Aktualizováno Počet prodaných nových domů ve Spojených státech se v květnu vyvíjel mimořádně dobře, když se jich prodalo 546 tisíc, přičemž trh počítal s hodnotou 523 tisíc. Positivní zprávou je navíc dubnová revize, která výrazně m/m vylepšila prodejní statistiky o 17k na konečných 534 tis. Meziměsíčně se ve Spojených státech prodalo o 2,2 % více nových nemovitostí, na meziroční bázi vyznívá květnová statistika ještě příznivěji – prodeje jsou vyšší dokonce o pětinu (přesněji o 19,2 %), v dubnu se y/y prodalo (po revizi) o 29,3 % více nemovitostí. Květnové prodejní statistiky jsou tak nejlepší od února roku 2008 a indukují hospodářské oživení po slabším prvním kvartálu.
Nejvíce nových domů se prodalo tradičně na jihu USA (312 tis, -4,3 % m/m), na druhém místě skončil západ Spojených států, kde našlo nového majitele 138k nemovitostí (+13,1 % m/m). Středozápad USA se zapsal do květnových statistik 5,7procentním m/m poklesem na 66k domů a skokanem měsíce je s meziměsíčním nárůstem 87,5 % a 30 tisíci prodaných domů severovýchod Spojených států.
Mediánová cena nového bydlení v dubnu činila 282,8 tisíce dolarů, což je y/y o 1 % méně, m/m se jedná o 2,9procentní zlevnění. Počet nových domů, které jsou připraveny k prodeji a pouze čekají na svého kupce, se pohybuje již čtvrt roku okolo úrovně 206 tisíc, což by stačilo k uspokojení poptávky (při současném tempu prodeje) na 4,5 měsíce (nejnižší hodnota od ledna 2015). Navzdory relativně nižším zásobám však ceny nemovitostí v květnu klesaly, což také přispělo k dobrým prodejním číslům.
Stejně jako pro starší domy, také pro prodej nových nemovitostí platí, že růst zaměstnanosti a mezd v kombinaci s nízkými sazbami Fedu a očekáváním úrokového hiku motivuje Američany/investory k nákupu (nového) bydlení. Na realitní trh proto vstupují noví kupci (tzv. first-time buyers), kteří předtím žádnou nemovitost nevlastnili a snaží se načasovat svoji investici ještě před zvýšení sazeb, které Fed dlouhodobě avizuje a podmiňuje příznivými makrodaty (inflace a trh práce). Včera zveřejněná statistika prodejů starších domů ukázala, že first-time buyers nakoupili v květnu více než třetinu všech domů/bytů, což je letošní rekord.
Ačkoliv trh s novými domy tvoří jen zhruba 7 % amerického realitního sektoru, fungují tyto prodejní statistiky jako předstihový indikátor, který dokáže s 1-2M předstihem signalizovat vývoj v segmentu starších domů (cca 90 % trhu). V této optice jsou dnešní data příslibem, že aktivita v realitním sektoru by měla i nadále růst, podporována dobrými makrodaty, a positivně přispět k růstu HDP v 2Q15. Už květnové statistiky o vydaných stavebních povoleních (m/m +11,8 %) naznačovaly, že květen by mohl být pro realitní sektor úspěšným měsícem a dnešní data to jen potvrzují. Zvyšuje se počet Američanů, kteří mají (díky příznivému makrovývoji) zájem o koupi domu/bytu, což je positivní zpráva pro celou americkou ekonomiku a také pro Fed, že se zvyšováním sazeb není třeba zbytečně otálet.
Odpoledne byly ve Spojených státech zveřejněny také údaje o průmyslových objednávkách. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za květen opět klesly a to o 1,8 procenta. Konsensus nastavený na -1 procento byl ještě optimistický. Tento pokles jde na vrub zejména civilním letadlům, kterých se objednalo meziměsíčně asi o třetinu méně. Bez dopravních prostředků objednávek v květnu přibývalo a to 0,5procentním tempem, které je přesně podle předpokladů.