Globální hospodářský růst bude příští rok neuspokojivý, uvedla ve svém článku zveřejněném v německém listu Handelsblatt šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Přesnější údaje však neposkytla.
K nejistotě a vyšší hospodářské zranitelnosti po celém světě podle ní přispívá výhled růstu úrokových sazeb v USA a ekonomické zpomalení v Číně. K tomu se přidává výrazné zpomalení růstu globálního obchodu a pokles cen surovin, který způsobuje vážné problémy ekonomikám závislým na těžbě surovin. Finanční sektor v mnoha zemích pak stále zůstává slabý a finanční rizika na mnoha rozvíjejících se trzích se zvyšují, dodala.
"To vše znamená, že globální růst bude v roce 2016 neuspokojivý a nevyrovnaný," uvedla Lagardeové a upozornila, že růst brzdí také nízká produktivita, stárnoucí populace a dopady globální finanční krize.
Lagardeová uvedla, že začátek normalizace měnové politiky USA a posun Číny směrem k růstu vedenému spotřebou jsou "nutnými a zdravými" změnami, je však třeba, aby byly uskutečňovány efektivně a pozvolna. Zvláště v případě růstu úrokových sazeb v USA hrozí dominový efekt. Výhled zvyšování sazeb již přispěl k růstu nákladů na obsluhu dluhu některých dlužníků, včetně těch v rozvojových zemích, upozornila. Centrální banka USA (Fed) zvýšila úrokové sazby poprvé za téměř deset let tento měsíc a dala najevo, že to byl začátek pozvolného cyklu zpřísňování měnové politiky.
Lagardeová rovněž varovala, že růst úrokových sazeb v USA a dolaru by mohly způsobit, že se firmy dostanou do platební neschopnosti. To by pak mělo dopad na banky i státy, napsala agentura Reuters.
MMF ve své poslední, říjnové prognóze uvedl, že tempo růstu světové ekonomiky v příštím roce zrychlí na 3,6 procenta z letošních 3,1 procenta. Výhled pro oba roky však fond zhoršil ve srovnání s předchozí prognózou z července o 0,2 procentního bodu.
Zdroj: ČTK