Máme za sebou Vánoce - křesťanské svátky, které jsou nejen v našich zeměpisných šířkách spojené s dáváním dárků. Američtí ekonomové Jospeh Eisenhauer a Kristina Principe si dali práci a podívali se na to, jak jsme s dárky od Ježíška (v jejich případě od Santa Clause) spokojeni. Jak k tomu přistupovali? Nechali lidem po vánocích popsat své dárky a ptali se jich, za kolik peněz by byli ochotni se jich vzdát (pokud budou ignorovat jakékoliv citové vazby k dárku). Podle toho jaký podíl měla tato vnímaná hodnota na skutečné pořizovací ceně dárku seřadily dárky od nejvíce po nejméně efektivní. Jakých dárků si tedy Američané (průzkum byl dělán mezi studenty) nejvíce váží? Jsou to zájezdy, lístky do divadel, na sportovní utkání, ale také počítače a elektronika. Ve všech těchto případech by respondenti prodali dárek za značně vyšší než pořizovací cenu.A jak je to na druhém konci dárkového pelotonu? Lidé si ze všeho nejméně pod vánočním stromečkem cení domácích zvířat - radost z kočičky nebo z pejska není jednoduše taková, jako radost z nového tabletu nebo z lístků na U2. Velké nadšení také nevzbuzují hudební nástroje, nářadí a překvapivě ani knihy. Z výzkumu také vyplynulo, že nejlepší v dávání dárků jsou děti a jedni z nejhorších manželé a partneři.
Pokud tedy chcete příště uspět myslete na zájezdy a elektroniku, pokud se chcete mstít darujte dobrmana a trumpetu.
Na trzích zdá se bude konec roku tradičně klidnější a to i v sousedním Polsku, kde se nová vláda jinak vcelku úspěšně stará o to, aby trhy měly stále co sledovat...
Forex
Sváteční atmosféru na devizových trzích nijak zvlášť nenarušila ani včerejší seance. V regionu sice zlotý s forintem posilovaly, ale nijak zásadně. V Polsku zaujaly zprávy, že nová vláda z bankovních aktiv, jež budou předmětem nové daně, vypouští státní dluhopisy držené bankami. To se pozitivně projevilo na krátkém konci výnosové křivky, akciích bank a možná to mírně podpořilo i zlotý. Ten se tak dostal vůči euru na jeden a půlměsíční maxima. Do následujícího roku však stále zůstáváme ostražití a v průběhu prvního čtvrtletí očekáváme slabší zlotý.
Koruna zůstává přikována k 27,0, přičemž forwardové kurzy EUR/CZK se v posledních dnech (odspoda) přibližují k intervenční hranici ČNB.
Dolar včera na frontě s eurem posiloval, ale volatilita celkově zůstává (navzdory nižší likviditě) nízká.