Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Velká restrukturalizace evropských dluhů nakonec přijde

Víkendář: Velká restrukturalizace evropských dluhů nakonec přijde

08.03.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Domnívám se, že historie hovoří jasně. Pokud má nějaká země tak vysoké dluhy jako Řecko a ohledně jejich splácení existuje tak vysoká nejistota jako u této země, ke splacení dluhů nedojde. A nezáleží na tom, jak moc se drží „správné“ ekonomické politiky. Řecko a eurozóna mají tedy dvě možnosti. Buď přikročí k rychlé restrukturalizaci, která bude maximálně spravedlivá ke všem, kteří jsou s celým problémem nějak spojeni, nebo bude Řecko ještě řadu let zápasit a problém bude vyřešen v závislosti na tom, kdo se v této zemi dostane k moci.

Zdá se mi, že vedení eurozóny se domnívá, že Syriza je velmi radikální a pokud se podaří ji zdiskreditovat, přijde nějaká lepší vláda. S tím nesouhlasím. Jestliže se problémy v Řecku budou dále hromadit, je dost dobře možné, že se k moci dostanou ještě radikálnější strany, které budou z problémů vinit jiné země a nejvíce Německo. Byl by to paradox, protože Angela Merkelová podle mého názoru nikdy nejednala z pozice síly, jak se jí často vytýká. Nikdo si jen nedovolil s ní nesouhlasit, a to je pravým důvodem, proč Německo setrvává v čele celého procesu vyjednávání.

Všichni chápou, že řecký problém není pouze o Řecku. Týká se Itálie, Portugalska, Španělska a možná i Francie. Spekuluje se o tom, zda i tyto země nebudou muset přikročit k restrukturalizaci. Ony už tak ale vlastně učinily. Stalo se tak ve chvíli, kdy Mario Draghi ujistil trhy, že ECB „udělá vše, co bude třeba“. V podstatě tak poskytl záruku splácení dluhů a následně nastal prudký pokles sazeb na dluhopisových trzích. O efektivní restrukturalizaci se jednalo proto, že okamžitě došlo k transferu bohatství směrem od ECB, či přesněji řečeno směrem od zemí, které zajišťují její důvěryhodnost. Jde hlavně o Německo a transfer proběhl směrem k zemím, jejichž důvěryhodnost je nižší. Draghiho slib nebyl ani zdaleka tím nejlepším krokem, protože se nevypořádal s klíčovým problémem nejistoty.

Restrukturalizace dluhů je většinou považována za důkaz neúspěchu a často má morální a nacionalistické konotace. Fakticky jde ale o finanční operaci, která má jasně definovaný cíl – má zlepšit celkové bohatství všech zúčastněných. Ti jednají o tom, jak toto bohatství rozdělit, ale samotné jednání by nemělo stát v cestě restrukturalizaci. Jak by měla optimální restrukturalizace vypadat?

Restrukturalizace dluhů se nesmí neustále odkládat. Toto odkládání je největší chybou v moderní historii finančních krizí. Náklady spojené s nadměrným zadlužením se totiž začnou ihned projevovat v celé společnosti a podkopávají její institucionální systém i ekonomické oživení. Čím delší krize je, tím větší jsou tyto náklady. Restrukturalizace pak musí řešit zejména problémy s likviditou. A namísto toho, aby snižovala hodnotu patřící věřitelům, cílem by měla být maximalizace hodnoty pro všechny zúčastněné.

Příkladem efektivní restrukturalizace je výměna dluhových nástrojů s pevně danými platbami za nástroje podobné akciím, které prováží platby s vývojem ekonomiky v zadlužené zemi. Jde například o dluhopisy provázané s růstem HDP. Ve většině případů jsou ale problémy s dluhem řešeny finanční represí či vyššími daněmi. Takže tíha celého procesu spočívá na střední třídě, což doléhá na spotřebu a zvyšuje příjmovou nerovnost. Restrukturalizace by také měla minimalizovat riziko vnějších šoků a hlavně nejistotu ohledně dalšího vývoje zadlužení.

U řady evropských zemí nyní panuje obrovská nejistota ohledně jejich schopnosti dluhy splácet. Tato nejistota přináší vysoké náklady, které se v čase zvyšují. Většina politiků ale tvrdohlavě odmítá možnost, že Evropa prostě půjde cestou řady předchozích krizí. To znamená, že po řadu let bude popírána insolvence, budou slibovány reformy, které by měly zvednout růst a pomoci splatit dluhy. Nakonec ale dojde k tomu, že ekonomická situace se zhorší natolik, že současné vlády nahradí politikové, kteří celý proces ukončí a restrukturalizaci už nebude možné nadále odkládat.

Monetární politika určuje, jak se tvoří bohatství, jak je ve společnosti rozděleno a jak je zachováno. Restrukturalizace dluhů je z hlediska alokace bohatství tím nejefektivnějším řešením a hlavně snižuje nejistotu spojenou s budoucím splácením dluhů a rostoucí dluhovou zátěží. Dá se provést více způsoby, v některých případech vyžaduje významné smazání dluhů. Předstírat, že se nic neděje, neřeší vůbec nic. Domnívám se, že největší překážku přežití EU představuje právě dluhová zátěž. Evropa kvůli ní nebude růst, reformy nebudou fungovat a nezaměstnanost neklesne. Vše bude trvat až do chvíle, kdy se s touto zátěží nevypořádá přímo.

Autorem je ekonom Michael Pettis.

Zdroj: Seekingalpha




Čtěte více:

Ve jménu Miltona Friedmana
04.03.2015 17:10
Minulý týden jsem se zde rozepisoval o tom, že „v Evropě je to nyní je...
Project Syndicate: Indické fiskální štěstí
05.03.2015 11:00
Vláda indického premiéra Nárendry Módího může mluvit o štěstí. Díky po...
Víkendář: V centru tří krizí
07.03.2015 8:00
V Bruselu bylo dosaženo dohody, která zajistí přechodné řešení problém...

Váš názor
  •  
    09.03.2015 8:35

    Dluhy Evropských států jsou velmi podivná historie. Německo, kterému se odpustilo nejvíce dluhů, dělá spravedlivého. Britanie, která vyhrála 1. i 2. Světovou válku nedávno splatila dluhy z těchto válek a Řecko své dluhy prostě nemůže splatit nikdy. Hlavně je to zodpovědnost věřiltele nikoli dlužníka, proč mu půjčovali. Jako úvěrové společnosti umí obrat nebohého dlužníka o všechno, jsem zvědav jestli lze toto aplikovat v mezinárodním měřítku. Tato forma okupace bez tanků je velmi zajímavá.
    L
  •  
    08.03.2015 15:43

    Myslím, že autor opomíjí jeden zásadní rozdíl mezi Řeckem a ostatními zeměmi jižní Evropy. Řecko se prolhalo do eurozóny a je nedůveryhodné i co se týče aktuálních statistik. Já osobně nevěřím, že řecká vláda vůbec ví výši svého HDP, svých dluhů, třeba jaké jsou výsledky státních podniků a institucí (nemocnic, škol). Třeba Portugalsku můžeme vyčítat ledacos ale nemáme obavu, že podvádí.
    Vlado
    •  
      09.03.2015 7:11

      Je úplně jedno, jestli lžou nebo nelžou. Výsledkem je pořád vysoká zadluženost a prakticky nereálné splacení závazků. Ekonomiky států jižní Evropy jsou schopny splácet už jen úroky. A k tomu nezaměstnanost 20% a výš... mrtvolný stav se blíží a přesto si tyto státy dál půjčují... Je pouze otázka, jak tomu infarktu budou politici říkat. Jestli restrukturalizace, nebo default, nebo bankrot... to už úplně šumák:-)
      Jesse
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data