v Evropě svého vrcholu v roce 2009 a nyní se vydala stejným směrem jako v Japonsku. V USA její růst ztrácí na tempu, ale je stále pozitivní. Fiskální politika pak byla v eurozóně výrazně utaženější než v USA. Graf od MMF ukazuje odhady cyklicky upravené primární bilance (podíl na HDP). Ta odráží vládní výdaje bez úroků a je upravena o vliv ekonomického útlumu. V USA byla fiskální politika jednoznačně uvolněnější, zmíněná primární bilance se během celého období pohybuje v záporu, zatímco v eurozóně tomu tak bylo pouze několik let a deficity nebyly tak hluboké:

krug

Co se týče monetární politiky, Evropa utahovala ve chvíli, kdy Spojené státy uvolňovaly. Jádrová inflace se v eurozóně během posledních pěti let nedostala ani jednou nad cíl ve výši 2 %. Ale i přesto ECB v roce 2011, kdy rostly ceny komodit, dvakrát zvýšila sazby. Fed v té době pokračoval v kvantitativním uvolňování i přesto, že konzervativci zuřivě protestovali. Celkově se tedy Evropa chovala, jako kdyby hlavní riziko představovala inflace a dluh. Naopak si vůbec nevšímala rizika deflace a dlouhodobé ekonomické slabosti.

Podobné uvažování přitom ani zdaleka nezmizelo. Monetární jestřábi se stále drží svých pozic, i když panuje deflace. Stále hledají nové a nové důvody, proč by mělo dojít ke zvýšení sazeb. Problémy Evropy nejsou žádnou záhadou, ale i tak je těžké na někoho ukázat prstem. Veškerá tamní ekonomická politika je totiž špatná a tak nelze říci, co uškodilo nejvíce.

Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana


Čtěte více:

Krugman: Údolí zoufalců a rozhodující rána zlatu
14.01.2015 13:07
Pravicoví ekonomové mají podivný pohled na historii. Tvrdí například, ...
Krugman: Švýcarská chyba a záhada měnových kurzů
23.01.2015 13:20
Švýcarsko je známé svými hodinami a pevnou měnou. Jiné země mohou expe...

Váš názor
 •  
  04.02.2015 8:39

  Jakákoliv devalvace ČNB nebude mít ani střednědobý dopad na inflaci... Co se pánové zaměřit na rychlost oběhu peněz?
  sgt.Mike
  •  
   04.02.2015 8:47

   To by se zase sociálním inženýrům nelíbilo, páč na chudinu je třeba přísnost:-)))
   Jesse
   •  
    04.02.2015 9:00

    Jj, nové heslo "zpomalíme kola co to jde"... Nové auto si koupíme jednou za život, boty jednou ročně - to bude produkce stoupat při kurzu 45Kč/euro :-D
    sgt.Mike
 •  
  03.02.2015 18:54

  Příčinou deflace v EU je dle mého názoru především vysoká nezaměstnanost. Nezaměstnaní nemohou moc utrácet a navíc nezaměstnanost působí i proti růstu mezd. I v ČR je nezaměstnanost vysoká, přestože se píše, jak je u nás nezaměstnanost nízká. Oficiálně uváděných 7,5% je podle staré metodiky okolo 9,5%. Počet nezaměstnaných evidovaných na úřadech práce se dlouhodobě pohybuje mezi 500000-600000. Počet ekonomicky aktivních obyvatel v ČR je zhruba polovina. Míra nezaměstnanosti = nezaměstnaní /(ekon. aktiv. + nezaměstnaní). To je zhruba 1/10. A to je hodně.
  Vasek218
  •  
   04.02.2015 6:18

   toto je důsledek, myslím si ale, že příčinou je stále větší rozevírání příjmových nůžek
   njfan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data