Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dopadne Čína jako Sovětský svaz?

Dopadne Čína jako Sovětský svaz?

15.12.2015 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Když Nikita Chruščov v roce 1959 navštívil Spojené státy, Sovětský svaz v té době procházel prudkým ekonomickým růstem. Ve Spojených státech to bylo považováno za obrovskou výzvu západnímu modelu a kapitalismu. Data ukazovala, že Sověti dokážou prudce zvyšovat ekonomickou aktivitu a například Newsweek varoval, že Sovětský svaz „může být na cestě k celosvětové dominanci“. Paul Krugman tvrdí, že tento vývoj byl odrazem rostoucí zaměstnanosti, úrovně vzdělání a masivních investic do reálného kapitálu. Následný kolaps Sovětského svazu byl pak dán neschopností zvyšovat „množství produkce na jednotku vstupu“. Jinak řečeno, klesající produktivita znamenala nevyhnutelné zpomalení růstu.

Je možné najít paralely mezi tehdejším vývojem v Sovětském svazu a dnešní Čínou? Čínský ekonomický model byl založen na nejlevnější výrobě na světě. Těžil z levné pracovní síly přicházející z venkova, příjmy z exportů pak recykloval obrovskými investicemi do reálného kapitálu. Nabídka levné pracovní síly ale slábne a to samé platí o využití zainvestovaných kapacit. Podobně jako u Sovětského svazu tak lze pozorovat dosažení určitého vrcholového bodu, za nímž už daný model přestává fungovat.

Čína reagovala na krizi roku 2009 stimulačním programem, který je dnes považován za chybu. Místní vlády totiž získaly úvěry a jimi financovaly investice do infrastruktury. Cílem bylo udržet vysoké tempo růstu celé ekonomiky. Jenže většina nových investic byla neproduktivní a šlo v podstatě o vyhozené peníze. Došlo také k obohacování místních politiků, což celkově podpořilo poptávku a spotřebu společenských elit, ale nakonec vedlo k tažení proti korupci.

Oslaben byl i bankovní sektor, protože žádná ekonomika na světě není schopna dlouhodobě ustát růst úvěrů o 30 % ročně bez toho, aby se zvyšoval objem špatných úvěrů. Čínské banky jsou navíc dost neochotné se ke špatným úvěrům hlásit, tudíž není přesně známo, jaký jejich objem skutečně je. V nejlepším případě tak vše skončí podkapitalizováním bank a malou efektivitou při alokaci kapitálu. V nejhorším případě dojde k naprosté ztrátě důvěry ve zkorumpovaný systém a k plošným prodejům čínských aktiv.

Současný čínský model je v krizi a je namístě se ptát, zda má tato země svůj vrchol za sebou podobně, jako ho v určitém bodě měl i Sovětský svaz. Čínu sužují nadměrné výrobní kapacity, není ale schopna je využít zvýšenými exporty, protože už není nejlevnějším producentem zboží na světě. Příčinou je zmíněná slábnoucí nabídka levné pracovní síly, ale i vývoj měnového kurzu. Ten je v podstatě navázán na dolar, proto prochází znatelným posilováním vůči jiným asijským měnám. A Peking se snaží o udržení stabilního kurzu k dolaru i proto, že sebou nese určitou prestiž a oslabení by bylo považováno za znak nedůvěry ve vládní ekonomickou politiku.

Autorem je Barry Norris ze společnosti Argonaut Capital.

Zdroj: BeyondBrics

 


Čtěte více:

Britská inflace nezklamala a vrátila se nad nulu
15.12.2015 10:38
Index cen spotřebitelů ve Velké Británii se v listopadu meziměsíčně ne...
Německý ZEW příjemně překvapil, optimistů přibývá
15.12.2015 11:09
Index německého institutu ZEW v prosinci roste a potvrzuje tak vzestup...
Osud železné rudy pevně v rukou největších těžařů
15.12.2015 12:42
Letošní propad cen železné rudy o 45 procent tvrdě dopadá na některé p...

Váš názor
 • Čína
  15.12.2015 21:27

  TO : dh Nevím o tom, že by majitelé soukromých čínských firem, třeba Huawei, Alibaba nebo Lenovo pracovali jako nějací komunisté . Myslím, že by pak neměli výsledky a ztratili by konkurenceschopnost.
  xiluodu
 •  
  15.12.2015 15:57

  Čína vyhoří jako Sověti a Rusko také ,soudruzi nechápou že košile je bližší než kabát ,že každý dělá ve svůj prospěch a že komunismus nefunguje ,rodina je důležitější a násilný systém na věky nevydrží !!
  dh
 • Nesmyslný názor !
  15.12.2015 15:29

  Pan autor přehlédl tu nejpodstatnější věc a to tu , že SSSR byl až do svého rozpadu 1991 socialistickou ekonomikou /jako Kuba nebo KLDR/. Neměl soukromé firmy, burzu, kapitál, akcie, .. vše co patří ke kapitalismu. Dnešní Čína to ale má. Pan autor také zapoměl na to, že každá země světa /dnes vyspělá/ si prošla oním obdobím prvotního kvantitativního rychlého růstu = založeného na budování fabrik na zelené louce, prudkého zvyšování těžby uhlí, výroby cementu, oceli, ...atd. atd. Poté se tempo růstu těchto ekonomik snížilo na třetinu a začaly růst díky spotřebě a službám pomaleji. Na začátku tohoto období se nyní Čína nalézá. Ano, má už dražší pracovní sílu a tak už nebude vyrábět ponožky, trika nebo košile, ale začíná se orientovat na : letadla, auta, počítače, turistiku, internet, .... U pana autora je osobní přání otcem myšlenky, možná také psal na nějakou politickou objednávku. I to je dnes běžné.
  xiluodu
Aktuální komentáře
29.11.2023
21:59Akciím na Wall Street na konci veleúspěšného měsíce dochází dech
17:13Zisky a marže směrem k novým historickým rekordům?
16:46Komentáře z Fedu a nízká německá inflace podpořily tržní optimismus  
16:10ČNB nechala sazbu na ochranu úvěrového trhu beze změny, finanční sektor podle ní zůstává odolný
16:06ČNB s účinností od ledna zmírňuje pravidla pro poskytování hypoték
15:34El-Erian: Nebude to prostředí, kde příliv zvedá všechny lodě
15:17Ekonomika USA ve třetím čtvrtletí rostla tempem 5,2 procenta, překonala odhad
14:37Inflace v Německu v listopadu překvapivě výrazně klesla, je na 2,3 procenta
13:53Než otevře Wall Street: Foot Locker, General Motors, CrowdStrike, Fluence Energy  
13:05Už dnes od 15:00 online konference Kam pro výnosy při padajících sazbách + extra téma Dlouhodobý investiční produkt
12:00OECD zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,9 procenta
11:50Japonská automobilka Toyota zaznamenala v říjnu rekordní prodej i výrobu
11:35Komentář analytika: Crowdstrike vykázala rekordní provozní marži na pozadí rostoucí poptávky po kybernetické bezpečnosti  
9:59Sázky na Fed přihrávají další zisky dluhopisům, znovu se chytají i akcie  
9:11Rozbřesk: Rozpočtový chaos v Německu, aneb další negativní riziko na obzoru
8:59Akcie v Evropě zahájí vlažně. ČNB posoudí odolnost českých bank, skonal Charlie Munger. Od 15:00 online konference k investování v prostředí pádu úrokových sazeb a DIP  
28.11.2023
22:05Amazon představil nového chatbota, ale ani to mu nepomohlo k růstu v dnešní seanci  
17:33Další zisky pro dluhopisy a euro. Kondice akcií se zlepšuje  
17:15Řada sektorů na americkém trhu je relativně levná. Je tu ale jeden detail…
15:28WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Mimořádná valná hromada

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dell Technologies Inc (10/23 Q3, Aft-mkt)
Frontline PLC (09/23 Q3, Bef-mkt)
Marvell Technology Inc (10/23 Q3, Aft-mkt)
UiPath Inc (10/23 Q3, Aft-mkt)
2:30Čína - PMI v průmyslu
7:30Remy Cointreau SA (09/23 Q2)
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m