Nejnovější údaje o mzdách potvrzují, že se růst mezd v ČR zrychluje. V posledním čtvrtletí loňského roku se průměrná mzda v ekonomice zvýšila o 3,9 %, což vzhledem k zanedbatelné inflaci znamenalo reálný nárůst o 3,8 %. Tak rychle rostly mzdy v reálném vyjádření naposledy v roce 2009.
Příznivou zprávou je, že nejenom průměr, na který nedosáhnou dvě třetiny zaměstnanců, ale i medián mezd zrychlil. A to dokonce o 5,4 %.
Růst mezd se odehrává jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru. Prakticky ve všech odvětvích s výjimkou zemědělství. Největší procentní nárůst přitom zažívalo pohostinství a ubytování, které podle oficiálních čísel vždy patřilo mezi ty nejslabší. Třeba už vzhledem k hojnému využívání minimální mzdy.
Druhým v pořadí, kde se nejrychleji přidávalo je realitní sektor následovaný administrativou a stavebnictvím. V tuzemském největším a v loňském roce super úspěšném odvětví (v průmyslu) naproti tomu mzdy vzrostly podprůměrně – „jen“ o 3,7 %. Výrazný nárůst se naproti tomu odehrál i ve veřejné správě a kultuře, zatímco zaměstnanci ve školství zůstali v podstatě na svém.
Za celý rok 2015 se mzdy v ČR zvýšily o 3,4 %, což znamenalo o 860 korun hrubého měsíčně. V absolutním vyjádření si nejvíce polepšila veřejná správa, zdravotnictví a stavebnictví, které téměř nestíhalo plnit zakázky narychlo financované z fondů EU.
Celkově průměrná mzda v loňském roce dosáhla 26 467 korun, což znamená zhruba 970 eur. Český průměr tak odpovídá přibližně 27% průměru německého. Tuzemská mzda v eurech i nadále zůstává pod úrovní roku 2012.
V letošním roce by se růst mezd v ČR mohl dále zrychlit a to dokonce i v průmyslu, který je dlouhodobým motorem ekonomického růstu země. Firmy budou vzhledem k situaci na trhu práce narážet na nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a to se dříve nebo později projeví i ve větší ochotě přidávat. Vzhledem k nadprůměrné ziskovosti podniků by to však neměl být nijak plošný či zásadní problém. Růst mezd pro letošní rok odhadujeme na 3,8 %.