Zlato od počátku roku silně těží z volatility na akciových trzích a v době jejich propadu se dere vzhůru. Právě díky vzestupu ceny zvláště v tomto měsíci se žlutý drahý kov blíží poprvé od roku 2013 býčímu trhu. Investoři tak znovu blázní po zlatě a to v podstatě zásluhou stejně ženy, kvůli, které tento drahý kov dříve zavrhli – šéfce americké centrální banky Janet Yellenové.
Jsou to právě rostoucí očekávání, že americký Fed nepřikročí v letošním roce k dalšímu plánovanému zvyšování sazeb, která společně se slabými akciovými a měnovými trhy oživují sex-appeal zlata jako uchovatele hodnoty. Potenciál nižších než očekávaných výpůjčních nákladů zároveň zatraktivňuje zlato ve srovnání s aktivy nesoucími úrok. Poté, co tři roky v řadě strávilo zlato v nemilosti investorů, se ti nyní masově vrací a příliv finančních prostředků do burzovně obchodovaných fondů krytých drahými kovy míří ke zdaleka největšímu měsíčnímu růstu od roku 2011.
Burzovně obchodované fondy kryté drahými kovy
Čistý měsíční tok finančních prostředků v mld. USD.
Od prosince, kdy si cena zlata sáhla poté, co Fed zvedl poprvé za téměř desetiletí sazby a naznačil, že v letošním roce hodlá v tomto trendu pokračovat, na pětileté dno, nabral kov nový dech a jeho cena se odrazila ode dna a vylétla k úterku o více než 16 procent, k 11. únoru dokonce o téměř 19 procent. Tedy na dohled od 20procentního růstu ode dna, který obecně definuje začátek býčího trhu . Očekávání traderů s ohledem na pravděpodobnost dalšího zvýšení amerických sazeb do konce tohoto roku se snižuje. Zpomalení čínského hospodářství pobízí propad na globálních akciových trzích z velké části z důvodu obav o jakýsi přenos nákazy z druhé největší ekonomiky světa. Se zpomalujícím světovým hospodářstvím investoři jednoduše pasou po čemkoliv, co roste.
Blíží se býčí trh zlata?
Ze zlata, které od počátku roku přidalo již více než 15 procent, se tak stává čím dál tím oblíbenější bezpečný přístav. Přitažlivost alternativních investičních aktiv zlato nevyjímaje zvyšuje i kolísavost síly dolaru. Poptávka po zlatě tak pramení jednak z jeho povahy bezpečného útočiště na volatilních trzích, růst jeho ceny ale podporují i drobní investoři, kteří zkrátka v současné situaci na trzích hledají cokoliv, co stoupá vzhůru. Kupříkladu z globálních akciových trhů od jeho červnového vrcholu zmizelo téměř 15 bilionů dolarů. Příliv peněz do ETF na drahé kovy dosáhl v tomto měsíci k pondělku 3,147 miliardy dolarů. Naopak v únoru prozatím z mezinárodních i domácích akcií odteklo 11,4 miliardy dolarů. Čistý odliv prostředků od počátku roku zaznamenaly přitom všechny třídy aktiv vyjma komodit a aktiv s pevným výnosem.
Peněžní správci tak v lednu spekulovali na pokles cen, v únoru však obrátili a zvyšují býčí sázky. Za poslední tři týdny spekulanti téměř zčtyřnásobili čisté dlouhé pozice na zlato na 93934 opcí a futures kontraktů. Názory analytiků světových bank na vývoj ceny zlata v letošním roce se různí. Zatímco někteří s vidinou zpomalení hospodářského růstu a odkladu zvyšování amerických sazeb v prognózách obracejí, jiní si drží spíše medvědí pohled. Analytička z ABN AMRO zvýšila výhled ceny zlata pro konce letošního roku z 900 dolarů na 1300 dolarů za trojskou unci. ale stále sází na zlatý pád k 1100 dolarům během tří měsíců a 1000 dolarům během jednoho roku. Z průzkumu agentury Bloomberg mezi 23 analytiky vyplývá, že ceny by se měly v následujících čtyřech kvartálech pohybovat na nižší úrovni než nyní.
Zdroj: BBG