Počátek letošního roku se na čínských akciových trzích nesl ve znamení ostrého propadu, který hned zkraje otestoval nová opatření cílená právě na zamezení nadměrným výkyvům. Dvojnásobné zastavení obchodování během prvního lednového týdne a bezmoc čínských regulátorů plnila první stránky ekonomických zpravodajských médií. Akciový trh druhé největší světové ekonomiky se však v posledních měsících drží tak trochu stranou zájmu. Na pozadí se přitom možná rýsuje další velká čínská sázka na nejistotu.
Čínské akcie se opět ocitly v centru pozornosti spekulantů sázejících na jejich pokles. Zájem o krátké pozice na jeden z největších hongkongských burzovně obchodovaných fondů (ETF), který se odvíjí od hodnoty čínských akcií, stoupl jen tento měsíc podle dat Markit a Bloomberg pětinásobně na nejvyšší úroveň za poslední rok. Když se medvědí sázky na čínské akcie nacházely takhle vysoko naposledy, pesimismus investorů se ukázal zcela oprávněný. Čínský býčí trh se tehdy octil doslova v troskách a změnil se v propad, který vymazal z hodnoty tamních akcií 5 bilionů dolarů.
Medvědi vládnou čínským akciím nejvíce za poslední rok

Procento akcií prodaných nakrátko (short) bíle, burzovně obchodovaný fond CSOP FTSE China A50 ETF modře.
Zájem o krátké pozice v burzovně obchodovaném fondu CSOP FTSE China A50 ETF vzrostl k 25. Květnu na více než 6 procent, což představuje zdaleka nejvyšší úroveň od dubna 2015. Přesně dva měsíce předtím, než se čínské akcie vyšvihly na vrchol, aby posléze zkolabovaly. Medvědí sázky na pokles iShares China Large-Cap ETF obchodovaný ve Spojených státech stouply dokonce na dvouleté maximum 18 procent.
Domácí referenční index Shanghai Composite se ovšem v květnu nijak výrazně neprojevoval a zdržel se větších výkyvů. Utlumené obchodování způsobily další spekulace o státních intervencích. Tržní pesimisté se však domnívají, že právě čínské akcie mají nakročeno k dalším výprodejům hlavně kvůli slábnoucímu jüanu. Zatímco akcie se tento měsíc možná v Číně držely zpátky, renminbi směřuje k největší měsíční ztrátě od loňské devalvace čínské měny. Tento měsíc oslabil jüan o 1,6 procenta. Hospodářský výhled druhé největší ekonomiky světa se totiž zhoršuje a americký Fed se navíc chystá zvýšit sazby, čímž podporuje sílení dolaru. Některé fondy tak jednoduše využívají akciové indexy ke spekulaci na prohloubení propadu čínské měny.

Ačkoliv poslední obchodní seance měsíce května se v Číně nesla v pozitivním duchu, objevila se jedna malá anomálie, která na chvíli vyděsila tradery. Během jedné minuty futures na index CSI 300 spadly o zhruba 10 procent a hned poté téměř okamžitě ztrátu vymazaly. Na úterní obchodní seanci však bumerang na CSI 300 neměl valný efekt, díky , která zvýšila pravděpodobnost zařazení čínských akcií do indexů MSCI na 70 procent zavřely hlavní čínské indexy s více než 3procentním ziskem.
Zdroj: BBG